Htjeli mi to priznati ili ne, tehnologija ima izrazito velik utjecaj na sve što radimo i kako živimo. U skladu s tom činjenicom, neosporivo je da je promijenila i način komunikacije u ljubavnim odnosima, kao i samo funkcioniranje parova.
Potraga za pripadanjem u suvremenim okvirima
Počevši od samog upoznavanja, moderna ljubav donosi posebna pravila. I ne tako davno, tehnologija je još uvijek imala sporednu, bonus funkciju koja bi parovima donosila mogućnost da se bolje upoznaju u trenucima kada je zbog životnih obaveza to bilo nemoguće odraditi uživo. Danas, moje prijateljice u ranim tridesetima koje su još uvijek solo, a u potrazi su za srodnom dušom, žale mi se kako je gotovo nemoguće pronaći normalnu osobu za komunikaciju i druženje, čak i uz pomoć svih aplikacija i mreža koje se nude na pladnju. Čak štoviše, njihovo iskustvo govori kako te aplikacije služe za čistu zabavu i neobavezne avanture, a društvene mreže ih slijede u stopu.
Za nekoga tko želi zaista pronaći iskren i otvoren odnos koji ima nekakvu ozbiljnu budućnost, to sve skupa zaista može izazvati frustraciju, jad i posljedično depresivna raspoloženja. Svi mi, bez obzira kakav tip osobe bili i što govorili, duboko u sebi znamo da jedino za čime u životu tragamo je pripadanje, ljubav i sigurnost. Pa gdje danas onda pronaći nekoga s kime možemo ostvariti jedan dobar flert, nekoga tko će u nama moći izazvati lunapark, nekoga tko će biti spreman odvesti nas na večeru i u kino kao u dobra stara vremena kada spojevi nisu bili svedeni samo na gledanje filma na Netflixu u pidžami?
Fizička prisutnost, mentalno odsustvo
Smanjenje kvalitete i broja stvarnih interakcija neminovno dovodi do nedostatka dublje emocionalne povezanosti, bez obzira radi li se o nekom odnosu koji je na samom početku ili o vezi koja traje godinama. To nije nikakva filozofija, niti teorija zavjere usmjerena prema tehnološkom rastu u modernom svijetu, to je činjenično stanje koje može potvrditi svatko od nas ako dođe u bilo koji restoran ili kafić. Ako već niste, uvjerite se sami prvom prilikom kada dođete s partnerom ili partnericom u omiljeni restoran. Okrenite se oko sebe i pogledajte druge parove.
Rijetko koji prizor će prikazivati zdravu komunikaciju s aktivnim slušateljima i komunikatorima, ali s druge strane, većina njih će potvrditi dvije osobe koje su zadubljene u svjetlost ekrana svojih mobilnih telefona, dok čekaju svoj obrok. Iste prizore možemo vidjeti čak i u našim vlastitim domovima. Kakvu poruku sve to šalje promatraču i kakvu definiciju moderne ljubavi nudi?
Filter za ljubav
Tehnologija i društvene mreže danas, između ostaloga, nude i filtere za ljubav kroz koje imamo mogućnost servirati svim svojim pratiteljima uređenu priču i tekst koji uokviruju predstavljanje velikih osjećaja i savršenog odnosa na van, dok unutar naša četiri zida često ostaje samo tišina obavijena bljeskovima svjetlosti na ekranu dok skrolamo sve niže i niže u bezdan.
S druge strane, onaj tko gleda kako je servirana moderna ljubav na društvenim mrežama može zaključiti kako mnogi žive savršene, ispunjene živote uz ljubav i zajedništvo dok njemu ne polazi za rukom ni porazgovarati s nekime tko mu je zanimljiv. To itekako može utjecati na sliku pojedinca u smjeru samopouzdanja, pa i općenitog mentalnog zdravlja. Važno je osvijestiti samima sebi kako društvene mreže služe mnogima kao svojevrsni digitalni albumi u koje će prikvačiti trenutke od posebnog emotivnog značaja i koji donose idealizirane prikaze nekog odnosa i nečijeg života. To nikako ne bi trebao biti razlog zašto osjećati nesigurnost i neispunjenost te misliti kako naš život nije dovoljno idealan. Idealan će biti u onoj mjeri koliko se potrudimo raditi svakodnevno na poboljšanju koraka s kojima nismo zadovoljni.
