Da čajna ceremonija spada pod umijeće usporavanja, znali smo to u našoj redakciji Slowliving portala jer i sami živimo te vrijednosti. Živjeti bolje, a ne brže, te usporiti i živjeti, za nas to znači prvenstveno kvalitetu življenja. Tako smo u „umjetnosti bivanja u trenutku“ uživali krajem prošlog radnog tjedna s prijateljima i suradnicima u Tea Time One showroomu, u Ilici 151 u Zagrebu. U dva i pol sata ceremonije, majstor ceremonijalnih čajeva Davor Kalvi podijelio je s nama toliko znanja o kineskim, japanskim i tajvanskim čajevima, a mi smo uživali u njihovim okusima, mirisima i cijeloj ceremoniji, te nam se činilo kao da je vrijeme stalo.
Tea Time One showroom otvoren je od srpnja ove godine, u glavnoj ulici glavnog hrvatskog grada, a sve čajne ceremonije održava Davor jer kaže, nema nitko to znanje koje bi mogao prenijeti korisnicima. Davor proučava čajeve preko 15 godina, usavršavao je svoje znanje u Kini, položio je majstorski ispit za profesionalnog kušača čaja te prodaje čajeve putem svog web shopa i surađuje s mnogim renomiranim hrvatskim restoranima i caffe barovima.
Među prijateljima i suradnicima Slowlivinga bili su Andrea Papst Lopac, Janja Benić, Alma Bunić, Doris Vukšić, Ines Šitum te Milenka Živković iz MKM keramike. Dalida Tomek, vlasnica Slowliving portala pozdravila je sve okupljene i najavila kako je ovo samo jedan u nizu slowliving evenata jer trenutke trebamo slaviti zajedno.
„Toliko znanja sam popila u svakom smislu na predivnoj čajnoj ceremoniji. Wow! Savršen spoj usporavanja, druženja i učenja nečeg potpuno novog. Čaj više nikad neće biti isti nakon današnjeg dana.“ – podijelila je svoje oduševljenje Andrea Papst Lopac.
„Divan petak u lijepom društvu! Proveli smo dva i pol sata, ali mislim da smo mogli još toliko jer znanja i informacija ne manjka s Davorove strane, a bogme niti različitih vrsta čajeva! Ovo je potpuno nova razina konzumacije čajeva! Hvala slowlivingu na ovom opuštajućem iskustvu.“ – podijelila je i svoje iskustvo Janja Benić.
Kako je izgledala čajna ceremonija sa slowliving naglaskom
Davor je na čajnoj ceremoniji predstavljao desetke čajeva čije listove smo mogli opipati, degustirati njihov okus, omirisati čaj i posudice u kojima su se pripremale… Također smo imali priliku isprobati razliku kada se čaj radi s vodom iz slavine i s prirodnom izvorskom vodom (ova druga opcija je naravno bolja). Koliko minuta je potrebno da se čaj potopi u toploj vodi, koja temperatura vode je potrebna za svaki čaj te koliko puta se može prelijevati i još puno puno toga se moglo saznati. Znate li i to da čaj nikada ne pijete sami jer tu je “tea pet“ (figurica koja vam pravi društvo dok ispijate čaj)?! Zeleni čaj je dovoljno preliti s vrućom vodom i ostaviti samo minutu da odstoji te potom procijediti, dok je matchu potrebno držati u hladnjaku kada otvorite posudu u kojoj se nalazi.
Započeli smo našu čajnu ceremoniju s nekoliko vrsta cold brew čajeva serviranima u visokim staklenim čašama za šampanjac. Inače, čajna ceremonija kreće od laganijih prema intenzivnijim i jačim okusima i vrstama čajeva.
Redoslijed čajeva na slowliving čajnoj ceremoniji
Prve smo degustirali cold brew čajeve:
- Organic sencha michiko (zeleni Japan)
- Organic Matcha on kukicha (zeleni Japan)
- Organic Hojicha (zeleni Japan)
Nastavili smo s degustiranjem toplih čajeva:
- Top Grade Silver Needle (Bai Hao Yin Zhen) bijeli čaj
- Du Yun Mao Jian Green Tea zeleni kinedku
- Xihu Long Jing (Ming Qian) 43#
- Organic sencha michiko
- Shi Bi High Mountain Oolong (’23)
- Jinmudan – Banyan Rock Tea
I završili ceremoniju sa zvijezdom večeri:
- Emerald Forest Organic Supreme Kirishima Matcha 30g
Saznali smo i da su matchu inače konzumirali svećenici iz Kine kako bi mogli duže meditirati, a i dio je tradicionalnih ceremonija gdje se pažljivo priprema i poslužuje.
Ines Šitum je rekla da mora nabaviti recept za cold brew senchu, iako je ustvari ljubitelj drugog čaja: „Meni je iskreno favorit matcha. Iskreno, okus je kao jedan fini espresso.“ A što se tiče događanja, Ines je podijelila s nama: „Svakako jako zanimljiva radionica. Onako fino lagana, također interaktivna jer sam imala curke pored sebe koje stvarno jako vole zeleni čaj i generalno dosta kuže pa su svako malo imale konkretna pitanja.“
Čajeve smo uparivali i sa hranom za koju je bio zaslužan catering DWich, a svi uzvanici su dobili u goodie bagovima čajeve da ih sami isprobaju kod kuće, keramičke posudice handmade by MKM keramika i našu Slowliving platnenu torbu.
Davor inače održava i individualne radionice ceremonijalnih čajeva na koje se može svatko prijaviti, a u listopadu se održavaju u sljedećim terminima (na istoj lokaciji):
- Osnovne kineskih čajeva, 19.10. u 18h (subota) i 6.11. u 18h (srijeda)
- Osnovne japanskih čajeva, 24.10. u 18 sati (četvrtak) i 26.10. u 11h (subota)
Vidimo se uskoro na nekim novim slowliving događanjima! Do tada, uživajte dragi naši u vašim slowliving trenucima. Pusa iz redakcije.
Moglo bi vas zanimati i: Davor Kalvi: upoznajte čarobnjaka za ceremonijalne čajeve.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Petra Šafranko