Pandemija, potresi te dugoročna ekonomska kriza stvorili su nepovoljno okružje za djecu, pri čemu je više od 20 posto djece u Hrvatskoj u riziku siromaštva. S obzirom na sve ove izazove, potrebno je poduzeti korake kako bi se osigurala adekvatna skrb o mentalnom zdravlju djece i mladih.
Uvođenje screeninga za mentalno zdravlje djece, osiguravanje psihološke pomoći u školama, osiguranje pomoći svakom djetetu u potrebi i interdisciplinarne i mobilnih timova za teže dostupna područja, značajno povećanje kvota za specijalizaciju dječje i adolescentne psihijatrije i sustavnu provedbu preventive i destigmatizaciju.
Pet mjera kojima bi se osigurala adekvatna briga za mentalno zdravlje djece i mladih:
- Implementacija screening programa za poremećaje mentalnog zdravlja djece.
- Osiguravanje psihološke pomoći u školama, uz edukaciju odgojno-obrazovnog kadra.
- Osiguravanje stručne psihološke pomoći svakom djetetu u potrebi, kroz deinstitucionalizaciju skrbi i mobilne multidisciplinarne timove u teže dostupnim područjima.
- Značajno povećanje kvote za specijalizacije iz područja dječje i adolescentne psihijatrije, uz prilagodbu cijena usluga.
- Implementacija preventivnih programa te sustavna destigmatizacija mentalnih poremećaja.
Ivana Kekin liječnica specijalistica psihijatrijske medicineje, ukazala na brojke koje otkrivaju ozbiljnost problema: samo 55 psihijatara brine se za svu djecu u javnom i privatnom zdravstvu, pri čemu devet od njih ima preko 60 godina, a većina ih radi u Zagrebu. Djeca i mladi u mnogim dijelovima zemlje nemaju pristup zaštiti mentalnog zdravlja. Trenutno se samo 18 liječnika nalazi na specijalizaciji iz dječje psihijatrije, dok nedostaje i ostalih stručnjaka, posebno psihologa.
U Zagrebu je pokrenut Centar za zdravlje mladih gdje se usluge pružaju po drop in principu bez uputnice za djecu i mlade (pruženo preko 7000 usluga). U sklopu tog centra je i savjetovalište za mentalno zdravlje, a njihovi psiholozi idu i u terenske obilaske zagrebačkih škola.
Također je pokrenut i preventivni program „Za sigurno i poticajno okruženje u školama koji će Grad Zagreb, zajedno s UNICEF-om i uz podršku Centra za pružanje usluga u zajednici „Savjetovalište Luka Ritz“ provoditi kao pilot projekt u 27 osnovnih škola.
Uz to i web platforma za mentalno zdravlje koja je posjećena preko 200 000 puta prilika je svim mladima da se informiraju ili potraže pomoć neovisno u kojem dijelu Hrvatske žive.
Tekst: PR
Foto: PR