multipla-skleroza-slowliving

Multipla skleroza – zašto ju je tako teško razumjeti?

by Anđela Sabranović

Multipla skleroza je kronično stanje organizma koje obuhvaća središnji živčani sustav. Kod osoba oboljelih od multiple skleroze imunosni sustav napada mijelinsku ovojnicu koja štiti živčana vlakna.
Čini nam se da je sama ova rečenica dovoljna da shvatimo koliko je komplicirana ova bolest.

No, često to nije tako. Odnosno, često upravo multipla skleroza nije dovoljno definirana bolest, pa izaziva neshvaćanje okoline. Barem iz perspektive oboljelih osoba.

Multipla skleroza može uzrokovati privremene lezije na mozgu. No, gori je problem to što te lezije mogu postati trajne zbog ožiljkastog tkiva, zbog čega mozgu postane teško slati poruke ostatku tijela. Zato tijelo nekad – ne sluša.

Za multiplu sklerozu nema lijeka. Da, to zvuči poprilično loše i to je dodatni razlog zašto osobe oboljele od MS-a trebaju svu podršku koju mogu dobiti. No, liječiti se mogu simptomi.

Simptomi MS-a

A upravo su simptomi ove bolesti brojni. A osim što su simptomi brojni, oni mogu varirati od osobe do osobe. Pored svega toga, simptomi i njihova jačina mogu se mijenjati od godine do godine, iz mjeseca u mjesec, pa čak i iz dana u dan.

Nije, stoga, teško shvatiti da je osobama oboljelima od MS-a uistinu teško nositi se sa svime što bolest može izazvati. No, ako ste upoznati sa stanjem osobe i činjenicom da boluje od MS-a, nemojte tu činjenicu olako zaboraviti čak i ako ne vidite da je osoba – bolesna.

Upravo to je najčešći problem koji osobe oboljele od multipla skleroze navode kao najveći izvor frustracija i stresa. Naime, ako stojite ispred oboljele osobe, ona vam može djelovati potpuno zdravo, a s druge strane doživljavati razne senzacije koje ju sprječavaju da neometano s vama razgovara.

Koji su to simptomi najčešći?

  • Umor – oko 80 posto pacijenata osjeća izrazito jaki umor, zbog kojeg ne mogu obavljati svakodnevne stvari.
  • Otežano hodanje – može se dogoditi zbog gubitka osjećaja u nogama ili stopalima, problema s ravnotežom, slabosti mišića, mogućnosti grčenja mišića, problema s vidom.
  • Problemi s vidom – među prvim simptomima koje primijete osobe oboljele od multipla skleroze. Mogu se javiti u jednom ili oba oka, a mogu se pojaviti i nestati.
  • Problemi s govorom – lezije na mozgu koje MS izaziva mogu blago ili jako utjecati na govor (nerazgovjetan govor, govor s dužim stankama između riječi ili slogova, promjene u jačini glasa)
  • Ostali simptomi – akutna ili kronična bol, drhtanje, problemi s koncentracijom i pamćenjem, poteškoće s gutanjem i žvakanjem, problemi sa snom, problemi s kontrolom mjehura.

Dijagnosticiranje ove bolesti može biti vrlo dugotrajno i može uključivati magnetnu rezonancu, optičku koherentnu tomografiju, lumbalna punkcija, nalaze krvi i test vizualnih evociranih potencijala. Osim tog, postoje i četiri tipa ove bolesti.

No, od pojave prvih simptoma do dijagnosticiranja MS-a može proteći puno vremena, jer ju nije jednostavno dijagnosticirati. Osim tog, osobe mogu sasvim različito reagirati na ovu bolest, pa se ona može otkriti ranije ili kasnije, može osobu ometati u dnevnim funkcijama manje ili više. Kvaliteta života ovisi doslovno o vrsti i jačini simptoma, za koje se još uvijek ne zna kako reagiraju.

Teško shvatljiva

Ono što se zna jest da bolest nije smrtonosna, te da malo jače pogađa muškarce. Isto tako, nema zasad podataka da izravno utječe na životni vijek, zbog činjenice da su simptomi vrlo različiti i različite jačine.

Izrazito je važno, stoga, ako znate da osoba boluje od multipla skleroze, ne umanjivati njezine dojmove bolesti i uvažiti činjenicu da upravo ti simptomi utječu na svako područje života te osobe. Važno je pružiti im podršku, iako vam se čini da je osoba – zdrava. Simptome i posljedice ove bolesti vrlo je teško prenijeti onima koji ih nisu doživjeli.

Možete oboljeloj osobi pružiti podršku, na primjer, tako što ćete se kretati s njom. Naime, upravo je kretanje i vježbanje vrlo bitno za održavanje tijela u formi i za borbu sa simptomima.

Moglo bi vas zanimati i: Hipotenzija – kad nizak krvni tlak može postati problem

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!