Tehnologija u kontekstu moderne svakodnevice svakako donosi mnoge negativne aspekte na ljubav, ali isto tako i pozitivne. Nije sve tako crno dok god o tome svjesno promišljamo i nastojimo djelovati u smjeru boljitka. Tehnologija svakako uvelike može olakšati upoznavanje i komunikaciju, ako ju koristimo savjesno i dozirano. No, kako ostvariti taj savršeni tehnološki ljubavni balans?
Evo nekoliko koraka uz pomoć kojih možete izbjeći smanjenu kvalitetu komunikacije, osjećaja i općenito odnosa.
Trudite se
Uzimanje zdravo za gotovo znači prije svega nedovoljnost i nepoštovanje i ne bi na to trebali pristajati ni u kojem slučaju. Ljubav podrazumijeva duboku i autentičnu partnersku povezanost, bez obzira bila vaša ljubav na samom početku ili su iza vas godine i godine ljubavnog staža. Trud je uvijek potreban kako bismo voljenoj osobi dali do znanja da nam je zaista stalo, da nam je važna i da ju cijenimo u svakom smislu. Mnogo puta možemo čuti neke partnere kako kažu: Pa ti znaš da te volim, ne moram ti to svaki dan govoriti. To nije dobar pristup. Ljubav zahtijeva posvećenost, pažnju i povezanost, a ako već ne znate to iskazati verbalno, još je bolje da se odlučite na postupke koji će jasno odražavati vaše emocije prema voljenoj osobi.
Odaberite vikend kao vrijeme za sebe i svoje bližnje
Mnogi poslovni partneri mog supruga vikend doživljavaju kao sveto vrijeme za obitelj. Unutar ta dva dana često se odlučuju za offline aktivnosti tijekom kojih zaista ne gledaju mobitel niti ih se može dobiti za neka goruća pitanja. Meni osobno, to je sjajan pristup balansa koji se može ostvarivati na tjednoj bazi. Iako za neke pomalo radikalan, vikend nedostupnost znači potpunu posvećenost svojim voljenima kad već u tjednu brojne obaveze to ne dozvoljavaju. Vikend zato i postoji, da se čovjek posveti opuštajućim aktivnostima s ljudima koje voli.
Postavite granice i pravila
Ukoliko vam ponašanje vašeg partnera smeta kada je tehnologija u pitanju, dajte mu to jasno do znanja, no ne na osuđivački način. Objasnite mu kako vam je potrebno više vremena u kojem provodite zajedničke aktivnosti uz koje se možete dodatno emocionalno povezati i predložite mu postavljanje pravila za korištenje tehnologije u svom domu i odnosu. Ta pravila mogu uključivati redukciju vremena provedenog na mobilnim uređajima ili za drugim ekranima tijekom zajedničkih aktivnosti ili u vremenu prije spavanja.
Odaberite kvalitetnije zajedničke aktivnosti
Umjesto konstantnog zajedničkog skrolanja društvenim mrežama ili gledanja filmova svaku večer, odlučite se odabrati kvalitetnije zajedničke aktivnosti koje će doprinijeti dubljoj povezanosti i međusobnom razumijevanju. Tijekom zajedničkih šetnji ili spremanja večere, nastojte prakticirati aktivno slušanje i posvetite jedno drugome potpunu pažnju kako biste stvorili idealan poligon za duboku i iskrenu konverzaciju koja vodi međusobnom razumijevanju i povezanosti.
Moglo bi vas zanimati i: Overthinking – Kako već jednom prestati?
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels