Toplije vrijeme nužno znači boravak na otvorenom i izloženost suncu, što s jedne strane ima izuzetno povoljan učinak na zdravlje – kroz kožu najbolje apsorbiramo tolik nam potreban vitamin D, no isto tako nosi rizik od melanoma – zloćudnog tumora kože. Zbog toga se, posebice nakon ljeta, preporučuje preventivni odlazak dermatologu koji će provjeriti je li s kožom sve u redu i jesu li svi madeži dobri. Preventivni pregled trebao bi se obavljati jednom godišnje.
Za liječenje melanoma presudno je rano otkrivanje. Samopregled i redoviti odlasci dermatologu ključni su u prevenciji ove vrste karcinoma.
Kako nastaje melanom?
Ova vrsta karcinoma nastaje iz melanocita – stanica koje proizvode melanin – prirodni pigment koji daje boju našoj kosi, koži i očima. Kada se te stanice počnu nekontrolirano dijeliti i rasti te mijenjati na DNA razini pod utjecajem ultraljubičastog zračenja, dolazi do nastanka melanoma. Treba naglasiti da melanom, iako ga vežemo za kožu, može u iznimno rijetkim situacijama, nastati bilo gdje u organizmu gdje ima melanocita – u očima i sluznici. Osobe svjetlije puti u većem su riziku da obole od melanoma, zbog čega se moraju čuvati jakog sunca i obvezno koristiti kreme s visokim zaštitnim faktorom. To je tako zbog toga što ljudi svijetle kose i kože imaju manje eumelanina (vrsta melanina koja štiti kožu od ultraljubičastog zračenja) pa puno brže izgore na suncu, što je izuzetno opasno. Osobe tamnije puti imaju više eumelanina pa su otpornije na sunčevo zračenje, što nikako ne znači da ne trebaju koristiti SPF zaštitni faktor i izbjegavati jako sunce.
Rizični faktori za nastanak melanoma
– svijetla put
– korištenje solarija
– opekline od sunca, osobito u djetinjstvu
– pretjerana izloženost suncu (ultraljubičastom zračenju)
– melanom kod nekog od članova obitelji
– displastični (netipični) madeži
Displastični madeži sami po sebi nisu opasni, no treba ih redovito pregledavati. Također, osobama s netipičnim madežima preporučuje se da, kod izlaganja suncu, iste namažu kremom s visokim zaštitnim faktorom.
Samopregled
Jednom mjesečno trebalo bi napraviti samopregled kože, odnosno obratiti pažnju na svoje madeže. Sumnjivima se smatraju oni madeži koji se bojom (melanom najčešće ima više boja, dok je običan madež jednobojan), oblikom, rubom (rub je grub, za razliku od klasičnog madeža) ili veličinom razlikuju od ostalih. Isto tako i oni koji krvare i ne zacjeljuju. Jednom godišnje trebalo bi ići dermatologu na pregled, kao što smo ranije spomenuli.
Rano otkrivanje melanoma ključ je za njegovo liječenje jer je veća vjerojatnost da nije metastazirao na druge organe.
Osim samopregleda i redovitog odlaska dermatologu, ono što možete učiniti za sebe je izbjegavati najjače sunce, a to je ljeti u periodu od 11 do 17 sati, nositi šešir, obvezno koristiti kremu sa zaštitnim faktorom i povećati kvalitetu života, odnosno zdravije živjeti.
Moglo bi vas zanimati: HIFU tretman lica – učvrstite i pomladite kožu
Tekst: A.K.
Foto: Pexels