Kada se približi vrijeme spavanja, umjesto da se opustite i odmorite, vas muče brige poput nesanice, grčeva, noćnog znojenja? Upravo je noćno znojenje stanje s kojim se mnogi susreću za vrijeme sparnih ljetnih noći u kojima se teže rashladiti i postići sobnu temperaturu s dovoljno protoka zraka.
U medicinskom rječniku, noćno znojenje naziva se hiperhidroza i donosi snažan osjećaj neugode, ostavlja mokru posteljinu i neispavanost nakon čega osoba koja pati od te tegobe preko dana pati od manjka koncentracije, kronične neispavanosti i zabrinutosti.
Razlozi zbog kojih se noćno znojenje može pojaviti:
Previše kofeina
Kofein u malim količinama nema utjecaj na stanja koja se događaju tijekom noćnog sna, ali ukoliko ga popijete previše tijekom dana ili kasno navečer prije odlaska u krevet, možete očekivati navale vrućine tijekom noći koje su neugodne. Stručnjaci preporučuju da se kroz dan unese maksimalno 400 ml kofeina. Osobe kojima taj stimulans posebno utječe na funkcioniranje i tu dozu moraju prilagoditi.
Želučane tegobe
Želudac je organ koji mora podnijeti i razgraditi sve ono što hranom i pićem unesemo u organizam tijekom dana, zato pripazite na svoje prehrambene navike kako se ne biste noću susretali s refluksom, povraćanjem, žgaravicom i naposlijetku, noćnim znojenjem.
Umor
Ako ste preko dana ili nekoliko dana za redom pretjerali s izvršavanjem obaveza i prebrzim tempom, moguće je da ćete se susresti s padom imuniteta i hormonalnom ravnotežom. U težim situacijama može se pojaviti kronični umor koji može posebno biti povezan s noćnim znojenjem i artimijom.
Menopauza
Hormonalne promjene koje se događaju tijekom menopauze mogu također uzrokovati neugodno noćno znojenje. Pokušajte prije spavanja dobro prozračiti sobu u kojoj spavate jer niža temperatura može pomoći da sretnije spavate bez buđenja, valunga i briga oko znojenja.
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels, iStockphoto