Ludwig Mies van der Rohe, njemački i američki arhitekt, krije se iza izjave manje je više koja je iz dana u dan sve prisutnija u medijskom i osobnom prostoru. Zašto je tomu tako? Interijeri s puno detalja odvlače pozornost, a što je prostor prozračniji to više djeluje umirujuće.
Naglasak minimalizma jest na čistoći i jednostavnosti dok je sve nepotrebno potrebno ukloniti iz prostora u kojemu provodimo vrijeme te pustiti što više prirodnog svjetla.
Danas vrlo popularan minimalistički stil života formirao se 60-ih godina prošloga stoljeća. Prethodna razdoblja karakteriziralo je previše boja, naglašenih umjetničkih djela i gomilanje detalja, a minimalizam je tome svemu odlučio reći ne. Osim što minimalizam nalaže eliminiranje nepotrebnih stvari iz ormara, kuhinje i detalja iz dnevne sobe njegov ključ jest i u minimalizmu namještaja. Osim što interijeri uvođenjem minimalizma prodišu, slično se događa i s osobama koje u svoj život uvedu elemente minimalističkoga stila. Naime, jednostavniji prostori djeluju umirujuće i pomažu u eliminaciji stresa te uz to pomažu i kod produktivnosti jer nema detalja koji bi nam odvlačili pozornost i dekoncentrirali nas u radu. Dakle, što manje namještaja i detalja te više svjetla pozitivno će utjecati, osim na sami interijer, i na osobnu razinu kao i na jačanje kvalitete odnosa. Ovakav način uređenja vodi se posebnim pravilima, a neke od njih donosimo u nastavku.
Koristite se minimalističkim bojama
Neka boje zidova budu neutralnije i svjetlije. Bijela, siva i crna niti su vodilje kod minimalizma, a moguće ih je kombinirati i s jarkim bojama. Bijela daje osjećaj otvorenosti, djeluje umirujuće te je pogodna i kod aspekta rasvjete. Druga krajnost jest crna boja koja se češće koristi pri odabiru namještaja i detalja, a kada se govori o zidovima onda kras tek jedan zid. Isto tako, crna boja daje dašak luksuza i profinjenosti u interijerima. Svijetle i opuštajuće boje možemo kombinirati i s jarkim bojama. Najbolja kombinacija jest ona bijele i zelene boje koja također djeluje vrlo opuštajuće. Uz zelenu boju, dobro je poigrati se i sa žutom bojom. Osim što je za ovaj stil karakteristično korištenje više nijansi iste boje, on voli i kontraste. Primjerice, bijeli zid kaže da narančastoj polici za knjige. Imajte na umu da minimalizam odobrava kombinaciju dviju boja dok tapete s uzorcima odlaze u prošlost.
Vodite se mišlju kako ostaviti što više prostora slobodnim
Umjesto traganja za nizom predmeta i komada namještaja kojima ćete ukrasiti dom posvetite se organizaciji koja će se usmjeriti na što veću slobodu prostora i pomno biranje komada koji će krasiti dom. Misao da u svaku prostoriju unosimo samo ono što nam je uistinu potrebno može nam uvelike pomoći tako da si pri svakoj kupnji ili pomisli na kupnju postavimo pitanje je li nam to uopće nužno ili važno. Stvari koje su do sada krasile vaš dom ne trebate baciti već ih pohranite, one nisu nestale već su vaše uspomene od trenutka prelaska na minimalizam pohranjene u kutije koje se mogu uklopiti i u interijer koji uređujete.
Pripazite pri odabiru zavjesa i umjetničkih djela
S obzirom na to da ovaj stil naglasak stavlja na otvorenost i što više svjetla pomno treba izabrati i zavjese. Treba izbjegavati one s tiskom, šarenim i jarkim vezom kao i sjajne zavjese. Najbolji odabir su prozirne zavjese, a dobro su došle i rolete. Zidovi bez ukrasa ponekad mogu izgledati monotono pa je najbolje popuniti ih umjetničkim djelima koji imaju motive prirode ili apstrakcije u neutralnijim i jednostavnijim bojama. Imajte na umu da je moguće umjetnine, katkada, iskoristiti i bez velikih okvira.
Poigrajte se dekorativnim policama i pobrinite se da rasvjeta bude što jednostavnija
Osim što umjetnička djela mogu obogatiti interijer, kod toga koraka mogu pomoći i dekorativne police. Kod ovoga koraka važno je držati se neutralnijih boja. Odaberite jednu osnovnu boju, a prilikom odabira predmeta za policu odaberite neke koji su nekoliko tonova svjetliji ili tamniji od odabrane nijanse police. Jednako tako, potrebno je ukrasiti ih tek s nekoliko jednostavnih stvari koje će podići cjelokupni dojam. Velikim i bogatim visećim lusterima u minimalističkom okruženju nema mjesta. Najsretniji su odabir tanke svjetiljke jednostavnih oblika i ravnih linija.
Moglo bi vas zanimati: Tree Elements: oaza u koju jedva čekamo zaviriti
Tekst: Ana Carević
Fotografije: Unsplash, Pinterest