Već smo navikli kako istočnjačka područja vrve zanimljivim pristupom životu i filozofijama koje su vrlo inspirirajuće i mudre, bez obzira kojoj kulturi pripadali i koji su vaši interesi. Budući da mi volimo sve što je povezano sa slow načinom života i smatramo kako je lijepo obogatiti znanja i iskustva otkrivanjem novih zanimljivosti, želimo vam predstaviti skupinu vježbi koje se jednim imenom zovu Chi kung i vuku svoje korijene ne samo iz kineseke filozofije, već i iz tradicionalne kineske medicine u kojoj se protok životne energije smatra ključnim za očuvanje zdravlja. Naime, te vježbe usklađivanjem disanja, pokreta i svijesti imaju za cilj poticanje životne energije koja se u kineskom jeziku zove „chi“.
Chi kung predstavlja holistički pristup poboljšanju kvalitete života kroz stvaranje ravnoteže tijela i uma, stoga je jedan od ključnih elemenata usklađivanje disanja s pokretima tijela. Time se potiče svjesnost našeg disanja i pokreta koje činimo. Kineski liječnici vjeruju kako energija putuje ljudskim tijelom duž kanala koje nazivaju meridijani, stoga blokade u protocima energije, prema njima, mogu itekako izazvati razne bolesti. Zbog toga, Chi kung im je vrlo važan alat prevencije protiv različitih bolesti kao i u održavanju cjelokupnog zdravlja. Postoje i fizički benefiti ovih vježbi, a to su prije svega, jačanje mišića i poticanje fleksibilnosti. Imaju za cilj smanjenje napetosti cijelog tijela zbog čega su sve popularnije u globalnom kontekstu.
Tehnike izvođenja vježbi imaju svoja izrazito zanimljiva imena, poput Zlatne kokoši ili Osam bisera, a svaka od tehnika ima svoju ulogu, dok u kombinaciji pridonose kompletnom očuvanju i poboljšanju unutarnje energije svakog tko ih izvodi. Razlikuju se u statičnim i dinamičnim vježbama. Primjerice, Zlatna kokoš pripada statičnim vježbama i predstavlja tehniku u kojoj osoba stoji na jednoj nozi dok je jedino na što se treba fokusirati disanje.
Još jedna zanimljiva statična vježba je i Sto trenutaka mirnoće koja podrazumijeva mirno stajanje u određenom položaju koji smo odabrali kao nama najugodniji i zatim sve što treba napraviti je pokušati potaknuti svjesnost o našem tijelu i dubokom disanju. Uz Usredotočenu vizualizaciju možete pokušati potaknuti u svojim mislima razne slike uz koje ćete imati priliku potaknuti dublji unutarnji mir. Zanimljivo, zar ne?
Najbolje od svega je što ove vježbe Chi kunga možete prakticirati doslovno bilo gdje, samo je važno da odaberete mjesto koje vam je mirno i ugodno. U današnjem modernom društvu prakse poput Chi kunga prava su oaza za sve one koji traže unutarnji mir i harmoniju u bijegu od stresa i svakodnevnih opterećenja. Uz ritam vlastitog disanja i vizualizaciju misli, imate priliku u svoj život unijeti dašak orijentalne tradicije, a uz individualni pristup možete sve vježbe prilagoditi vlastitom načinu života i svom ritmu.
Kao što Kinezi vjeruju kako u svakome od nas leži čarolija energije i mi vjerujemo kako su jednostavne stvari poput disanja i praksi koje nam donose unutarnji mir onako kako mi sami to volimo i želimo, idealna kombinacija za postizanje pravog životnog blagostanja i naposlijetku, usporavanja koje nam svima treba.
Moglo bi vas zanimati i: Kako postići unutarnju harmoniju uz meditativno trčanje?
Tekts: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Canva