Činjenica je da menopauza označava kraj reproduktivnih godina žene. To je prirodan proces koji uključuje hormonske i fiziološke promjene. Ali to nije kraj svih krajeva, kako se često stigmatizira ovaj proces. Iako menopauza utječe na zdravlje i dobrobit osobe, ona nije bolest i ne znači da tijelo propada unepovrat ili da osoba stari. Perimenopauza i menopauza prirodne su faze života koje dovode do snažnog osjećaja prisutnosti kod žena. Mnoge žene u današnje vrijeme menopauzu počinju doživljavati kao novi početak, a ne kraj. Međunarodni dan menopauze obilježava se svake godine 18. listopada. Mislimo da je vrijeme da se menopauza rebrendira i počne pričati o njoj kao o snažnom razdoblju života žene kojeg treba prigrliti zbog svega što nudi.
Ako znate što možete očekivati od menopauze onda i prijelaz može biti jednostavniji. Prijelaz i vrijeme u tom procesu je sve o vama, ako odlučite da sebi budete prioritet. Poželite mu dobrodošlicu, bez obzira na to što ovo može biti i izazovno vrijeme. Svatko doživljava menopauzu drugačije. Za neke, hormonske promjene mogu voditi do simptoma kao što su valovi vrućine i tjeskoba. Drugi to doživljavaju kao vrijeme oslobođenja kada više ne moraju razmišljati o menstruaciji i kontroli rađanja. A ono što sigurno jest, ovo je vrijeme ponovnog balansiranja tijela, kada se možda smanjuje razina ženskih hormona estrogena i progesterona, ali ono ipak nikada ne prestaje. Tu ulogu sada samo preuzimaju drugi organi umjesto jajnika. No, idemo redom.
Kada kreće perimenopauza i menopauza
Tijekom 30-ih ili 40-ih godina osobe, razine estrogena i progesterona počinju padati i počinje perimenopauza. Menstruacije mogu postati manje redovite dok potpuno ne prestanu. Ova faza prije menopauze može trajati od četiri do osam godina.
Promjena počinje promjenom razine testosterona (koji daje samopouzdanje i snagu) i progesterona (koji uravnotežuje proizvodnju estrogena i kortizola). Kako se to događa, estrogen postaje nevezan, stvarajući roller coaster emocija.
Menopauza obično počinje 12 mjeseci nakon zadnje mjesečnice. To je obično između 40-58 godina, a prosjek je 51 godina, prema Američkom društvu za menopauzu. Valunzi obično traju između 6 mjeseci i 2 godine, ali mogu trajati 10 godina ili dulje.
Kako se odvija cijeli proces
Budući da se tijelo mijenja, nije neuobičajeno da žene dožive simptome perimenopauze kao što su valovi vrućine, noćno znojenje, umor, slab seksualni nagon, nagle promjene raspoloženja i problemi sa spavanjem. Prijašnja istraživanja pokazuju da oko 47% žena u perimenopauzi ima poremećaje spavanja. Uobičajeni simptomi uključuju:
- Iznenadni naleti vrućine u gornjem dijelu tijela pogađaju do 75% žena.
- Valovi vrućine koji se javljaju noću.
- Poteškoće sa spavanjem radi noćnog znojenja, tjeskobe i slično.
- Suhoća rodnice radi čega seks može biti bolan.
- Smanjen libido.
- Promjene raspoloženja radi promjenjive razine hormona.
- Kako estrogen, koji stimulira serotonin, opada, razina sreće može također opasti te se javiti osjećaj tuge, depresije, panike, tjeskobe.
Radi hormonalnih promjena može se smanjiti gustoća kostiju i pojaviti rizik od osteoporoze, doći do prekomjerne težine i imati poteškoća s fokusiranjem tzv. “moždana magla”.
Kako završava menopauza
Kada nastupi menopauza, što je obično godinu dana od zadnje menstruacije, jajnici prestaju s proizvodnjom estrogena. Međutim to nije kraj proizvodnji ženskih hormona. Estrogen sada više neće dolaziti iz jajnika, umjesto toga, nadbubrežne žlijezde proizvode hormone koji se nazivaju androgeni, a aromataza, koji je još jedan hormon, pretvara ih u estrogen.
I ne, to nije kraj svih krajeva
Energetske promjene mogu biti ustvari vaši putokazi kada visoku energiju treba usmjeriti prema strastima i onome što nas tjera da se pokrećemo. S druge strane, padovi energije tijekom menopauze neka budu znakovi kada odvojiti vrijeme za punjenje. Borba protiv energetskih promjena samo će povećati stres i napetost i spriječiti nas da iskoristimo snagu uspona i padova.
Kako je tijelo tijekom perimenopauze u rebalansiranju, pomognite mu na prirodan način. Održavajte zdravu razinu tjelesne masti, a ključno je razumjeti i prehranu te kako podržati svoje tijelo u ovoj fazi. Potrebno je samo osvijestiti kako ne možemo probaviti nezdrave ugljikohidrate tako dobro kao što smo to činili u godinama svoje menstruacije. Prelazak na zdrave ugljikohidrate omogućuje tijelu da smanji stres od pokušaja razgradnje teške hrane. Uvijek se možete savjetovati i sa svojim liječnikom za ublažavanje simptoma menopauze suplementima, hormonalnom terapijom i sličnim.
Na kraju, odvajajte desetak minuta ujutro, u mirnom prostoru, kako biste sabrali misli i naučili osluškivati svoje tijelo i unutarnji glas. Unutarnji glas mudre žene koja vas čeka na početku putovanja koje slijedi nakon menopauze.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash