Nutricionistička savjetnica otkriva kako bi idealna priprema za trudnoću trebala izgledati

by Anđela Sabranović

Nutricionistička savjetnica Tea Štefanac je svoj rad usmjerila na žene koje prolaze kroz čudesno razdoblje trudnoće i postpartuma. Od sada na našem portalu jednom mjesečno imate priliku čitati Teine stručne članke na temu prehrane kada je u pitanju priprema za trudnoću, trudnoća te u postpartum.

Priprema za trudnoću

Dok se o trudnoći puno priča, period prije trudnoće još je uvijek dosta zanemaren, često i banaliziran. Većina žena odlučit će se za uzimanje prenatalnog kompleksa kao jedan od rijetkih koraka pripreme, dok se na ulogu partnera često u potpunosti zaboravi. Ipak, u idealnom svijetu pripremi za trudnoću pristupalo bi se puno svjesnije uzimajući u obzir njenu važnost za trudnoću kao i dugoročno zdravlje majke i djeteta. Kvalitetna priprema uključuje oba partnera i povećava kvalitetu jajne stanice i spermija, osigurava nutritivne zalihe za trudnoću u organizmu žene, ali ima i dugoročne pozitivne učinke na životne navike koje značajno olakšavaju i trudnoću i postpartum.

San, fizička aktivnost i prehrana čimbenici su na koje možemo utjecati, a koji mogu značajno poboljšati kvalitetu našeg života, stanje organizma i optimalno pripremiti tijelo za trudnoću. Nikada nije prerano krenuti s pripremama, a kao minimalni period pripreme predlaže se 3 mjeseca prije začeća. To je period u kojem se odvija finalna faza razvoja jajne stanice i vrijeme potrebno za sazrijevanje spermija.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Tea Štefanac – prehrana u trudnoći, postpartumu i dohrani (@tea.stefanac)

Prehrana koja podržava tijelo u pripremi za trudnoću je raznovrsna, kvalitetno balansirana i podržana ciljanim suplementima. Kao prvi korak bilo kakvih promjena uvijek predlažem naglasak staviti na balansiranje obroka jer time osiguravamo zadovoljavanje nutritivnih potreba (potreba za makro i mikronutrijentima), stabilan šećer u krvi i dovoljno energije, uz istovremeno uživanje u hrani. Dovoljna količina proteina u svakom obroku, odabir zdravih masti i kvalitetni ugljikohidrati osiguravaju tijelu potrebnu energiju i nutrijente. Kao konkretan prijedlog nekoliko kvalitetnih namirnica koje mogu redovito biti dijelom prehrane predlažem jaja, losos, kefir, orašaste plodove i kvalitetno meso.  

Ciljana suplementacija važan je dio zadovoljavanja nutritivnih potreba i vrlo je individualna. Dogovara se u suradnji sa stručnjakom nakon provedenih pretraga poput statusa željeza, vitamina D i štitnjače.  

Period prije trudnoće možemo gledati kao ulaganje u sebe, svoje zdravlje, ugodniju trudnoću i bebino dugoročno zdravlje. Isplati mu se posvetiti.

Moglo bi vas zanimati i: Prehrana u trudnoći i postpartumu je ključna za zdravlje i mame i bebe. Za savjete smo se obratili Tei Štefanac, nutricionističkoj savjetnici

Tekst: Tea Štefanac, nutricionistička savjetnica

Foto: Unsplash, Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!