Vjerujem da svatko od vas na svojem osobnom čitateljskom popisu ima neku knjigu koja vam je mijenjala perspektivu, možda ne radikalno, ali svakako je utjecala na vaš dosadašnji način razmišljanja. Za mene je to knjiga Zašiveno do bola. Zašiveno do bola – Antikapitalistička knjiga mode autorice Tansy E. Hoskins, u prijevodu Tihane Bertek. Iznimno stručna, ali pisana pristupačno i razumljivo, lako angažira čitatelja. Iako je kod nas objavljena 2015. godine, mislim da njezina šira recepcija tek predstoji.
Različito shvaćanje
Riječ moda u svakome od nas izaziva različite konotacije – u rasponu od trendovskih instagramskih scenografija, glamuroznih tjedana mode, jutarnjih nedoumica pred ormarom, održivog razvoja pa do krize, koja i neovisno o pandemiji COVID-19, već duže vrijeme uzdrmava modna carstva. Ovom će se popisu pridodati još pokoja nakon što pročitate spomenutu antikapitalističku knjigu.
Uvidjet ćete da je nemoguće ne participirati u sustavu, pa čak i onda kada mislite da ne sudjelujete, kada ste odani bakinim vintage odjevnim komadima ili basic t-shirtu (koji nikad nije samo basic). Jer, riječima autorice, “nema bijega s planeta mode“.
Tansyn aktivistički tekst jedan je od onih čiji sadržaj budi revolucionara u vama i osvještava perspektivu, nakon čega ćete se prestati hipsterski poigravati s pojmom održive mode, počet ćete propitkivati i luksuznu torbu od pitonove kože, kao i “etički” konzumerizam, a poglavlje o ozbiljnom kršenju ili nepostojanju radničkih prava rijetke će ostaviti ravnodušnima. U modnim ćete kampanjama otvorenije primjećivati rasizam, seksizam i eksploatatorstvo koje, nažalost, stoji iza njih, a u vama će se kao potrošaču javiti moralne nedoumice poput onih “je li bolje kupiti haljinu sašivenu u zadruzi u Indiji koja mora proći tisuće zračnih milja da bi stigla do odredišta, ili lokalno proizvedenu haljinu tvrtke koja koristi obrube od krzna?”
Zamislit ćete se
Riječima Sonje Briski Uzelac, jedne od recenzentica hrvatskog izdanja, “Tansy Hoskins se strastveno zalaže i nada da će njezini čitatelji ‘do kraja knjige i sami htjeti potezati nit dok se cijeli sustav ne uruši’, tako da ga mogu ‘ponovo zašiti u nešto novo i prelijepo’’.
Iako će čitatelje ovaj tekst zamisliti, možda i zabrinuti, važnije od toga, kao i svako pravo aktivističko štivo, potaknut će na razmišljanje u smjeru nužne promjene i vjere da potrošački “angažman ne smije prestati na blagajni i da moda može doprinijeti stvaranju novog svijeta i potaknuti nas da se nadamo i da sanjarimo.”
Moglo bi vas zanimati i: Majin izbor: Priča o jednom braku
Tekst: Maja Janković, profesorica hrvatskog i češkog jezika i književnosti, te pasionirana čitateljica koja na Facebooku ima svoj kutak – Majin izbor