Danas je teško biti strpljiv jer živimo ubrzane živote. Izreke poput „Dobre stvari dolaze onima koji čekaju“ ili „Odvoji vrijeme da zastaneš i pomirišeš ruže“ možda nemaju smisla nestrpljivim ljudima koji žele kontrolirati svaku situaciju. Međutim, strpljenje ne mora značiti da pasivno čekamo razrješenje situacije, već može biti aktivan izbor koji pomaže u upravljanju životnim složenostima s namjerom i mudrošću. Strpljenje nam omogućuje da izdržimo poteškoće, a da ne postanemo frustrirani. Ono pomaže da ustrajemo i donosimo produktivnije odluke, što često dovodi do većeg uspjeha nego da smo bili nestrpljivi.
Ponekad nas čekanje na pravu priliku u karijeri vodi do veće sreće i uspjeha. Izdržljivost i strpljenje u izgradnji odnosa bilo partnerskih ili nekih drugih, donosi kvalitetniju povezanost. Dopuštajući da se povjerenje i bliskost razvijaju prirodno, rezultiraju jačim i dugotrajnijim vezama. Sportaši koji postupno grade kondiciju i tehniku svojim strpljivim radom, često izbjegavaju ozljede i postižu bolje dugoročne rezultate nego oni koji žele sve postići odmah.
Sveti Augustin je jednom rekao: “Strpljenje je pratilac mudrosti.” Mudar je onaj koji vidi širu sliku, koji prepoznaje da nije Bog i koji priznaje da nije najvažnija osoba na svijetu. Također je mudro razviti vještinu strpljenja jer će to steći poštovanje drugih, a život učiniti ugodnijim.
Boriti se ili prihvatiti situacije
Sposobnost biti strpljiv znači podnošenje izazova bez gubitka smirenosti. A to često znači i prihvaćanje situacije nad kojoj nemamo kontrolu. Cijelo vrijeme se predajemo određenim stvarnostima i ne razmišljamo previše o tome; godišnja doba, dnevno svjetlo i tama su neke od tih stvarnosti. Nestrpljivost često dolazi kao rezultat neprepuštanja situaciji s kojom se stvarno ne možemo boriti. Zaglaviti se u prometu ili čekati nekoga kada kasni na sastanak primjeri su siutacija kada se prepuštamo stvarnosti koju ne možemo promijeniti. Strpljenje će svakako doprinjeti boljoj emocionalnoj stabilnosti, boljoj komunikaciji i donošenju mudrih odluka koje će nam trebati za daljnji pozitivan ishod situacije u kojoj smo, na primjer, zaglavili.
Nestrpljenje često dolazi u pratnji s ljutnjom
Nestrpljenje ili netoleriranje situacije često dolazi u pratnji s ljutnjom. A emotivna nestabilnost nije dobra niti za nas niti za druge koji nam se nađu s druge strane. Biti strpljiv(ij)a osoba će svakako donijeti mnoge prednosti i što se tiče fizičkog zdravlja, s obzirom na to da stres i ljutnja mogu biti uzrok hipertenzije, visokog kolesterola, čireva, bolesti srca i moždanog udara. Nedostatak strpljenja često dovodi do toga da smo nesretni, razdražljivi, fokusirani na negativno i na kraju vjerujemo da nam ništa ne ide od ruke.
Dobre stvari dolaze onima koji čekaju
Strpljenje poboljšava našu sposobnost da prihvatimo neuspjehe i puno više uživamo u životu.
Strpljenje pomaže da se usredotočimo na ono što je dobro i da budemo zahvalni. Zapravo, strpljenje i zahvalnost djeluju pozitivno jedno na drugo. Što ste zahvalniji za sve dobro u vašem životu, postajete strpljiviji, a strpljenje vam omogućuje da usporite i primijetite sve što je dobro u vašem životu.
Strpljenje pomaže i da izbjegnemo razdraženost ili govorimo uvredljive stvari. Može nas spriječiti da donesemo ishitrene ili sebične odluke. Strpljenje pomaže u razvoju jedne od ključnih vrijednosti o kojoj ćemo još svakako pričati, a to je suosjećanje.
Strpljenje je vještina koja se može naučiti i prakticirati
U situacijama koje zahtijevaju vaše strpljenje, naučite se više koristiti „hladnu glavu“ nego emocije. Sagledavanje šire slike ili uzimanje „time-outa“ pomaže da se povučemo i objektivno sagledamo situaciju. Također, duboko disanje ili meditacija mogu pomoći da ostanemo pribrani. Biti strpljiviji u svakodnevnom životu uključuje svjestan napor u upravljanju negativnim emocijama i preoblikovanju izazovnih situacija, kada se možemo smireno, produktivno i strpljivo posvetiti problemu.
Priče o ljudima koji su postigli velike stvari zahvaljujući strpljenju i upornosti
Thomas Edison koji je izumio žarulju izjavio je: “Nisam pao. Upravo sam pronašao 10.000 načina koji ne funkcioniraju”, odražavajući njegovo iznimno strpljenje tijekom otkrića izuma žarulje.
J.K. Rowling, spisateljica Harry Pottera, suočila se s brojnim odbijanjima izdavača, ali ustrajnost i strpljenje kao i vjera, na kraju se isplatilo, a danas su njezine knjige i film sniman po njima dirnule milijune.
Jeste li znali da je Michael Jordan promašio više od 9000 koševa i izgubio gotovo 300 utakmica? Da mu je nedostajalo strpljenja, ne bi postao jedan od najvećih košarkaša svih vremena.
Počnite već danas s prakticiranjem strpljenja. Ali budite prvo dobri prema sebi kako ne biste postali nestrpljivi u razvijanju vještine strpljenja.
Moglo bi vas zanimati i: DOBROTA – za 6. dan Slowliving adventskog kalendara.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash