U povodu Svjetskog dana bipolarnog poremećaja, u Klinici Sveti Ivan u Zagrebu održano je obilježavanje koje je okupilo stručnjake iz područja mentalnog zdravlja, osobe s iskustvom bolesti, predstavnike medija, influencere, javne osobe koje djeluju u području mentalnog zdravlja, te predstavnike državnih službi poput Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Događaj je bio snažan primjer zajedničke borbe protiv stigmatizacije i promocije oporavka.
Događaj je svečano otvorila doc. prim. dr. sc. Majda Grah, dr. med., specijalist psihijatar, subspecijalist psihoterapije, koja je istaknula važnost zajedničkog rada na destigmatizaciji i uključivanju osoba s psihičkim poteškoćama u zajednicu. Nakon toga je Ana Milišić, mag.physioth., uvela okupljene u program dana.

Stručnjaci i primjeri iz prakse
Prvo je održan okrugli stol “Uloga stručnjaka u procesu oporavka”, na kojem su sudjelovali:
Luka Mijalković, magistar psihologije, Petar Požega, bacc. therap. occup., Irena Botički, mag.soc.rada i psihoterapeut, Kristina Habuš, magistra sestrinstva, art-terapeutkinja i grupna terapeutkinja, te Lucija Gnjidić, bacc. physioth.
Stručnjaci su kroz primjere iz prakse prikazali koliko je proces oporavka kompleksan, ali moguć, te da on često počinje izvan psihijatrijske ustanove – u zajednici, kroz radnookupacijske aktivnosti, kreativne i fizičke aktivnosti te svakodnevnu podršku okoline.

Iskustva osoba s bipolarnim poremećajem
Nakon toga uslijedio je snažan i emotivan iskustveni panel “Moj rollercoaster – Život s BAP-om”, na kojem su sudjelovali Matea McConnell, Zdravko Zemljić, Tena Sakar Vukić i Marijana Bavčević – osobe s bogatim osobnim iskustvom života s dijagnozama i procesima oporavka.
Zdravko Zemljić, koji s bipolarnim poremećajem živi već gotovo 40 godina, govorio je o vlastitom putovanju kroz razne faze manije i depresije, te o stigmi i autostigmi s kojom se nosio tijekom godina. Posebno je istaknuo kako njegovo mentalno zdravlje ima korijene u iskustvu PTSP-a iz mladosti.
Marijana Bavčević, službeno educirana peer workerica, već više od 20 godina živi sa šizoafektivnim poremećajem i danas je uspješno oporavljena. Aktivna je članica mobilnog tima Klinike za psihijatriju Vrapče, gdje brine o 13 korisnika i kroz vlastito iskustvo pruža dragocjenu podršku drugima na putu oporavka.

Matea McConnell je dirljivo podijelila svoju osobnu priču o suprugu koji je preminuo od suicida, a bolovao je od bipolarnog poremećaja. Istaknula je koliko su empatija, rana intervencija i sustavna podrška ključni u prevenciji tragičnih ishoda te koliko gubitak nosi dugotrajne emocionalne posljedice.
Tena Sakar Vukić, digitalna kreatorica koja s bipolarnim poremećajem živi već 19 godina, posljednje četiri godine posvetila je stvaranju sadržaja na društvenim mrežama s misijom destigmatizacije psihičkih poremećaja. Kroz edukaciju i otvoreno dijeljenje vlastitih iskustava, aktivno doprinosi većoj vidljivosti i razumijevanju mentalnog zdravlja.

Ključno je educirati se i ne stigmatizirati
Ovaj događaj važan je iskorak same psihijatrijske ustanove prema punom smislu destigmatizacije – jer je jedna klinika za psihijatriju odvojila vrijeme, trud i energiju kako bi organizirala panel koji ne ostaje samo unutar stručnih krugova, nego uključuje i glasove osoba s iskustvom bolesti. Time se ne gradi samo most između struke i pacijenata, već se aktivno doprinosi uključivanju osoba s psihičkim poteškoćama u zajednicu.



Događaj u Klinici Sveti Ivan pokazao je da je oporavak od psihičkih poremećaja stvaran i moguć, te da društvo mora biti temeljeno na solidarnosti, empatiji i razumijevanju. Destigmatizacija nije samo riječ – ona je zajednički put koji počinje upravo ovakvim susretima.
Moglo bi vas zanimati i: Mentalno zdravlje djece i mladih je sve ugroženije.
Tekst: PR
Foto: PR