Orhideja: elegantna, egzotična i pastelnih nijansi. Kratak je to opis orhideje koju sve češće možemo vidjeti u interijerima. Ona ne voli jako sunce i nešto je osjetljivija od ostalih kućnih biljaka pa biste se trebali upoznati s njezinim karakteristikama prije no što ju udomite. Donosimo kratki vodič koji će vam pomoći u održavanju orhideje kako bi ona u vašemu domu cvala godinama.
Orhideje su namijenjene isključivo za interijere
Orhideja je biljka namijenjena za interijere, eksterijeri za nju nisu dobar odabir. Ona najviše voli mjesto na kojemu ima puno prirodnoga svjetla pa ju zbog toga i uobičavamo vidjeti na prozorskim daskama domova. Ako joj priuštite pravilno stanište, ona će svasti i nekoliko puta godišnje. Međutim, jako sunce šteti listovima biljke pa se pobrinite da nikada nije izložena jakom suncu. Jedno od rješenja jest i zavjesa koju ćete postaviti između orhideje i prozora. Pomno birajte i posudu u koju ćete smjestiti orhideju, idealno bi bilo kada bi ona bila prozirna kako biste raspoznali zdravlje korijenja biljke. Osim toga, posuda bi trebala imati i dovoljno rupa koje bi omogućile strujanje zraka između korijenja, a metoda je to na kojom ćete ju održati zdravom.
Orhideje vole vlagu
Razlog zašto im je potrebna vlaga jest taj što su njihova prirodna staništa tropska i suptropska područja gdje prevladava vrlo visok stupanj vlažnosti. Bilo bi dobro da pripazite i na sobnu temperaturu, ona se nikada ne bi trebala spustiti ispod 10°C ili popeti iznad 30°C. Kako biste osigurali potrebnu vlagu u blizini biljke postavite ovlaživač zraka ili ju stavite u kuhinju ili kupaonicu uz uvjet da u njima postoji dovoljno svjetlosti. Kuhanjem hrane i isparavanjem vode za vrijeme tuširanja orhideja će dobiti sve što joj je potrebno za pravilan razvoj.
Osjetljive su na previše vode
Posebnu pozornost potrebno je obratiti na zalijevanje, orhideje su osjetljive na previše pode i vole umjerenost. Obilno i često zalijevanje zaboravite, a tlo biljke držite vlažnim te ga zalijevajte kada se počne sušiti. Jedan od znakova da je biljki potrebna voda jest kada korijen potpuno pobijeli. Nikada ju nemojte zalijevati mlazom vode već to činite tehnikom potapanja. Poslužite se posudom koja je veća od one u kojoj se nalazi biljka te ju napunite vodom koja je sobne temperature i ostavite biljku da se natapa otprilike 20 minuta. Kiselkasta voda bolji je izbor od obične, pa budite slobodni dodati par kapi limuna u vodu u kojoj potapate orhideju.
Kada je pravo vrijeme za presađivanje?
Korijenje koje se pruža prema površini normalna je pojava, a kada ono počne truliti to je znak za presađivanje. To je još jedan od primjera zašto bi se orhideja trebala nalaziti u prozirnim posudama. Tegla u koju ćete smjestiti orhideju ne treba biti velika, a samo presađivanje se u pravilu događa svake dvije do tri godine. U slučaju da ju preobilno zalijevate truljenje može nastupiti i ranije. Najprije odstranite trulo korijenje i presadite biljku, a u slučaju da je korijenje biljke sklono truljenju na preventivnoj razini se poslužite preparatima za sprječavanje gljivičnih oboljenja
Moglo bi vas zanimati:Otkrijte zašto biste već danas trebali nabaviti kućnu biljku
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest, Unsplash