Zapitajte se koliko vremena posvećujete razmišljanju o kvalitetnom odmoru, a zatim krenite korak dalje i razmislite na koje ga točno načine uopće prakticirate…
Odmor je nešto bez čega prirodno ne možemo, a ipak se iz dana u dan moramo podsjećati kako nam je potreban i kako bismo mu trebali posvetiti više pažnje. Početak nove godine idealno je vrijeme za promišljanje oko poboljšanja svih navika koje inače prakticiramo kao i oko uvođenja novih. Neka vam odmor za početak bude prioritet broj jedan.
Kada spomenemo odmor, zasigurno prvo pomislite na izležavanje ili san, no odmor je zapravo pojam uz koji vežemo malo veću kompleksnost nego što se čini i širu lepezu mogućnosti od samog ležanja. Zapravo ga možemo podijeliti na pasivan i aktivan odmor i tako raščlaniti tu granicu. Zato pasivno odmaranje uključuje prekid svih aktivnosti i nudi isključivi fokus na ležanje ili spavanje i to bi bio odmor na koji većina nas prvo pomisli. Ipak, postoji i aktivna verzija odmaranja kao takvog uz koji energiju ne nadoknađujemo spavanjem, nego raznim aktivnostima koje nas pune osjećajem sreće uz koje se automatski opuštamo. Tu možemo ubrojiti šetnju, planinarenje, lagani jogging, vikend putovanje i razgledavanje novih mjesta – zapravo sve ono što doprinosi otklanjanju umora i donosi obnovu organizma. Kako bi vaš organizam bio u najboljoj ravnoteži, važno je kombinirati obje vrste odmora, ovisno o raspoloženju i prilici.
Možete se inspirirati uz psihologinju Claudiu Hammond koja je istraživala najpopularnije načine odmora i predstavila ih u svojoj knjizi „Umijeće odmaranja“. Spomenuta autorica tako predlaže čak deset različitih načina za postizanje ravnoteže u užurbanom svijetu:
- Čitanje
- Boravak u prirodi
- Uživanje u samoći
- Slušanje glazbe
- Ne raditi ništa konkretno
- Hodanje
- Tuširanje ili kupka
- Sanjarenje
- Gledanje televizije
- Meditacija ili prakticiranje mindfulnessa
Moglo bi vas zanimati i: Odaberite smijeh kao prvu novogodišnju naviku
Tekst: Dalia Žegač-Kunić
Foto: Canva