Kao što je potrebno kožu pravilno zaštiti za vrijeme izlaganja suncu, tako je važno naglasak staviti i na njegu iza sunčanja. Sunčeve zrake te more ili klor ostavljaju za sobom posljedice poput suhe, dehidrirane i osjetljive kože. Osim što je njega važna za zdravlje kože kojoj se vraća stari sjaj, način je to i na koji je duže moguće zadržati preplanulu put. Stoga, proizvodi sa zaštitnim faktorom te ulja i marmelade za sunčanje prvi su korak, a hidratacija iznutra i izvana prijeko su potrebne kako bi ten što duže ostao postojan i koža zdrava.
Tuširanje
Nakon što je koža bila izložena utjecajima soli ili klora te sunca koji su zaslužni za njezino isušivanje važno je da prvi korak bude tuširanje. Osim toga, proizvodi za zaštitu od sunca su obično gusti i težih tekstura pa mogu začešiti pore i uzrokovati iritacije na koži. Kako biste to izbjegli važno je temeljito ih isprati birajući pri tome blage gelove za tuširanje koji u sebe ne sadrže sastojke koji bi mogli dodatno isušiti kožu. Tuširajte se u hladnoj do mlakoj vodi. Hladna voda zaslužna je za proces očuvanja preplanulog tena. Nakon tuširanja koristite se mekanim ručnicima i obrišite kožu bez grubih pokreta.
Hidratacija
Uz hidrataciju koja se odnosi na dovoljan unos tekućine u organizam, važno je koži podariti i pravilnu hidrataciju izvana. Nakon tuširanja obavezno namažite hidratantnom kremom dok je vaša koža još vlažna jer će na taj način upit svu potrebnu vlagu. Kombinacija hidratacije iznutra i izvana rezultira zdravom, glatkom, elastičnom i čvrstom kožom. Imajte na umu da više nije više. Odnosno, proizvode nanosite u manjim količinama jer će koža na taj način najbolje primiti sve aktivne sastojke iz proizvoda. Lagane hidratantne kreme ili mlijeko za tijelo najbolja su opcija, a one posebno masne kao i ulja za njegu preporučuju se onima koji imaju vrlo suhu kožu. Kakao maslac je sastojak koji ima moć najbrže vratiti vlagu koži koja je posebno suha.
Ne zaboravite na kožu lica
Osim dovoljnog unosa tekućine u organizam i korištenja krema sa zaštitnim faktorom, na kožu lica ne smijemo zaboraviti ni nakon izlaganja suncu. U ljetnim mjesecima, zbog nedostatka vlage, koža ima tendenciju ka bržem starenju, stvaranju bora ili hiperpigmentacijskih mrlja. Nakon dolaska s plaže ili bazena očistite kožu kako biste odstranili zaštitni faktor koji ste kroz dan nanosili u više slojeva. Nakon toga koži pružite hidrataciju. Nemojte zaboraviti da ljeto voli manje slojeva, hidratantni serum i krema sa zaštitnim faktorom sasvim su dovoljni u jutarnjoj rutini.
Njegujte usne
Katkad njega usana padne u drugi plan, a ljeto je godišnje doba u kojemu se to ne bi smjelo događati. Usne su također sklone isušivanju i pucanju pa ih je potrebno zaštititi balzamima koji u sebi imaju zaštitni faktor. Uz to, piling usana je također preporučen. On će usnama vratiti mekoću i sjaj, a nakon pilinga ne zaboravite nanijeti njegujući balzam.
Obratite pažnju na to što jedete
Uz redovan unos tekućine, važno je jelovnik obogatiti i namirnicama koje također sadrže velike količine vode. Riječ je o krastavcima, dinji, celeru, rajčici, zelenim paprikama, cvjetači, špinatu te mladoj mrkvi. Beta karoten poznat je kao saveznik za preplanulu put, a njime obiluju batat, mrkva, zeleno lisnato povrće, zelena salata, suhe marelice, dinja. Za bolju apsorpciju najbolje je konzumirati namirnice bogate beta karotenom s masnoćama poput maslinovoga ulja ili pak orašastih plodova.
U slučaju opeklina posegnite za aloe verom
Aloe vera poznata je po brojnim pozitivnim učincima koje ima za kožu, a posebno se preporučuje kod opeklina. Ako ste pretjerali sa sunčanjem važno je reagirati na vrijeme. Najprije je područje opeklina potrebno rashladiti hladnom ili mlakom vodom, a nakon toga slijedi nanošenje proizvoda koji će umanjiti crvenilo, bol i opekline. Aloe vera će dodatni ohladiti kožu, a na vama je da idućih nekoliko dana izbjegavate jako sunce kako bi se koža oporavila.
Tekst: Ana Carević
Foto: Unsplash, Pinterest