Nije neka tajna da žene sve kasnije postaju majke, ali englesko je istraživanje pokazalo da majčinstvo u 30-ima postaje pravilo, a ne više iznimka kao prije kojeg desetljeća. To je prvi put u povijesti da takav trend postaje toliko rasprostranjen.
Ne postoji „pravilnik“ prema kojem žena mora postati mama, a kamoli takav da žena mora zakoračiti u majčinstvo u 30-ima. No, možemo govoriti o trendovima, o nekakvom prosjeku i statistici. A činjenica je da je sve češće žene postaju mame u 30-ima, ne ranije.
Ovo istraživanje, provedeno u Engleskoj i Walesu pokazalo je da žene koje su rođene 1990. godine odlučuju ući u četvrto desetljeće života bez djece. No, statistike o broju djece kasnije pokazuju da će te žene ipak postati majke.
Nije li isto i kod nas?
Činjenica da ovo istraživanje nije provedeno kod nas, ne znači da i kod nas ne bi bila gotovo jednaka slika. Štoviše, vjerojatno bi brojke bile vrlo slične. No, možda će nam tumačenja popisa stanovništva dati neki odgovor na ovo pitanje.
Osim ovog, istraživanje je pokazalo da je brojka od dvoje djece i dalje najčešća u Engleskoj i Walesu – oko 37 posto obitelji ima dvoje djece. Ipak, brojka je nešto manja nego generaciju ranije, kad je bila 44 posto.
Činjenica da žene kasnije postaju majke, nije neobična. S obzirom na način života, o kojem stalno govorimo, nije neobično da žena poželi postati mama u 30-ima ili kasnije. No, još je jedna važna stavka u ovoj priči. Naime, statistike također pokazuju da plodnost žena sve više opada, pa ne čudi da je potrebno duže vremena za zatrudnjivanje.
Inače, zanimljiv detalj – navodno pandemija nije utjecala pozitivno na broj djece, odnosno želju žena da imaju djecu. Štoviše, postotak žena koje žele djecu još je manji, govore prvi podatci. Tu je ipak prevladao strah, anksioznost, depresija… i slika svijeta u koji ne želimo roditi dijete.
Nadamo se iskreno da će se ovi stavovi ipak promijeniti s vremenom.
Moglo bi vas zanimati i: Seksamo se manje zato što smo – previše zauzeti
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva