Njega lica: koji su sastojci sigurni za ljeto, a koji ne?

by Dalida Tomek

S dolaskom ljeta naglasak stavljamo na njegu kože lica i tijela. Pravilna hidratacija izvana i iznutra kao i uravnotežena i zdrava prehrana vrlo su važni koraci koji nas vode do zdravlja kože. Uz njih, tu su i proizvodi za njegu koji njeguju i obnavljaju kožu. Dolaskom ljetnih mjeseci potrebno je obratiti pozornost na sastojke koji se u njima nalaze kako bismo bili sigurni i kožu održali sjajnom i zdravom.

Sastojci s kojima možete nastaviti i u ljetnim mjesecima

Vitamin C

Vitamin C postao je jedan od najpopularnijih proizvoda za njegu kože, a posebno se ističe zbog svog ati-age djelovanja te zbog toga što pruža prirodni glow. Ovaj antioksidans utječe i na proizvodnju kolagena, smanjenje pigmenstacijskih mrlja, mrlja od akni i bora, te poboljšava tonus i teksturu kože. rezultat korištenja vitamina C sjajna je i blistava koža. Nanosi se jednom ili dva puta dnevno, ujutro ili navečer. U slučaju da se koristite vitaminom C ujutro obvezno je nanijeti zaštitni faktor, a ako je on dio večernje rutine neka drugi korak bude krema prilagođena tipu kože. U jutarnjoj rutini naglasak je na zaštitni faktor jer vitamin C na suncu gubi svoju djelotvornost.

Niacinamid

Niacinamid je oblik vitamina B3, skupina je to vitamina koji djeluju na način da umiruju i zacjeljuju kožu. Njegov zadatak jest jačanje barijere kože, štiti kožu od štetnih vanjskih čimbenika, regulira lučenje sebuma, potiče kožu na proizvodnju kolagena i hijarulona te utječe na razinu hidratacije. Niacinamid regulira crvenilo kože te je zbog toga pogodan i za osjetljivu kožu. zbog svojega protuupalnog djelovanja jedan je od najboljih sastojaka kod borbe s aknama. Može se koristiti jednom ili dva puta dnveno.

BHA kiselina

Beta hidroksilna kiselina (BHA) umanjuje upalne procese, djeluje na mrlje od akni, čisti začepljene pore i pomaže kod uklanjanja mrtvih stanica s površine kože. S obzirom na njezino djelovanje preporučuje se osobama koje imaju akne, masnu kožu ili kožu koja je sklona iritacijama i nečistoćama. Uvedete li neku od kiselina u svoju rutinu ne zaboravite na važnost nanošenja zaštitnog faktora tijekom dana. Bez obzira na to što je njezin postotak nizak, dolazi do uklanjanja površinskog sloja kože pa je mladoj koži potrebno pružiti zaštitu.

Hijarulonska kiselina

Hijarulonska kiselina neprestano se proizvodi u našem tijelu. Upravo je ona zaslužna za mladolik izgled kože, a za proizvodima koji u sebi imaju hijarulonsku kiselinu najprije bi trebale posegnuti osobe koje imaju suhu i naboranu kožu. Dovoljna količina hijarulonske kiseline učinit će kožu elastičnom i sjajnom. S godinama se smanjuje količina hijarulonske kiseline koju koža proizvodi pa ju je potrebno nadoknaditi, a važno je imati na umu i da stil života značajno utječe na njezinu količinu. U slučaju da ste često izloženi stresu i stresnim situacijama, pušite, izlažete se sunčevim zrakama ili sličnim utjecajima iz okoline razina hijarulonske kiseline bit će znatno niža. Nakon što ovaj sastojak uvedete u rutinu ne zaboravite na korištenje zaštitnoga faktora.

Azelaična kiselina

Akne i rozaceja postaju prošlost zahvaljujući protuupalnim i antibakterijskim svojstvima azelaične kiseline. Njezina redovita upotreba smirit će i smanjiti mrlje od akni, ali i ublažiti i crvenilo koje je karakteristično za rozaceju. Ovaj sastojak pogodan je za sve tipove kože, a njegova posebna prednost jest to što je siguran za trudnice i dojilje. Azelaičnu kiselinu možete uvrstiti i u jutranju i u večernju rutinu. U slučaju da se njome koristite i ujutro nanesite ju nakon vitamina C i obvezno njegu završite zaštitnim faktorom.

Sastojci koje biste ljeti trebali izbjegavati

AHA kiseline

Alfa hidroksilne kiseline (AHA) nazivaju se i voćnim kiselinama, a prikladne su za normalnu do suhu kožu koja ima proširene ili začepljene pore te vidljive znakove starenja. One djeluju tako što pomažu pri odstranjivanju odumrlih stanica kože te potiču njezinu obnovu. Njihove prednosti uz to se jasno vide i u procesima smanjenja pigmentacijskih mrlja te vidljivosti bora i ožiljaka od akni. Za vrijeme upotrebe ove vrste kiselina ili pak izvođenja niza tretmana u kojima su one glavni sastojak važno je izbjegavati izlaganje suncu, a kožu je potrebno dodatno zaštiti visokim zaštitnim faktorom.

Retinol

Retinol je poznat kao anti-age saveznik, a uz to se koristi i za problematičnu kožu koja je sklona aknama, miteserima ili proširenim porama. Oblik je vitamina A koji je važan za zdravlje kože i liječenje njezinih nepravilnosti. Za postizanje željenih rezultata potrebno je šest tjedana redovite i pravilne upotrebe retinola. Ovaj sastojak bi trebale izbjegavati trudnice zbog štetnog djelovanja vitamina A na plod. S obzirom na to da potiče obnovu stanica kožu je za vrijeme njegova korištenja potrebno zaštititi od sunčevih zraka.

Moglo bi vas zanimati: 3 DIY maske za oči koje će vas riješiti natečenosti – hlade kožu i čine ju elastičnom

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!