Mažuran je biljka iz porodice metvica, a potječe iz zapadne Azije dok je u Europu stigao u 14. stoljeću. Uzgaja se u područjima umjerene klime jer je vrlo osjetljiv na mraz. Cvjeta u srpnju i kolovozu, a raste kao mali grm s bijelim ili ružičastim cvjetovima. Osim što, kao začin, obogaćuje brojna jela poznat je i po svojemu djelovanju na zdravlje pa tako za mažuranom često posežu osobe koje pate od nervoze uzrokovane ubrzanim tempom života.
Po izgledu i mirisu mažuran je sličan origanu od kojega se razlikuje blažom, slađom i cvjetnom aromom. Njegov okus značajno je suptilniji od okusa origana pa se zbog toga nalazi i u kuhinjama brojnih profesionalnih kuhara. Posebno je cijenjen u srednjoj Europi gdje ga se često koristi i u mesnoj industriji. Dodate li malo mažurana jelima poput ribe, povrtnih jela, gljiva, raznih juha ili umaka kojima je rajčica glavni sastojak dobit ćete jelo neodoljivog okusa. U mediteranskoj kuhinji, na polici začina, gotovo uvijek ćete pronaći ovaj začin koji najviše do izražaja dolazi u kombinaciji s paprom, majčinom dušicom, lovorom, bobicama borovica te muškatnim oraščićem. Osim što ga možete dodati u tikvice, punjene rajčice, artičoke ili jela od riže i tjestenine on se jako dobro uklapa i u kombinaciju s napitcima te sa svježim ili suhim voćem.
Ako se odlučite mažuran uzgojiti sami najbolje bi bilo da ga posijete u lončanice tijekom ožujka, a u svibnju presadite u nagnojenu zemlju u vrtu. Pri tomu pripazite da razmak bude 15 centimetara te da je ovu biljku potrebno zaštiti od vjetra. Redovito plijevite mažuran, a ovisno o staništu dospjet će u srpnju ili kolovozu. Listovi i gornji dio biljke cvatu, a biljku uberite cijelu. Mažuran je potrebno sušiti na toplom i prozračnom mjestu u hladu, a za sušenje će mu trebati kratko vrijeme. Kako bi se zadržala sva njegova ljekovita svojstva čuvajte ga u zatvorenim staklenim posudama, a na taj način može stajati i nekoliko godina.
Mažuran ima brojne zdravstvene prednosti
S obzirom na to da mažuran sadrži vitamine A, B6, C, E, K, tiamin, folnu kiselinu, niacin, riboflavin te minerale kalcij, fosfor, željezo, cink, mangan, selen, bakar i mangnezij karakteriziraju ga i brojne prednosti koje ima za zdravlje.
Mažuran djeluje protuupalno pa može pomoći kod kroničnih upala, glavobolje, migrene, ali i problema sa sinusima i grčevima u mišićima. Budući da potiče izlučivanje sekreta iz bronhija često se koristi i u liječenju kroničnog bronhitisa, prehlade, jakog kašlja i astme. Osim toga, preporučuje se i osobama koje pate od artritisa, bolova u mišićima, reume ili uganuća zglobova jer ublažava bolove. Osobe koje imaju zubobolju također mogu posegnuti za mažuranom zbog njegovoga protuupalnog djelovanja.
Mažuran djeluje umirujuće pa se koristi i kod nervoze i nesanice. Osim što djeluje umirujuće, poboljšava raspoloženje i utječe na smirenje emocionalnih reakcija. U slučaju da se konzumira u većim dozama ima utjecaj i na stanje depresije, a prije toga koraka svakako je potrebno savjetovati se s liječnikom. Pomaže kod probavnih smetnji kao što su nadutost, zatvor, mučnina ili žgaravica. Regulira menstrualni ciklus i ublažava njegove simptome dok je i jedan od saveznika za zaštitu od gljivičnih infekcija.
Uz to što ima brojne zdravstvene prednosti, često se koristi i u kozmetici pa je moguće naći kreme za njegu kože, losione za lice i tijelo te sapune u kojima se nalazi ova ljekovita biljka. Bez obzira na sve navedene prednosti, pri konzumaciji budite oprezni jer postoji mogućnost da će mažuran utjecati na smanjenje krvnog tlaka dok povećana konzumacija ove biljke može izazvati vrtoglavicu.
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest, Unsplash