Nova školska godina je ispred nas, a to je jedno novo poglavlje života kako za njih tako i za vas , barem kada govorimo o prvašićima. Početak školske godine novi je ciklus za svakog osnovnoškolca, a sa sobom redovito nosi i manje ili više slatke muke kakvu torbu za školu odabrati. Školarci će najčešće izabrati torbu prema dizajnu, ali vi kao roditelj biste trebali obratiti pažnju na pravilan oblik školske torbe čiji će teret školarci nositi cijele godine.
Teške školske torbe nije samo problem hrvatskog školskog sustava, nego i globalni problen. Najčešći zdravstveni problem povezan s utjecajem školskih torbi na zdravlje je bol u donjem dijelu leđa. Osim što se može javiti u cijelom mišićno-koštanom sustavu, svjedočimo i sve češćem nepravilnom držanju školaraca, umoru i iscrpljenosti.
Danas je preporučena težina školske torbe do 15% težine tijela djeteta , a istraživanja i peporuke stručnjaka ističu da ne bi trebala prelaziti ni 10% tjelesne težine djeteta. Prvašići, uzmimo ih za primjer, u prosjeku imaju 23 kilograma za vrijeme polaska u školu, a to znači da ne bi trebala biti teža od 2,3 kilograma. Ove preporuke su možemo reći pomalo nerealne za Hrvatsku, jer torba prvašića prelazi 5, a u nekim mjerenjima i 6 kilograma.
Kako bismo vam olakšali u potrazi nove i pravilne školske torbe, u nastavku donosimo korake za odabir školske torbe.
Kako odabrati pravu školsku torbu?
1. Odaberite pravu torbu za pravu dob
Kada krenete u potragu za idealnom torbom, u mnoštvu torbi u ponudi, pripazite da vam se ne prikrade neka koja možda i nije primjerena dobi vašeg djeteta. Djelatniku točno precizirajte za koji razred tražite tobu kako bi vam mogao pokazati torbe prilagođene dobi vašeg djeteta.
View this post on Instagram
2. Kotačići na torbi: da ili ne?
Djeci će kotačići definitivno biti od pomoći pri nošenju školskih udžbenika, no ako do škole imaju neravan teren ili mnoštvo stepenica, kotačići će im zapravo odmoći. Danas na tržištu postoje i torbe koje se mogu kombinirati pa se tako ne moraju nužno uvijek koristiti kotačići, nego samo prema potrebi. U svakom slučaju, uzmite si vremena i proučite tu opciju sa svojim djetetom.
3. Koliko pretinaca na torbi je dovoljno?
Pretinci nisu samo modni dodatak, nego su i iznimno korisni kako bi vaš školarac što bolje snašao među gomilom školskog pribora i bilježnica. Ipak, proučite je li potreban baš svaki pretinac na torbi ili je bolje odabrati jednostavniju varijantu školske torbe.
4. Koji materijal je najizdržljiviji?
Torbe se danas izrađuju od visokokvalitetnih sintetičkih materijala, a poliester i najlon svakako su otporniji na vodu nego što je pamuk. Ipak, ekološki osviješteni roditelji vjerojatno će odabrati i ekološki osviještene materijale za svog prvoškolca, čak i ako će takvi kraće trajati.
5. Motiv na torbi
Vaše dijete je veliki obožavatelj Snježnog kraljevstva ili Psića u ophodnji? Vjerujemo da ima svog omiljenog lika iz crtića ili filma, no pitanje je hoće li u jednakoj mjeri voljeti Snježno kraljevstvo i za dvije godine kada će vrlo vjerojatno još uvijek koristiti istu školsku torbu. Dobro razmislite hoćete li izabrati generički motiv ili ćete se pak prikloniti djetetovim željam i odabrati torbu s omiljenim likom.
6. Ergonomski oblikovana stražnja strana torbe: da ili ne?
Ergonomski oblikovana stražnja strana školske torbe omogućuje olakšanje za kralježnicu djeteta, a danas ih ima većina kvalitetnih školskih torbi. Dobro razmotrite ovu objavu za maksimalnu udobnost nošenja.
7. Sigurne i podesive naramenice školske torbe
Osim što je potrebno obratiti pozornost na prilagodljive naramenice, isto tako biste trebali imati nekoliko flourescentnih elemenata koji osiguravaju vidljivost i sigurnost u mraku. Preporučujemo i da koristite dodatni remen za grudi za stabilizaciju tereta.
Moglo bi vas zanimati: Uz ove savjete pripremite dijete za početak školske godine
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Canva, Pexels