lgtbq+

Naj LGTBQ+ friendly europska država je – Malta

by Anđela Sabranović

Teško je na hrvatskom ukratko opisati taj status – naj LGTBQ+ friendly. No, taj je status, odnosno titulu ponijela Malta. Ne znači da to bi se sve LGTBQ+ osobe poželjele preseliti tamo, nego da bismo svi poželjeli živjeti na takvom mjestu, i to s razlogom.

Svake godine, od 2009. naovamo, provodi se Rainbow Europe studija, koja za cilj ima ustanoviti u kojim se to zemljama najbolje i najtemeljitije poštuju prava LGTBQ+ osoba. To istraživanje provodi i rezultate objavljuje International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans & Intersex Association (ILGA), a temelji se na zakonima i propisima te zemlje koji se odnose na lGTBQ+ osobe, te činjenicu koliko se sustavno provode i poštuju.

Kako su prošle sve zemlje pogledajte ovdje.

Uvjerljivo prva

Ovogodišnji je uvjerljivi pobjednik – Malta. A ako ste dosad popratili iti jedno od ovih istraživanja, znat ćete da Malta na vrhu nije novost. Ove je godine dobila 92 postotka – odnosno u tolikom se postotku poštuju prava ovih skupina na Malti.

Maltu slijedi Danska sa 74 postotka, koja se naglo probila prema vrhu zbog donesenih zakona protiv diskriminacije i mržnje. Odmah iza Danske je Belgija. Hrvatska je na ovoj ljestvici dobila 45 postotaka i zauzela 13. mjesto.

Hoćemo li se složiti s time ili ne mi koji u Lijepoj našoj živimo zasigurno ovisi i o našim stavovima u vezi LGTBQ+ osoba. No, da bismo mogli kotirati i bolje – mogli bismo. Da je stanje zadovoljavajuće – nije.

Na današnji dan, 17. svibnja, obilježava se Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije. I ono što možemo jest nadati se da će se Hrvatska iduće godine ili barem koju godinu kasnije popeti na ovoj listi. To znači da bismo trebali preteći po ovom pitanju Austriju, Grčku, Njemačku, Irsku, Veliku Britaniju, Nizozemsku, Finsku…

Zanimljivo je, inače, da je Velika Britanija prošle godine bila na 10. mjestu, dok je ove pala na 14. Iz organizacije ILGA, koja je provela istraživanje, kažu da je to zbog politike i medijske anti-trans politike i odbijanja da se ukine terapija konverzijom LGTBQ+ osoba.

Ni u regiji najbolji

Što se naše regije tiče, ako ste pomislili da je Hrvatska najbolje prošla, niste u pravu. Iako smo, „bolji“ od većine, pa čak i Slovenije, zanimljivo je da jedva država kotira daleko bolje od ostatka, a to je – Crna Gora. Crna Gora, naime, dijeli 6. mjesto s Islandom.

Na drugom kraju liste, pak, ne iznenađuju „gubitnici“. To su odozdo, redom – Azerbajdžan, Turska, Rusija/Armenija, Bjelorusija i iznenađujuće također – Monaco. Od država Europske unije najlošije je, uvjerljivo, prošla Poljska, sa samo 13 postotaka.

Bez obzira na to kakva uvjerenja imali, nadamo se da se svi možemo složiti da je bitno svakom dati jednaka prava. I da je ljubav poprilično univerzalan pojam koji bi trebalo primjenjivati na sve, bez iznimke.

Moglo bi vas zanimati i: Pozitivni ljudi ovih 10 stvari rade drukčije

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!