Masaža limfne drenaže je nježan, ali moćan alat za detoksikaciju tijela

by Petra Šafranko

Osjećate li se često natečeno ili naduto te imate lošu cirkulaciju ili bolove u mišićima, možda ste skloni zadržavanju vode u tijelu i vaš limfni sustav nije u potpunosti protočan. Masaža limfne drenaže nježan je oblik masaže koji se koristi za poticanje protoka limfe te ublažavanje bolnih oteklina u rukama i nogama uzrokovanih limfedemom (limfni edem ili oteklina).

Limfne žile provode tekućinu koja je ispunjena raznim tvarima poput proteina, minerala i bijelih krvnih stanica, ali i toksina i viška tekućine odnosno metaboličkog otpada iz vezivnog tkiva. Za razliku od krvožilnog sustava u kojem srce ima središnju ulogu i pumpa krv, limfni sustav najviše pokreće kretanje. Dakle, kada grčimo mišiće dok se krećemo, stvara se pritisak koji omogućuje protok limfne tekućine. Prema tome, nije teško zaključiti kako sjedilački način života i manjak kretanja nisu idealni saveznici zdravlja limfnog sustava.

Koje prednosti ima limfna drenažna masaža na limfni sustav?

Tijekom masaže limfna drenaža stimulira limfni sustav i pojačava protok limfe. Povećanje protoka limfe poboljšava učinkovitost limfnog sustava, a samim time i proces detoksikacije, te i poboljšanje cirkulacije krvi i imunoloških funkcija. Učinkovitiji limfni sustav može posljedično smanjiti učinke odgođene upale mišića i smanjiti oticanje, pogotovo oticanje nogu ili u predjelu trbuha. Također pomaže kod umora mišića, nakupljanja tekućine u tijelu, kronične upale, reumatoidnog artritisa, probavnih problema, otekline nakon ozljeda ili operacija, te općenito pomaže umanjiti napetosti u tijelu.

Gdje odlaze toksini nakon limfne drenaže?

Masaža limfne drenaže pomaže da se sva ta tekućina otpusti, gurajući je prema limfnim čvorovima gdje se može eliminirati dalje iz tijela putem jetre i bubrega. Važno je razumjeti da sam limfni sustav ne detoksificira tijelo. Tu ulogu ustvari imaju naši organi za detoksikaciju, a proces eliminacije odvija se na više različitih načina koji mogu uključivati znojenje, urin ili stolicu. Zato je bitno nakon masaže limfne drenaže ostati dobro hidrirani, ne jesti tešku hranu i dobro se naspavati kako bi organi za detoksikaciju imali resurse potrebne za obavljanje svog posla.

 

Što se događa s tijelom nakon limfne drenaže

Organi koji sudjeluju u procesu detoksikacije uključuju bubrege koji eliminiraju višak vode i otpadnih tvari iz tijela, pa je moguće nakon ovakve vrste masaže doživjeti povećano mokrenje. Nadalje, dok se jetra detoksificira i priprema stvari za eliminaciju, stimulira se proizvodnja žuči (probavna tekućina) koja pomaže razgraditi hranu u crijevima. Moguće je stoga i povećana stolica. Na kraju, ne smijemo zaboraviti niti na kožu i proces eliminacije toksina i tekućine putem znojenja. Upravo se kroz miris znoja može razaznati radi li se o eliminaciji toksina.

Koliko često trebate ići na masažu limfne drenaže?

Preporučuje se jednom u svaka tri mjeseca otići na masažu limfne drenaže za opće zdravlje. Ako nakon operacije ili ozljede imate limfedem, preporučuje se  dva do tri puta tjedno dok se oteklina značajno ne smanji. Oni koji imaju aktivan životni stil ili sportaši mogu čak jednom tjedno ići na ovu vrstu masaže za pomoć u oporavku mišića.

Kada ne raditi masažu limfne drenaže

Postoje neka stanja i okolnosti u kojima se masaža limfne drenaže ne preporučuje. Ako imate srčanih problema ili općenito problema s krvožilnim sustavom, problema s bubrezima ili infekciju u tijelu, nije preporučljivo raditi ovu vrstu masaže. Potrebno je općenito posavjetovati se sa svojim liječnikom kako biste utvrdili može li masaža limfne drenaže utjecati na vaše fizičko zdravlje.

Gdje možete otići na masažu limfne drenaže?

Ovu vrstu masaže možete obaviti u raznim javnim ili privatnim poliklinikama ili studijima. U Zagrebu su neke od njih: Poliklinika Bagatin, Affidea Sveti Rok, Studio Silvija, Terapijski i relaksacijski centar Figura, Poliklinika Medica Body Balance, Poliklinika Aviva, Poliklinika Milojević.

Moglo bi vas zanimati i: Gua sha masaža lica: kada ju odabrati, a kada preskočiti?

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!