Mlada umjetnica Ana Marinović za Slowliving.hr: “Umjetnici imaju ključnu ulogu u promicanju slow livinga kroz svoje radove, potičući ljude na introspekciju i svjesnost”

by Petra Šafranko

Ana Marinović mlada je slikarica koju na Instagramu znamo i pratimo pod imenom splashart1. Njezin zanimljivi pristup umjetnosti, način življenja i inspirativna osobnost natjerali su nas da porazgovaramo s njom o njenom profesionalnom putu i idealima za kojima se vodi u svom životu. Zanimalo nas je što se to krije u glavi jedne umjetničke duše čija djela odišu nevjerojatnom kreativom i istinskom ljubavi prema slikarstvu. Osjetili smo kako Ana razumije slow način života, a ovaj intervju to je i potvrdio te nam dao mali uvid u njezinu svakodnevicu i razmišljanja. Odvojite trenutak, udobno se smjestite i pročitajte njene odgovore.

Kako ste odabrali slikarstvo kao svoj put? Imate li neku zanimljivu priču koja stoji iza toga?

Od najranijeg djetinjstva, slikarstvo i glazba bili su moj glavni interes i okupacija. Kao dijete bila sam sramežljiva pa sam sate često provodila crtajući. Već sam tada shvaćala kako je umjetnost nešto što me najviše ispunjava. U kontinuiranom istraživanju različitih tehnika slikanja, samostalno sam eksperimentirala, razvijala svoj vlastiti stil i oblikovala umjetnički izraz. Tek pri završetku fakulteta, moji prvi ozbiljniji slikarski radovi ugledali su svjetlo dana. No, pravo iznenađenje za mene bio je razvoj Splash Art-a, koji je spontano proizašao iz prisutnosti na društvenim mrežama, bez velikih očekivanja.

Možete li nam reći tko je zapravo Ana Marinović, umjetnica koju s Instagrama znamo pod imenom splashart1? 

Vrlo teško pitanje, nisam još u potpunosti shvatila tko sam. Teško mi se odvojiti od slikarstva, tj. umjetnosti koju stvaram. Na društvenim mrežama ste na neki način prisiljeni biti suzdržani, pogotovo ako imate poslovni profil na kojem ipak morate paziti kakav dojam ostavljate.  Naravno, nije lako snimati videa i pričati javno, a da pri tome budete u potpunosti autentični i svoji. Privatno sam vrlo društvena i spontana osoba, ne pratim pravila i poprilično sam neorganizirana. Planeri i kalendari u mom životu ne postoje, no to valjda ide u paketu s umjetničkom glavom.  S obzirom da radim posao koji vrlo često ima određene rokove, ponekad mi je teško „prisiliti“ inspiraciju i kreativnost kako bih napravila novo umjetničko djelo. S druge strane, rijetko se povlačim pred problemom i uvijek nađem način kako da ipak ostvarim zamišljeno.

Koje su ključne vrijednosti i filozofije koje integrirate u svoj život i stvaralački proces?

Ključne vrijednosti koje integriram u svoj život su strast prema umjetnosti, kreativnost i poštovanje prema svijetu oko mene. Filozofija koju slijedim je da svaki trenutak ima potencijal za inspiraciju.

Gdje pronalazite inspiraciju i motivaciju za rad?

Inspiraciju pronalazim u prirodi, umjetnosti drugih umjetnika i životnim iskustvima. Motivaciju crpim iz strasti prema stvaranju nečega što ima dubok smisao i iz želje za izražavanjem.

Što je za Vas uspjeh?

Uspjeh za mene nije samo postizanje vanjskih ciljeva, već i osjećaj unutarnje ispunjenosti i doprinosa svijetu kroz svoj rad. Biti vjeran sebi i svojim vrijednostima također čini temelj uspjeha.

Inspirira li Vas više užurbana svakodnevica kojoj smo svi izloženi ili slow living princip življenja? Zašto?

Užurbana svakodnevica može pružiti dinamiku, ali slow living princip mi omogućava dublje uranjanje u kreativni proces i bolje razumijevanje sebe. Uživam u balansu. Oboje pridonosi raznolikosti inspiracije.

Koji su Vaši životni ideali?

Moji životni ideali usredotočeni su na ravnotežu, ljubaznost prema sebi i drugima te trajnu potragu za osobnim i duhovnim rastom.

Koje tehnike i materijale preferirate u svom radu?

Volim eksperimentirati s različitim materijalima kako bih stvorila dinamičnost u svojim radovima. Na mojim slikama, osim akrila i tinte, često možete pronaći gips, pijesak, kamenje, žice, sol, sušeno cvijeće, tekstil, itd. Tehnika se formalno zove mixed media.

Na koje sve načine, po Vašem mišljenju, slow living može inspirirati jednog umjetnika?

Slow living pruža umjetnicima priliku da se dublje povežu s vlastitim procesom stvaranja, promatraju svijet oko sebe s pažnjom i dublje istraže vlastite emocije. To može rezultirati autentičnijim i dubljim umjetničkim djelima.

