Ako se pitate kako biti ekološki svjesniji na plaži, mi imamo prijedlog. Ponesite sendvič, voće ili zdrave snackove u silikonskoj posudi ili silikonskim vrećicama; napravite kockice leda u silikonskoj posudi za vaš omiljeni napitak na plaži; ponesite napitak u nekoj biorazgradivoj ili višekratnoj boci. Silikonsko posuđe idealno je za plažu jer je nepropusno, bez štetnih tvari, ne reagira u dodiru s hranom niti pod utjecajem visokih temperatura, te se može beskonačno puta koristiti. Osim što je bolje za okoliš, bolje je za naše zdravlje jer ne ispušta toksične tvari, a hrana u njima ostaje dulje svježa nego u prianjajućoj plastičnoj foliji.
Što je uopće silikon?
Iako je silikon dobiven od pijeska, ono je ustvari sintetičkog sastava jer se dobiva iz spoja silicij dioksida. Upravo u pijesku nalazimo silicij koji je osnovni element silicij dioksida. Procesom zagrijavanja silikata i ugljikovodika dobivenih iz fosilnih goriva dolazi do reakcije pri kojoj se u konačnici stvara silikonska smola.
Silikon je lagani materijal što mu daje prednost naspram stakla, te je vrlo otporan i jako dobro podnosi velike razlike u temperaturama. U silikonskim kalupima možete kuhati, peći ili na primjer držati vodu u zamrzivaču kako biste dobili kockice leda. Termostabilnost ovog materijala ide u rasponu od -60 do +240 °C. Pa ipak, treba pripaziti da se ne prelaze te granice odnosno da se ne izlaže temperaturi većoj od 220 do 240 °C. U tom slučaju silikon postaje topiv, iako i dalje ne ispušta toksičnu paru. Iako je silikon termostabilan, ne smije ići na direktnu vatru odnosno ne smije ga se stavljati izravno na plinski ili električni štednjak.
Silikon ima neprianjajuće, nereaktivne i inertne karakteristike. To znači da se za njega hrana ne lijepi kako je plastični polimer (neprianjajuće), ali je ujedno i iznimka pošto kod zagrijavanja ne ispušta otrovne pare. Nadalje, u dodiru s namirnicama pa čak i onim kiselim ili masnim ne ispušta ione metala (nereaktivno), te ne reagira s ionima hrane oslobađajući pritom energiju (inertno).
Silikonsko posuđe je zdravija alternativa plastici
Iako su staklo i nehrđajući čelik česta zamjena plastičnoj ambalaži, silikon kojem se možda pridaje manje pažnje nego što ju zaslužuje je jednako učinkovito i zdravija je alternativa plastici. Njegova prednost je mekoća strukture materijala, savitljivost i prilagodljivost baš poput plastike, samo što ne ispušta štetne tvari odnosno ne utječe na sastav proizvoda. Osim što je fleksibilan, silikonski materijal se lako čisti i održava, ne hrđa te je dugotrajan. Zato ga se sve češće koristi u kuhinji, pa ga možete pronaći u obliku posuda za pečenje, kalupa za muffine, špatula, valjaka za tijesto, silikonskih rukavica itd.
Možete bez bojazni držati hranu u silikonskim posudama ili silikonskim vrećicama znajući da ono neće ispustiti štetne tvari poput ftalata, BPA (bisfenol A), DEHP (Di2-etilheksilftala) ili PVC, sve redom sastojci plastične ambalaže. Poznato je kako ovi sastojci štetno utječu na zdravlje, neravnotežu endokrinog sustava, pogotovo estrogenih hormona te onih koji utječu na rast i razvoj, dovode do poremećaja u radu reproduktivnih organa, lošeg djelovanja na živčani sustav, rada jetre, srca i pluća te pojave zloćudnih bolesti i tumora.
Kako održavati proizvode od silikona
Ako ste tek kupili proizvod od silikonskog materijala, preporučuje ga se prije upotrebe prvo oprati mlakom vodom s malo tekućeg deterdženta. Treba pripaziti da se ne koriste agresivna sredstva za čišćenje, žice ili grube površine spužvica jer mogu oštetiti silikon i dovesti do preranog trošenja. Radi iste namjere, ne rezati nožem direktno u silikonskoj posudi.
Silikon je ekološki materijal i zdravija alternativa plastici te ima veliku trajnost. No, međutim, ne postoji na žalost široko rasprostranjen način odlaganja odnosno recikliranja silikona, iako ga se doduše može reciklirati u industriji i pretvoriti u na primjer mazivo za industrijske strojeve. Dok god ga koristite pažljivo i pazite da ga ne oštetite nožem, ono može trajati godinama bez trošenja, a vi uživati u svom silikonskom posuđu i svježoj hrani koju ovo posuđe čuva.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash