piling

Mislite da vam ljeti ne treba piling? Pogrešno! Samo se pridržavajte ovih pravila

by Anđela Sabranović

Da se o zdravlju kože trebamo brinuti 365 dana u godini – to uglavnom znamo. Naučili smo već i da je njegu potrebno prilagoditi godišnjem dobu. Zimi je koža suha i lako puca, ljeti su tu sunce, znoj i kreme za zaštitnim faktorom koji dodatno začepljuju pore i stvaraju masni film na koži. Dok zimi često govorimo kako je važno raditi eksfolijaciju, ljeti to kao da zaboravljamo. Čak smo uvjereni da nam piling i ne treba.

No, stručnjaci tvrde suprotno. Njime s kože uklanjamo odumrle stanice i nečistoće koje se lijepe i više nego zimi – baš zbog znoja, a tu su i bakterije kojima je takva koža idealno stanište. Eksfolijacija je zasigurno najbolji način da dubinski očistimo pore i pomognemo koži da prodiše. Osim ljepšeg izgleda i teksture, tako se potiče i prokrvljenost, ujednačuje ten i smanjuju nepravilnosti, među ostalim zato što koža poslije pilinga bolje upija preparate za njegu.

Evo što i kako ovoga ljeta (a i svakog idućeg) trebate poduzeti, a što izbjegavati kad je u pitanju eksfolijacija.

Pronađite pravi piling za sebe

Ako želite da vam piling ukloni mrtve stanice i istovremeno se pobrine za vašu kožu na pravi način, važno je odabrati onaj koji vam najviše odgovara. Na primjer, salicilna kiselina prodire lako u pore pa će piling koji ju sadrži ujedno ukloniti mitesere. To je idealno za masnu kožu. S druge strane, suha koža možda treba nježniji eksfolijant. Mliječna kiselina je blaga alfa hidroksi kiselina koja uklanja mrtve stanice, ali i povećava razinu ceramida u koži pa joj daje i dodatnu vlagu.

Nemojte prejako masirati

S mehaničkim pilingom, odnosno trljanjem kože mikrozrncima budite posebno oprezni kako ne biste oštetili dermalnu barijeru i piling pretvorili u neugodno iskustvo. Sitna oštećenja koja možete stvoriti na koži mogu potaknuti iritaciju, upalu i potencijalno infekciju.

Ne radite piling ako je koža nadražena

Bilo da je riječ o peckanju, žarenju, crvenilu od prekomjernog izlaganja suncu, nemojte raditi piling. Vaša se koža već bori s obnavljanjem i ne treba joj dodatno „otvaranje rana“.

Testirajte novi piling

Ljeti je koža osjetljiva zbog raznih vanjskih utjecaja pa ako mijenjate piling, najprije ga testirajte. Kako biste provjerili odgovara li vam, nanesite malo proizvoda na kožu i pričekajte. Najbolja mjesta za test su područje iza ušiju ili unutrašnjost podlaktice. Na podlaktici je koža nježna pa je dobar pokazatelj, a iza uha će biti najmanje vidljivo ako se pojavi reakcija.

Radite piling ljeti redovito

Koliko ćemo često raditi piling, ovisi o stanju kože, dobi i, naravno, vrsti pilinga. Optimalno je eksfolirati kožu dva do tri puta tjedno, ali za početak je dovoljno i jednom tjedno, ili čak jednom u deset dana pa ga postupno uvoditi češće. Ako se pak odlučimo za svakodnevne pilinge, važno  je izabrati lagani eksfolijator na bazi nježnih kiselina kao što je Dermalogica Daily Milkfoilant. Nakon pilinga ne smijemo zaboraviti kožu bogato nahraniti hidratantnom kremom, a prije izlaska na sunce obvezno moramo nanijeti zaštitni faktor.

Dermalogica Daily Milkfoilant možete pronaći u ambalaži od 13 g te od 74 g. 

Cijena za 13 g iznosi 125 kn, dok za 74 g iznosi 499 kn.

Ne bojte se skidanja boje

Jedna od čestih zamki jest da ljeti piling izbjegavamo kako ne bismo uklonili boju.
Baš naprotiv, redovitim ljuštenjem odumrlih stanica koža je glađa, blistavija, a preplanulost još izraženija.
U svakom slučaju, koža će vam biti zahvalna ako u svoju dnevnu rutinu uvrstite i piling. Želite da vam koža ljeti blista, zar ne?

Moglo bi vas zanimati i: Krema s SPF-om svaki dan – zaštitni faktor nije samo za plažu

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Pexels, Dermalogica

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!