Možete li podijeliti s nama neki trenutak ili projekt koji najbolje prikazuje Vašu umjetničku dušu?

Tijekom toplijih mjeseca u godini, radim na livadi. Ništa ljepše od tog, kad izuzmeš kukce i lišće koje pada po svježoj boji. Jednom me oprao neočekivani pljusak. U takvim trenucima panično skupljam sav materijal i slike, no kiša je bila brža i u činila svoje. Platno se savilo, boja se razlila. U kaosu trenutka, vidjela sam inspiraciju. Iz naizgled uništenog platna, nastala je slika pod imenom „Otisci kiše“, za koju mogu reći kako je jedno od boljih radova koje sam napravila. Tako sam shvatila kako se inspiracija događa posve neplanirano i spontano, samo treba vidjeti potencijal u svakoj ideji i biti hrabar eksperimentirati.

Koje su Vaše tehnike i trikovi za življenje sporijeg i smirenijeg života?

Tehnike za sporiji život uključuju usredotočenost na sadašnji trenutak, molitvu i zahvalnost. Također, pronalazak vremena za hobije i aktivnosti koje volimo pomaže u održavanju mira.

Postoje li određene tehnike koje redovito prakticirate kako biste održali ravnotežu između umjetničkog rada i opuštanja?

S obzirom na opis posla, većinu dana provodim sama. Za mene je opuštanje biti u društvu dragih ljudi. Također, s vremena na vrijeme priuštim si neki izlet ili putovanje kako bih očistila um i pronašla ravnotežu između stvaralačkog rada i odmora.

Kako prepoznajete trenutke u kojima shvatite da je vrijeme za stisnuti kočnicu, usporiti i opustiti se?

Prepoznajem trenutke za usporavanje kroz osjećaj iscrpljenosti ili gubitak fokusa te manjka kreativnosti, što su signali da je vrijeme za odmor.

Kako biste opisali vezu između slow livinga i kreativnosti te kako jedno potiče drugo u vašem umjetničkom procesu?

Slow living mi omogućava da se potpuno posvetim kreativnom procesu bez distrakcija. Također, omogućava mi dublje uranjanje u vlastite misli i osjećaje, što rezultira autentičnijim umjetničkim izrazom.

Kako gledate na budućnost umjetnosti općenito, ali i u kontekstu slow livinga? Kakvu ulogu vidite za umjetnike u promicanju ovog načina života kroz svoja djela?

Vidim budućnost umjetnosti kao sredstvo poticanja svijesti o važnosti usporavanja i povezanosti s okolinom. Umjetnici imaju ključnu ulogu u promicanju slow livinga kroz svoje radove, potičući ljude na introspekciju i svjesnost.

Kako obično izgleda jedan dan u životu umjetnika? Što najviše volite u svom poslu?

Dan u životu umjetnika obuhvaća rad u ateljeu, istraživanje, i vrijeme posvećeno osobnom razvoju. Ono što najviše volim u svom poslu je sloboda izražavanja i mogućnost istraživanja različitih aspekata života kroz umjetnost.

Kako izgleda Vaš prosinac? Uhvatite li samu sebe kako ste zapetljani u konzumerističko ludilo predblagdanskog ludila ili ipak uspijevate uživati u trenutku i loviti sve one male stvari koje ovaj period godine čine tako posebnim?

S obzirom da imam puno posla i narudžbi, a svi bi htjeli imati sliku pod borom, nemam previše vremena razmišljati o blagdanima, poklonima i tome sličnom. Čim ostvarim željene ciljeve, dopustit ću si uživanje i odmor (nadam se što prije). Božić gledam iz religiozne perspektive. Fokusiram se na trenutke zajedništva i zahvalnosti te se trudim izbjeći konzumeristički pritisak.

Volite li više darivati ili dobivati poklone? Kakve emocije darivanje izaziva kod Vas?

Volim i darivati i primati poklone, ali darivanje mi pruža posebnu radost. Emocije koje proizlaze iz davanja su neizmjerno zadovoljstvo i osjećaj povezanosti s drugima. Ipak, najljepše mi je ono nematerijalno. Ako mogu birati između fizičkog poklona ili vremena provedenog s ljudima, uvijek ću odabrati iskustveni zajednički trenutak.

Koji je Vaš savjet za življenje ispunjenog i sretnog života te kvalitetne svakodnevice?

Savjet za ispunjen život je pronaći ravnotežu između strasti, međuljudskih odnosa i usklađivanja s vlastitim vrijednostima. Život pun zahvalnosti obogaćuje svakodnevicu.

 

Anine radove, osim na njenom Instagramu, možete pogledati i na izložbi koja je u tijeku u prostorima showrooma Nunc u Ilici 168a. Izložba će biti otvorena do 15. ožujka 2024.

Moglo bi vas zanimati i: Vodič za pisanje srdačnih i emotivnih božićnih čestitki s dubokim značenjem

Razgovarala: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Privatna arhiva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!