Pozitivno iskustvo odmora može krenuti odmah ukrivo ako općenito loše podnosite putovanje automobilom, brodom ili zrakoplovom te ako vas muči mučnina u vožnji. Razlog zašto se to događa ima vrlo jednostavno objašnjenje. Naime, dolazi do tzv. „kratkog spoja“ u mozgu jer mu određeni dijelovi tijela šalju oprečne signale, a rezultat toga je najčešće vrtoglavica, mučnina i hladan znoj. Kako je uvijek bolje spriječiti nego liječiti, tako i u ovom slučaju, jednostavnije je primijeniti neke jednostavne trikove prije puta kako bi si olakšali putovanje i kako bi vaš godišnji odmor počeo „na desnu nogu“.
Kinetoza na grčkom (ϰıνητός) znači „pokretan“, pa ovaj izraz označava općenito bolest kretanja korištenjem nekog prijevoznog sredstva, ali se može odnositi i na vožnju toboganom (u zabavnom parku) ili igranjem igrica koje imaju određene simulacije virtualne stvarnosti. Gotovo sve ljude je barem jednom u životu pogodila kinetoza s obzirom na to da osjetljivost može biti promjenjiva i može se dogoditi čak i kada nemate inače problema s time.
Zašto dolazi do kinetoze?
U unutarnjem uhu i u polukružnim kanalima koji sadrže tekućinu koja se okreće s okretima glave te je osjetljiva na gravitaciju nalazi se osjet za ravnotežu. Oni su ujedno dio vestibalnog sustava. Međutim, dok putujete, različiti signali mozgu dolaze od očiju (osjet vida), vestibularnog sustava (sustava ravnoteže), te živčanih završetaka u mišićima i zglobovima (osjeti dodira). Vaše oči bilježe kretanje jer vidite znakove, drveće i druge nepokretne objekte koji dolaze u vidokrug i zatim nestaju iz vida. Šalju vašem mozgu poruku da se krećete. Vaše unutarnje uho i živčani završeci u vašim mišićima i zglobovima, koji osjećaju da mirno sjedite, šalju vašem mozgu poruku da se ne mičete. Mozak ne može obraditi proturječne poruke pa počinjete osjećati mučninu ili se znojite.
U zrakoplovu, na primjer, osjećate se kao da se krećete, ali oči govore mozgu da stojite. Ili, dok se vozite na brodu (u kabini) vaše unutarnje uho zamjećuje stalno ljuljanje, ali oči ne vide micanje okoline. Pa i dok se vozite u zabavnom parku na velikom kotaču, a ono vas vrti okolo i naglavačke, vaše oči vide jedno, vaši mišići osjećaju drugo, a unutarnje uho osjeća nešto treće. Također, zbog bitne uloge osjeta vida u cijelom tom procesu, mučnina ili vrtoglavica se mogu često pojaviti kada čitate knjigu ili koristite mobilni telefon tijekom putovanja.
Simptomi bolesti putovanja
Zbog oprečnih signala koje mozak dobiva tijekom putovanja, mogu se pojaviti simptomi koji obično uključuju dezorijentiranost, vrtoglavicu, mučninu, znojenje, umor, gubitak apetita, glavobolju i pojačano lučenje sline. Povremeno, umor može trajati satima ili danima nakon epizode mučnine a rjeđe se mogu pojaviti teški simptomi poput nemogućnosti hodanja, kontinuiranog povraćanja ili dehidracije (zbog povraćanja).
Kako lakše podnijeti putovanje i mučninu
- Udahnite malo svježeg zraka ili usmjerite ventilacijske otvore da puše hladan zrak u vašem smjeru.
- Preusmjerite pogled i gledajte predmete u daljini ili na horizontu; možete čak i fiksirati pogled u daljinu; odložite knjigu, telefon ili tablet.
- Legnite ako možete, pomaknite sjedalo tako da se naslonite i zatvorite oči; probajte spavati za vrijeme putovanja.
- Popijte čaj od đumbira ili mente jer će pomoći smiriti želudac.
- Jedite lagano prije putovanja, ali nemojte postiti, te svakako izbjegavajte alkohol.
-
Akupunktura i akupresura koje koriste metodu pritiska određenih točaka savjetuju da se stimulira točka ispod zgloba (pulsirano ju pritišćite) jer pomaže u ublažavanju mučnine.
Uvijek nastojte uskladiti pravac kretanja i pogled.
Vozite li se u automobilu kao putnik, radije sjednite na suvozačko mjesto i gledajte u daljinu kako biste smanjili stalne promjene u vidnim podražajima. Putujete li pak zrakoplovom, odaberite sjedalo koje se nalazi do prozora kako biste mogli vidjeti kretanje krajolika pod vama, a ako ste se zatekli na putovanju brodom, što više vremena provedite na palubi gledajući obzor pred sobom.
Moglo bi vas zanimati i: Pretreniranost kod rekreativaca je češća nego što mislite, a evo i zašto
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Pexels