Andrea Papst Lopac nas inspirira sa svojim IG profilom @happy.molecules na kojem okuplja zajednicu žena i na kojem educira s mnoštvom savjeta za žensko zdravlje, a sve pod krunom svog online programa „Minimum rituala za maksimum ljepote“. Poput „sretnih molekula“ koje pozitivno zrače, Andrea je stvorila i širi dobre vibracije te je spremna podržati svaku ženu da živi zadovoljnije, bude i ostane zdrava, osnaži svoje tijelo te njeguje svoj izgled na prirodan način.
Zanimalo nas je koji su Andreini slow living trenuci s obzirom na to da kao magistra farmacije radi puno radno vrijeme u struci, a opet stigne posvetiti toliko vremena, detalja i ljubavi educiranju i savjetima svojoj online zajednici, te voditi ispunjen privatan i društveni život kao supruga i majka dvoje djece. Osim toga, Andrea je i instruktorica Indoor Cyclinga u The Fitness Kaptol, a kada sam ju pitala, kako stiže sve to, odgovorila je da ne stiže uvijek sve, ali kada obavlja svoje aktivnosti i obaveze, radi ih s maksimalnom svjesnošću. I naprosto ima tu goruću želju da uvijek i iznova uči nove stvari. Mislimo da je to odličan motivator i još bolja poruka – ako nešto zaista želimo, naći ćemo vremena za to. Vjerujemo da će i vas inspirirati Andrein mindfulness pristup životu te nježna i pozitivno zarazna energija. Uživajte u odgovorima, ali i u video intervjuu koji vas čeka na kraju članka.
Andrea, što za tebe znači slow living?
Slow living je za mene biti prisutan u trenutku. To je onaj osjećaj da si točno tamo gdje trebaš biti i da primjećuješ što se oko tebe i unutar tebe događa, te da je to sve što u tom trenutku želiš i trebaš.
Misliš li da je moguće živjeti slow living filozofiju u hektičnom okruženju?
Apsolutno da! Mislim da je to stvar izbora na način da odaberemo ukloniti ono što nas u tome sprječava, a to je često samo neka misao. Meni je u tome znatno pomogao rad na uvjerenjima, ali i rituali bavljenja tijelom koji me momentalno vrate u „sada i ovdje“ trenutke kada odlutam.
Kako biti produktivna, ali istovremeno čuvarica svog dragocjenog vremena? Trebamo li nametnuti određene granice kako bismo zadržali svoje slow living trenutke, i koje su tvoje granice?
Mislim da pojam nametanje ili pokazivanje granica zbunjuje. Kada si na čisto s onim što kod tebe može, a što ne, tu se ne mora nikome “crtati” granica, već se to jednostavno osjeti i kroz energiju i ponašanje. Produktivnost uz feel good osjećaj na svim razinama dolazi upravo uz prisutnost, koja čini da vrijeme dulje traje, odnosno da osjećamo da imamo više vremena. Kada sam prisutna “stignem” sve, a moja obitelj ne vidi moje rituale, treninge, masaže, šetnje i sl. kao vrijeme koje uzimam samo za sebe, bez njih.
Postoje li knjige, filmovi ili osobe koji su tvoji izvori inspiracije i koji su te potaknuli na slow living?
Najveća inspiraciju su mi živi ljudi jer su hodajući dokaz mogućeg, a svaka knjiga koja podsjeća ženu na prirodnu mudrost i inteligenciju njenog tijela je za mene najbolji poticatelj slow livinga. Primjer takve knjige je Ženski kod, autorice Alise Vitti, zatim Post za žene, autorice dr. Mindy Pelz i sl.
Postoje li te neke male i ne tako skupe stvari koje čine tvoj život boljim?
Omiljene besplatne male, a velike “stvari” su šetnje, ples i zagrljaji. Sve one proizvode niz molekula sreće od kojih se osjećamo bolje, smirenije i zadovoljnije, a time ozdravljujemo i pomlađujemo naše tijelo.
Neki tvoj slow, comfort food? I koliko često si ga priuštiš?
Otkriti ću vam jedan mali trik: svaki obrok može biti mindful ako to poželimo. Naše stanje i tok misli mogu svaki obrok pretvoriti u slow & comfort, pa nam neće trebati posebna namirnica ili recept da se počastimo. Volim jesti sezonsko voće i povrće, kao što smo nekada jeli kao klinci, i tada se osjećam više usklađeno s prirodom.
Kada bi usporavanje bilo jedan dan u tjednu, koji bi to dan bio za tebe?
Otkako je prisutnost u mojoj svakodnevici, ne razlikujem dane u tjednu po energiji već samo po rasporedu aktivnosti, čemu mi služi raspored. Nekada davno je ponedjeljak bio najstresniji dan (zbog prevelike razlike u odnosu na vikend) no danas mu se iznimno veselim jer ponedjeljkom rano ujutro kreiram okvirni plan za tjedan po želji. Moram naglasiti da i dalje radim isti posao (već 12 godina), no uz prisutnost imam sasvim drugačiji, bolji doživljaj istoga. MindShift is a magic wand!
Moglo bi vas zanimati i: 5 načina na koje možemo potaknuti samostalnost kod djece
Razgovarala: Petra Šafranko
Foto: Petra Šafranko