Može li elektrostimulacija mišića stvarno zamijeniti vježbanje otkriva nam fizioterapeutkinja Antonija

by Petra Šafranko

Jedan od posljednjih trendova o kojima se puno priča je elektrostimulacija mišića (EMS trening) koja nudi brojne prednosti za zdravlje i izgled – od povećanja mišićne snage i tonusa, pa sve do segmenta oporavka i rehabilitacije. U skladu s time, mnogi se i dalje pitaju može li elektrostimulacija mišića zamijeniti klasičnu tjelovježbu?

Svoje stručno mišljenje o ovoj temi s nama je podijelila mag. physioth. Antonija Vukašinović.

Kako djeluje elektrostimulacija mišića?

EMS uređaji funkcioniraju uz elektrode koje se postave na kožu iznad mišića i šalju električne impulse koji zatim izazivaju mišićne kontrakcije imitirajući prirodne signale slične onima tijekom klasičnog vježbanja. Iako se koristi već desetljećima u fizioterapiji u svrhu rehabilitacije nakon ozljeda, povezanost s fitnessom je relativno nova.

Naša sugovornica Antonija objasnila nam je kako elektrostimulacija mišića u svrhu dijagnostike i terapije pripada u područje niskofrekventne struje, no najčešće se upotrebljava frekvencijsko područje manje od 100 Hz. EMS trening se koristi kao dio terapije u liječenju određenih bolesti i stanja te omogućuje oporavak od smanjenje mišićne snage. Sprječava gubitak mišićne podražljivosti koja je posljedica neuporabe određenog mišića.

Antonija objašnjava kako jedna terapijska sesija EMS treninga traje otprilike 15 do 30 minuta, ovisno o ciljevima terapije. Za snaženje uredno inerviranog mišića, tj. kod atrofije mišića optimalno je 8 do 15 maksimalnih kontrakcija u seriji, 3 do 5 puta tjedna, u trajanju od 3 do 5 tjedana. Ističe i kako se rezultati mogu vidjeti već nakon nekoliko sesija, odnosno kada pacijenti primjećuju poboljšanja te kada se ponovno provedu klinički pregled i testovi nakon obavljenog EMS treninga. Prikladan je za sve dobne skupine, a prilagođava se po subjektivnom osjećaju pacijenta zbog različite senzorne osjetljivosti.

Povezanost s fitnessom

Naša sugovornica Antonija otkrila nam je i više detalja o povezanosti EMS treninga s fitness svijetom:

“Vježbanje uz elektrostimulaciju mišića obično se koristi kao dodatna metoda u razvoj mišićne snage. Električna stimulacija pruža visoko učinkovitu sposobnost mišićnog rada bez zamora kardiovaskularnog sustava i mentalnog zdravlja, po niskom opterećenju zglobova i tetiva, omogućujući mišićima sve veći radni zadatak.”

Naglasila je i da bi bio što efikasniji učinak EMS treninga i vježbanja, ova se metoda mora provesti po mogućnosti uz aktivaciju velikog broja mišićnih vlakana, a o broju vlakana ovisi intenzitet, odnosno jakost električne stimulacije. Što je veći intenzitet stimulacije, veći je broj aktivnih mišićnih vlakana. Također, potrebno je dati preporuke za sigurnu primjenu EMS treninga u fitnessu i izričito educirati o mogućim kontraindikacijama.

Prednosti EMS treninga:

Manje vremena za trening

Budući da smo svi u neprestanoj žurbi, EMS trening omogućava znatnu uštedu vremena vježbanja uz slični intenzitet.

Istovremena stimulacija više mišićnih skupina

Uz EMS uređaje može se stimulirati više mišićnih skupina istodobno što omogućuje konkretan i vrlo koristan trening.

Rehabilitacija

Osim sprječavanja i pomoći kod atrofije, EMS trening može biti puno manje stresan za zglobove u usporedbi s tradicionalnim vježbama što ga svrstava u odličnu pomoć kod prevencije ozljeda

Nedostaci EMS treninga:

Ograničenost tjelovježbe

Kod EMS treninga uređaj radi umjesto nas, dok klasična tjelovježba nudi zanimljivu raznolikost i mogućnost pokreta koji omogućuju rad na koordinaciji, fleksibilnosti i slično.

Utjecaj na mentalno zdravlje

Klasičnom tjelovježbom mi ne utječemo samo na svoj fizički izgled i mišićnu snagu, već direktno radimo na mentalnom zdravlju koje sportske aktivnosti podupiru.

Potreba za aerobnim aktivnostima

Aerobne aktivnosti velika su potpora kardiovaskularnom zdravlju, a uz EMS trening ne možemo dobiti niti približno iste beneficije kao što to imamo kada primjerice trčimo ili vozimo bicikl.

Nove tehnologije i metode obećavaju revolucionarne učinke, no činjenica je da niti jedan trend koji obećava instant rezultate ne može zasjeniti važnost tradicionalnog vježbanja. Ipak, mnogi od njih mogu biti itekako koristan alat za poboljšanje fitness rutine.

Zaključujemo kako je EMS trening korisna tehnologija koja može obogatiti fitness performanse uz tradicionalno vježbanje, ali ga svakako ne može u potpunosti zamijeniti, stoga se isti preporučuje kombinirati s klasičnim treninzima u skladu s individualnim potrebama i ciljevima pojedinca. U konačnici, ključ zdravog života oduvijek je bio u balansu raznih tehnika koje obogaćuju kvalitetu života i svakodnevice koju živimo.

Moglo bi vas zanimati i: Fitness trener je podijelio s nama sjajan mini trening koji će vas pokrenuti nakon zimskog mirovanja

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels, Unsplash, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!