meduza

Opekla vas je meduza? Evo što trebate napraviti, a što nikako ne

by Anđela Sabranović

Da nas meduza može opeći, znamo odmalena. No, nekako se najčešće nismo previše zamarali time, jer su meduze bile relativno rijetke. Moglo se dogoditi da nas opeče, ali rijetko se to ponavljalo nakon tog jednog puta.

A ove godine su stvari nešto drukčije. Mediji su već i prije sezone izvještavali o najezdi meduza na Jadranu, i to vrsta koje nismo navikli viđati u našem moru. Budući da se stvari neće tako lako promijeniti, nema nam druge nego – prilagoditi se i biti spremni reagirati.

Najednom je postalo poprilično važno znati kako postupiti kad vas opeče meduza. Neke vas mogu opeći, neke ne; neke jače, neke manje. Ali dobro je biti spreman na sve.

Što će se dogoditi kad vas opeče?

Važno je znati da vas pipci meduze mogu opeći i kad je meduza mrtva, pa čak i kad su pipci odvojeni od klobuka. Jačina opekline ovisi o vrsti meduza, vašoj dobi, kilogramima, dijelu tijela na kojem vas je opekla, te kako je dugo otrov u vašem tijelu.

Kod slabijih reakcija možete osjetiti peckanje, laganu bol, svrbež, pečenje ili pulsiranje. Područje izgleda kao upaljeno, kao da je prekriveno osipom, s crvenim, ljubičastim ili smeđim dijelovima kože. Većinom nećete trebati liječničku pomoć, odnosno možete sve sanirati sami. Prilikom kontakta na koži vam mogu ostati lovke, pa će ih možda morati ukloniti liječnik ako ne uspijete sami.

Neke stvari vam neće pomoći i treba ih izbjegavati:

  • Pokušavati rukom skinuti lovke – instinkt će vam naložiti to, ali pokušajte se oduprijeti
  • Ispirati slatkom vodom – može pojačati bol
  • Ispirati urinom – da, vidjeli ste to sigurno u komedijama i čuli za to, ali ne, ne pali
  • Nanositi alkohol
  • Nanositi sodu
  • Trljati ručnikom
  • Omotati zavojem
  • Ne istiskujte niti ne bušite mjehure ako nastanu

Što biste, dakle, trebali učiniti da si pomognete?

  • Isperite morskom vodom – možda uspijete maknuti lovke
  • Isperite octom – ako ga možete dovoljno brzo nabaviti, to je najbolja opcija; ocat će neutralizirati ili ukloniti lovke (možete staviti i octene obloge)
  • Namočite u vrućoj vodi – ako imate na raspolaganju vruću vodu, namočite dio tijela s opeklinom u nju
  • Uklonite rukavicama ili pincetom moguće preostale lovke

Nakon što ste pružili sebi ili osobi koju je meduza opekla prvu pomoć, preostaje vam olakšati si nelagodu koja bi se mogla zadržati još nekoliko dana. Za to možete namazati kremu na bazi hidrokortiozona (kortikosteroid), a možete i oralno uzeti antihistaminik kako biste si olakšali. Možete i na područje staviti led, s nekom tkaninom između.

Ako vas je meduza opekla u blizini očiju, možete isprati područje morskom vodom, ali svakako se uputite liječniku. Tamo će vam isprati oči i po potrebi dati terapiju.

Inače, najčešće meduze koje su uobičajeni stanovnici Jadrana su uhati klobuk, mediteranska meduza, morska pluća i morska mjesečina. I upravo je ova potonja najopasnija, jer je najbliža površini. Ona koja nas ovoga ljeta brine je kompas meduza, koja je dosad bila rijetka u Jadranu, a može biti opasna.

Ako se želite kupati, teško da možete posebno paziti na meduze. Ono što možete je provjeriti ima li ih na nekom području puno, pa razmisliti hoćete li se tamo kupati. No, jedno znamo da nema smisla – odustati od kupanja, uživanja i opuštenosti zbog meduza.

Centar za istraživanje mora pri Institutu Ruđera Boškovića objavio je kartu rasprostranjenosti meduza različitih vrsta u Istri, gdje ih ima posebno puno. Kartu možete pogledati ovdje.

Moglo bi vas zanimati i: Plivanje je možda najbolja stvar koju možete priuštiti svom tijelu

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!