Održivi život i život bez otpada. To su dva načina života koja imaju zajednički cilj, a to je očuvanje planeta. Često se njihove glavne točke miješaju, ali dobro je spomenuti i to da u praksi postoji dosta preklapanja kod održivog života i života bez otpada. Primjerice, smanjenje plastike u svakodnevnom životu pozitivan je pomak pa je praksa bez otpada ujedno i održiva. S druge strane, oni koji teže načinu života bez otpada također prihvaćaju i druge održive životne navike. U nastavku donosimo primjere i uspoređujemo ova dva načina života, čije smo pojedine elemente već svi usvojili i unijeli u vlastitu svakodnevicu.
Cilj održivog načina života jest korištenje što manje prirodnih resursa Zemlje kao i proizvodnja što manje zagađujućih otpada i plinova. Naposljetku, glavni cilj je stvoriti što bolju ekološku sliku za buduće generacije. S druge strane, glavna misao vodilja kod načina života bez otpada jest što manje toga poslati na odlagalište. Prije no što nešto kupite trebali biste se zapitati je li vam to uistinu i potrebno, a ono čega se morate odreći trebali biste reciklirati i kompostirati koliko god je više moguće. Možemo to provjeriti i kroz dva vrlo bliska primjera, hranu i putovanja. Više o zelenim, to jest,eco-friendly putovanjima čitajte ovdje.
Život bez otpada – je li to moguće?
Želite li se što više usredotočiti na način života bez otpada nastojat ćete ambalažu svesti na minimum dok održivi način života za cilj ima smanjenje utjecaja na prehrambeni sustav u cjelini. Tomu se približava tako što teži organskim proizvodima biljnog podrijetla dok način života bez otpada manje brine o tomu odakle je proizvod došao te je li organski uzgojen. Dotaknemo li se putovanja, vidimo da održiva putovanja postaju sve više popularna, a naglasak se stavlja na lokalna gospodarstva i ne podržavaju se atrakcije koje krše prava životinja dok putovanja koja se vode misijom što manje proizvodnje otpada u srž stavljaju uporabu višekratnih boca i posuda kao i korištenje svim sustavima za recikliranje koji su na raspolaganju.
Ova dva načina života može promatrati i u smislu promjena navika koje promiču. Naime, održive životne navike uključuju odabir javnog prijevoza ili vožnju biciklom na posao umjesto svakodnevne vožnje automobilom. Osim toga, cilj je i usvajanje prehrambenih navika koje su bogate hranom biljnog porijekla, podržavanje lokalnih proizvođača te potraga za odgovornim markama proizvoda koje svoje djelovanje grade na održivosti. S druge strane, život bez otpada uključuje navike obveznih višekratnih vrećica, spremnika za hranu i piće kao i dodatni oprez prilikom kupovine proizvoda s dodatnom ambalažom. Iako se, na prvi pogled, ovaj način života može činiti užim od održivog načina života, dobro je spomenuti da je on odličan poticaj prema održivom životu. Ako vas zanima kako biste mogli umanjiti količinu plastike u vašem okruženju kliknite ovdje.
Zaključimo, jasno je da je puno lakše smanjiti otpad i upotrebu plastike svesti na minimum, ali održivi život rješenje je kojemu težimo kako bismo što više očuvali planet i zdravog ga ostavili generacijama koje ostaju iza nas.
Moglo bi vas zanimati: Slow travel: Putovanje kojem vrijeme ne znači ništa
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels