Osjećate se preplavljeno roditeljstvom i poslom? Imamo 3 savjeta za vas

by Dalia Žmegač-Kunić

Današnji način života i moderna kultura nemilosrdni su prema obiteljima. Sve je većinom podređeno kapitalizmu i prosječnom radnom vremenu 9 – 17 unutar kojeg prođe cijeli jedan dan kojem iznova i iznova žrtvujemo sebe za sustav i posao koji radimo. A gdje su još u svemu tome prekovremeni radni sati i dostupnost vikendom, neradnim danima i slično…

U skladu s tim, činjenica je kako obitelj ispašta prva. Koji su sve načini utjecanja na svjesnije roditeljstvo, pogledajte u nastavku.

Mladi u principu nemaju vremena baviti se svojim odnosom, posvećivati kvalitetno vrijeme djeci, biti opušteni i živjeti život smireno, polako, svjesno i s osmijehom na licu. Vrijeme je to kojeg nam uvijek nedostaje za sve ono što bismo htjeli. Zato su klasične wish liste sa stvarima koje možemo kupiti prestale biti in i sve češće ih zamjenjuju bucket liste s iskustvima koje želimo proživjeti jednom kada ćemo imati vremena. A od svega, roditeljima najviše izbija osjećaj krivice što ne možemo biti češće uz dijete, što ga ne zabavljamo više i ne igramo se s njime. Međutim, zapitali smo se je li to doista jedina zdrava opcija?

Ovo bi mogle biti 3 stavke na putu prema svjesnijem roditeljstvu

Kvalitetno vrijeme za obitelj

Budući da često nemamo druge opcije, važno je pozabaviti se kvalitetom umjesto kvantitetom i to malo vremena koje imamo posvetiti djeci uz svjesne trenutke u kojima ćemo im pokazati kako su voljeni i prihvaćeni bez obzira na vremenski period u kojem smo fizički s njima. Takvi trenuci ne moraju nužno zahtijevati zajedničku igru i zabavu, nego i zdravo postavljanje granica, podršku, usmjeravanje i poticanje samostalnosti.

Balans u roditeljstvu

Slobodno vrijeme koje imamo kao pojedinci, osim roditeljskih obaveza mora uključivati i vrijeme unutar kojeg ćemo se moći posvetiti samima sebi. Svatko ima osobne potrebe, želje i obaveze kojima se ponekad želi posvetiti u cilju osobnog rasta. Pronađite idealan balans koji će odgovarati vašoj rutini i svojim primjerom djeci pokažite važnost ravnoteže u životu.

Emotivna povezanost

Među najvažnijim potrebama djeteta nalazi se ona u kojoj dijete traži pažnju i ljubav. Djeca ne razumiju gotovo ništa o svijetu u kojem žive, ali svako dijete itekako razumije univerzalni jezik ljubavi koji je čist, bezuvjetan i potreban poput zraka koji dišemo. Uz otvorenu komunikaciju i osluškivanje djetetovih potreba i želja, na puno konzistentniji i jasniji način ćemo im moći pokazati ljubav na djelu te otvoriti put prema emocionalnoj inteligenciji i zdravom razvoju.

Istražite dalje: Kako živjeti s djecom, a ne za njih?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!