Skincare rutina ne može biti potpuna bez jednog koraka koji mnogi i dalje propuštaju. Radi se naravno o pilingu.
Svi znamo kako piling uklanja odumrle stanice kože, uklanja višak sebuma i tako pomaže sprječavanju nastanka upalnih procesa kože. Također, omogućuje bolje upijanje sastojaka iz proizvoda koje koristite u svojoj skincare rutini, ali i unapređuje prokrvljenost kože i potiče stvaranje kolagena. Ono što često stvara nedoumice jeste koji odabrati, mehanički ili kemijski piling. U nastavku ćemo opisati i jedan i drugi tako da ćete moći donijeti informiranu odluku za sebe.
Mehanički piling
Ovo je zasigurno najpopularnija vrsta pilinga za lice i kao što naziv kaže, radi se o fizičkom uklanjanju mrtvih stanica kože uz pomoć abrazivnih čestica.
Te čestice mogu biti sintetičke ili prirodne od koštica marelice, kave, šećera… Mehanički piling može biti i u obliku različitih četki koje se koriste s gelom za čišćenje kože. Mehanički piling nam je već svima odavno poznat tako da su žene često i sklonije odabrati ga jer razumiju kako djeluje. Važno je obratiti pozornost da odaberete piling koji sadrži čestice odgovarajuće veličine jer ako su sitne ne mogu napraviti posao, a opet ako su prevelike mogu biti grube i oštetiti kožu. Pilinzi koje možete kupiti najčešće zadovoljavaju te kriterije, ali ako pravite svoj DIY piling važno je paziti i na sve to. Mehanički piling se najčešće preporučuje osobama koje imaju masnu ili mješovitu kožu. Ovdje možete pročitati kako doma napraviti svoj piling za lice.
Kemijski piling
Kemijski piling je tretman kojim se uklanjaju suhe, odumrle stanice, nakon kojeg koža blista zdravim sjajem. Profesionalni pilinzi jači su i koncentriraniji od onih koji su namijenjeni za kućnu upotrebu. Dovoljna su tri tretmana, a ponekad i manje, da bi se smanjile plitke bore, fine linije, zagladila površina kože te smanjile akne.
Ako pričamo o oporavku nakon pilinga, bitno je napomenuti da zahvaljujući inovativnoj tehnologiji nova generacija pilinga ne zahtijeva predug oporavak. Uz sve to, novi pilinzi su mnogo snažniji.
Kućni i profesionalni pilinzi – koja je razlika?
U jednima i drugima zastupljeni su eksfolijanti i enzimi iz prirodnih izvora – riže, papaje, ananasa, bundeve i slično. Oni djeluju na znakove preranog starenja kao što su diskoloracije, na strukturu kože te na akne. Zadatak hidroksilne kiseline je da otopi međustanično “ljepilo” – tvar koja na okupu drži stanice, kako bismo ih lakše uklonili, dok enzimi razbijaju veze između stanica i proteina.
Kućni pilinzi u pravilu sadrže eksfolijante nižih koncentracija i nanosite ih sami. Pogodni su za tretiranje sive i beživotne kože s manje vidljivim znakovima starenja te blažim oblicima akni. Koriste se kao dio dnevne ili tjedne njege za vraćanje blistavosti i glatkoće tena ili za „održavanje rezultata“ između profesionalnih pilinga. Nakon kućnog pilinga koža je svježija i napetija, ali nema vidljivog ljuštenja, zatezanja, niti produljenog vremena oporavka.
Koji piling odabrati prema tipu kože?
Osobe sa suhom, osjetljivom kožom trebaju koristiti blagi kemijski ili enzimski piling jer mehanički piling može biti previše iritantan za ovaj tip kože. Oni s masnom, debljom kožom mogu koristiti i kemijski piling.
Bez obzira koji piling odabrali, važno je da ga radite redovito. Ipak, ako birate agresivnije pilinge uvijek se prethodno posavjetujete sa svojom kozmetičarkom.
Moglo bi vas zanimati i: Na ove stvari trebate pripaziti prilikom nanošenja maske za lice
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels