Zbog današnjeg ubrzanog načina života, vrlo malo ljudi uspije pronaći dovoljno vremena i energije za zdrave navike jer one prije svega zahtijevaju osobitu volju i posvećenost. U zdrave navike prvenstveno ubrajamo odabir pripreme i konzumiranja zdravijih namirnica i tjelesnu aktivnost, bilo da je nekome želja dobiti ili izgubiti kilograme ili samo poboljšati svoju kondiciju i formu. U skladu s tim, mnogo puta čujemo određene tvrdnje koje nas sputavaju u napretku kada je trening u pitanju i zbunjuju jer više ne znamo što je istina, a što mit. Osobni trener Norbert Žmegač-Kunić nam je opisao pet mitova kod tjelovježbe s kojima se on najčešće susreće u svom poslu.
1. Samo s kardio (aerobnim) vježbama možemo sagorjeti puno masti
To nikako nije istina. Kardio vježbe jako puno pomažu kod sagorijevanja masnog tkiva i mogu biti u fokusu prilikom dostizanja takvih ciljeva, ali mršavljenje će biti uspješnije ako ćete ih kombinirati uz vježbe snage. Vježbe snage su zapravo te koje potiču brže sagorijevanje masti. Ako već radite kardio i takav trening kombinirate s vježbama s utezima, najprije odradite vježbe snage (s utezima), a tek onda se posvetite aerobnim vježbama.
2. Žene će uz trening snage dobiti veliku mišićnu masu i „prenabildati“ se
To vrlo često čujem u svom radu s klijentima. No, razmislite logički. Kada bi dobivanje velike mišićne mase, osobito u kratko vrijeme rada s utezima i nekim većim težinama bilo toliko lako, onda bi svi koji rade teže treninge u teretanama imali ogromne mišiće. Postizanje mišićne mase je dugotrajan proces i ne reagira svaki organizam jednako. Zato i postoje individualni programi treninga gdje se s klijentom radi u skladu s njihovim tjelesnim predispozicijama i postizanju željenih ciljeva. Uz trening, tu je još mnoštvo faktora koji zajedno donose rezultat, poput ciljane prehrane, odmora i sl.
3. Žene ne smiju vježbati tijekom menstruacije
Istraživanja pokazuju da tjelovježba tijekom menstruacije može samo donijeti benefite da bi se osoba bolje osjećala, no naravno da svaka žena nije jednaka, kao što ni svaki menstrualni ciklus nije jednak. Zato smatram da svaka žena najbolje poznaje svoje tijelo i može procijeniti je li spremna na trening za vrijeme menstruacije, te kojeg intenziteta želi da on bude. Svoje klijentice za vrijeme tih dana potičem na odmor jer ništa se neće dogoditi ako uzmu pauzu od treninga od par dana, a opet mogu isprobati i neki lakši oblik tjelovježbe poput šetnje ili brzog hodanja.
4. Najbolje je trčanje na duge staze
Kod trčanja je važno imati na umu cilj koji želimo postići. Treba znati da nije uvijek najbolja i jedina opcija trčanje na duge staze. To znači da nećete nužno dostići dobre rezultate ako isključivo dugo trčite, primjerice 20 kilometara. Kroz intervalne treninge može se postići više kroz kraće vrijeme. Jedna od najpoznatijih hiit metoda je tabata.
5. Ravan trbuh postiže se uz razne verzije trbušnjaka
Ovo je potpuna zabluda. Ravan trbuh postiže se u kuhinji. To znači da morate postići kalorijski deficit i da vaš fokus ne treba biti isključivo na tjelovježbi nego je važno da isplanirate svoju prehranu i obroke. Takve stvari je teško postići sam budući da se radi o vašem zdravlju, stoga je moj savjet da se obratite nutricionistima koji će vas uvesti u taj proces.
Moglo bi vas zanimati i: Jutro smo počeli uz pilates vježbe za razbuđivanje
Tekst: Dalia Žmegeč-Kunić
Foto: Pexels, Pinterest