Netflixova rubrika dokumentarnih filmova pruža nam uvid u neki drugi svijet, podiže našu razinu svijesti o planeti na kojoj živimo i svakodnevnim navikama, uči nas da te navike mijenjamo, ali nas zanimljivim činjenicama ostavlja i bez daha. Vikend je idealno vrijeme za opuštanje, ali i neke nove životne promjene i navike. Stoga se opustite jer krećemo…
- COWSPIRACY: THE SUSTAINABILITY SECRET
Iako je Cowspiracy: The Sustainability Secret dokumentarni film iz 2014. redatelja Kipa Andersena i Keegana Kuhna aktualan je i danas jer je potrebno, s vremena na vrijeme, prisjetiti se njegovih poruka. Nakon što je Kip Andersen slučajno naišao na članak o prevelikoj količini potrošene vode i zemlje za životinjusku agrikulturu počeo se pitati se o tome ne govori javno, zašto društva za zaštitu okoliša ne pričaju o tome. Dokumentarac je provokativan i iznosi informacije koje se teško mogu pronaći u dnevnim novinama ili internetskim stranicama. Primjerice, spominju se plinovi koje ispuštaju krave, a koji uzrokuju zagađenost i stakleničke plinove te da primjerice, uzgoj stoke koristi više stakleničkih plinova nego sav promet na planeti. Iako Andersen zagovara prijelaz na veganstvo, problem uzima s velikim obzirom pri čemu ne stavlja krivicu na leđa svih onih koji konzumiraju mesne proizvode već glavni naglasak stavlja na velike kompanije koje uzgajaju stoku kao i društva za zaštitu okoliša koja ne reagiraju. Ovaj film nosi snažnu poruku kojom nas želi navesti na promišljanje o načinu života, životnim navikama te onome što unosimo u svoje tijelo.
- SEASPIRACY
Seaspiracy Netflixov je dokumentarni film redatelja Alia Tabrizija koji gledateljima omogućuje plovidbu iz Azije u Europu i natrag pri čemu se otkrivaju priče o oceanskom životu. U samom početku filma proučavaju se velike količine oceanskog otpada iza čega se nižu prikazi uništenja morskih ekosustava poput velikog broja ubijenih morskih pasa koji su pukim slučajem završili u mrežama ribara. Uz to, Tabrizi potajno snima tunolovce u Japanu i uzgajalište lososa u Škotskoj dok su tržišta peraja morskih pasa u Kini snimana špijunskim kamerama. Osim što se dotiče ovih tema pred kraj filma u fokus dolazi i tema tajlandskih ribara koji su zarobljeni na ribarskom brodu. Bivaju mučeni, maltretirani pa čak i ubijeni kako bi trošak ribarstva bio što niži. Iako, po pisanju New York Timesa, stil filma podsjeća na jeftinu imitaciju istraživačkog novinarstva on nas ipak poziva na dodatnu svijest.
- THE GAME CHANGERS
The Game Changers dokumentarac je iz 2018. koji provlači ideju i prednost biljne prehrane za sportaše. Ovaj doumentarni film kao tematiku filma navodi plant-based način prehrane kao najzdraviji. Film koji je producirao James Cameron tvrdi da konzumiranje bilo kakvih životinjskih proizvoda, uključujući meso, ribu, jaja i mliječne proizvode, može smetati fizičkim predispozicijama za sport, ostaviti posljedice po vaše srce, oslabiti seksualnu funkciju i dovesti do prerane smrti. U filmu bivši MMA borac James Wilks iznosi svoj osobni put prelaska s prehrane životinjskim proizvodima na onu koja to nije.
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest