Znatiželja. Samo šest slova, a otvaraju cijeli svemir. Nekad smo je imali svi – sjećate se onih beskrajnih „Zašto?“ iz djetinjstva? Zašto je nebo plavo? Zašto trava miriše kad pada kiša? Zašto se mačke uvijek dočekaju na noge? Odrasli su kolutali očima, a mi smo znali: što više pitamo, to svijet postaje čarobniji. Nemojte stoga nikada zaboraviti na to svoje unutarnje dijete koje je uvijek bilo radoznalo i znatiželjno.
Znatiželja prema drugima otvara vrata prema odnosima kakve nikad prije nismo imali. Jer, istina je, kad prestanemo biti znatiželjni prema ljudima, prestajemo ih doista poznavati. Prava znatiželja počinje kad prestanemo tražiti odgovore izvana i krenemo ih tražiti iznutra.
Što se dogodi kad prestanemo pitati?
A onda, negdje putem, prestanemo pitati. Prestane nas zanimati. Počnemo misliti da znamo dovoljno, da smo odrasli. Svijet postane rutinska šetnja, a mi prestanemo gledati izvan svojih granica. Znatiželja odjednom postane nešto suvišno, nepraktično. A kad znatiželja umre, umire i dio nas.
Što znači biti znatiželjan prema svijetu?
Ernest Shackleton, istraživač koji je riskirao sve zbog nepoznatog, napisao je: „Jedini pravi neuspjeh bio bi ne istraživati uopće.“ I imao je pravo. Znatiželja prema svijetu nas tjera da izađemo iz svog dvorišta, svoje ulice, svoje zone komfora. To je onaj trenutak kad se usudimo skrenuti s planirane staze i zaviriti u nepoznato.
Znatiželja prema svijetu ne mora biti ekspedicija na Arktik. Ponekad je to samo šetnja ulicom koju nikad prije niste istražili. Ili pitanje koje ste dugo htjeli postaviti, ali niste imali hrabrosti. Što ako ovaj put probate jelo koje nikad niste okusili? Ili odete sami u kino, samo da vidite kako je to? Svijet je prepun misterija, ali samo za one koji se usude pitati.
Znatiželja prema drugima: Što je iza maske?
Ljudi su tek najveći misterij od svih. Koliko često mislimo da poznajemo nekoga, a zapravo poznajemo samo verziju koju su nam odlučili pokazati? Znatiželja prema drugima nije samo postavljanje pitanja – to je spremnost da ih stvarno čujemo.
Što ako, umjesto da pretpostavimo, pitamo? Što ako pokušamo shvatiti zašto se netko smije kada svi drugi šute? Ili zašto netko voli određenu pjesmu? Znatiželja prema drugima otvara vrata prema odnosima kakve nikad prije nismo imali. Jer, istina je, kad prestanemo biti znatiželjni prema ljudima, prestajemo ih doista poznavati.
Znatiželja prema sebi: Tko smo mi zapravo?
Svijet je golem, ali nitko nas nije naučio da i mi sami nosimo čitave galaksije u sebi. Znatiželja prema sebi, prema onome što osjećamo, želimo i sanjamo, možda je najvažniji oblik istraživanja koji možemo poduzeti. Znatiželja prema sebi nije samo introspekcija. To je spremnost da priznamo da ne znamo sve o sebi. Da možda još uvijek otkrivamo tko smo. I to je u redu.
Umjesto da promatramo vlastite misli i osjećaje, često se bavimo time kako nas drugi vide. No, prava znatiželja počinje kad prestanemo tražiti odgovore izvana i krenemo ih tražiti iznutra. Znatiželja prema sebi nije uvijek ugodna. Ponekad nas suočava s dijelovima nas koje bismo radije sakrili. Strahovima koji nas sputavaju. Željama koje ne priznajemo. Nesigurnostima koje nas muče. Ali upravo u tim pitanjima leži naša snaga. Kad se usudimo zaviriti ispod površine, otkrivamo svoje pravo ja – onakvo kakvo zaista jest, a ne onakvo kakvo bi trebalo biti.
Što nas koči da budemo znatiželjni?
Strah od toga da ćemo izgledati glupo, da ćemo pitati pogrešno pitanje ili, još gore, da ćemo dobiti odgovor koji ne želimo koči nas u spoznaji čudesnosti svijeta. Ali znatiželja je hrabra. Ona ne mari za strah. Ona korača naprijed, čak i kada nema garancije odgovora.
Možda zato znatiželja često djeluje kao bunt. Pitanja izazivaju autoritete. Oni koji su se usudili pitati promijenili su tijek povijesti. Galileo, Darwin, Marie Curie – svi su oni bili znatiželjni. Svi su oni postavili pitanja koja nitko prije njih nije postavio.
Znatiželja je ono što nas povezuje s djetetom u nama
Ona je ono što nas tjera da u svemu vidimo potencijal za čudo.
Danas zastanite na trenutak i zapitajte se: Što mi donosi sreću? Što me čini nesretnim? Što stvarno želim? Znatiželja nije samo istraživanje, nego i stvaranje prostora za vlastitu istinu. Jer kad bolje razumijemo sebe, možemo oblikovati život koji odražava našu unutarnju stvarnost, a ne tuđa očekivanja.
Tekst: Tina Kolar
Foto: Pexels