Godinama sam uspješno ignorirala članke s naslovima poput “Krećete li se dovoljno?”, “Zašto je kretanje važno?” ili “5 najvećih neprijatelja zdravlja” od kojih je prvi na listi bio nedostatak aktivnosti. Uz troje djece, posao, “izvan-nastavne” aktivnosti i mene i djece, bilo mi je nemoguće pronaći vrijeme i energiju za – kretanje. Moj najveći domet je bio odlazak do trgovine ili drogerije, što je bila, zapravo, vrlo kratka relacija s obzirom na to da sam živjela u centru grada.
Danas radim više od 10.000 koraka dnevno, što je prevedeno u kilometre, više od 8 kilometara. Pa što se dogodilo?
Postoji nekoliko faktora koji su utjecali na povećanje mojih dnevnih aktivnosti:
Preseljenje u veliki grad
Preselili smo iz malog grada, Petrinje, u veliki grad, Beč. U Petrinji sam sve obavljala ili pješke ako mi je bilo u krugu “10 minuta” ili autom. Kako nismo sve trgovine imali u našem malom gradu, često smo šoping obavljali u Sisku ili u Zagrebu. To bi značilo da sjednem u auto u svom dvorištu i dovezem se do garaže ili parkirališta nekog šoping centra. Moja aktivnost bilo je samo hodanje po trgovini.
Preseljenjem u Beč moj cijeli život se promijenio. Odjednom više nisam imala auto, ali sam imala sjajan javni prijevoz, koji je u kombinaciji s pješačenjem ili romobilom, najbolji i najbrži način kretanja po gradu. Odjednom sam počela puno više hodati, jer mi je zamisao da vozim auto u tom prometnom kaosu (za mene) bila nepodnošljiva. Osim toga, korištenjem javnog prijevoza sam čuvala okoliš, više se kretala te uštedjela puno novca na parkingu.
Fitness sat
Fitness sat je bio druga velika prekretnica u mom načinu života. Mama je dobila za svoj rođendan pametni sat čija je temeljna zadaća bilo brojanje koraka i ona mi je rekla kako joj je to sjajan motivator za hodanje. Sljedeći Božić sam i suprugu i sebi poklonila fitness satove. Osim brojanja koraka, pratim i otkucaje srca, kvalitetu spavanja, zasićenost kisikom te koristim pripadajuću aplikaciju kako bih sudjelovala u brojnim izazovima, poput “7 dana bez šećera”, “100.000 koraka u tjedan dana”, “7 dana mindfulnessa” i slično.
Tijekom dana, često pogledavam na sat i pratim gdje sam u odnosu na svoj dnevni cilj i ako predvečer vidim da mi nedostaje 2.000 koraka, oblačim se i idem napraviti kratki krug po kvartu. Često mi se pridruže i ostali članovi obitelji kako bi mi dali podršku, a samim time i oni povećavaju svoju aktivnost. Znate kada bi se to ranije dogodilo? Nikada.
Pomodoro tehnika
Bez obzira na mojih 10.000 koraka u danu, postoji još jedan neprijatelj s kojim se borim – dugotrajno sjedenje. Moje šetnje su uglavnom ujutro i predvečer, ali dan provedem za računalom. U razgovoru s prijateljicom sam spomenula kako se satima ne dižem od računala i kako često imam glavobolje od lošeg položaja, na što mi je ona sugerirala da pokušam Pomodoro tehniku: 25 minuta rada, 5 minuta pauze. I tako u krug. Nakon 3-4 ciklusa, napravim pauzu od 15 minuta.
Nakon nekoliko dana prakticiranja Pomodora, sinulo mi je da bih mogla 5 minuta pauze iskoristiti za hodanje gore-dolje po stepenicama, kako bih se malo više aktivirala. Vjerujte mi, nisam imala pojma da 5 minuta toliko dugo traje!
Nisam fitness stručnjak niti coach za mršavljenje, već majka troje djece koja se već 20 godina bori s 20 kilograma viška, nedostatkom vremena za sebe i traženjem balansa između svih dnevnih obaveza koje me svaki dan pritišću. Ne morate se preseliti u Beč da biste više počeli hodati, niti morate investirati u fitness sat da bi vas podsjetio na nedostatak kretanja.
Važno je da ste svjesni problema, da tragate za rješenjima i da znate da niste sami.
Moglo bi vas zanimati: Biti prisutan – najveće bogatstvo današnjice
Tekst: Maja Puškarić, serijska poduzetnica i majka
Foto: privatna arhiva, Canva