Dugi niz godina Japanke slove kao žene s najdužim životnim vijekom što mogu zahvaliti brojnim japanskim običajima i ritualima te pravilnoj prehrani i obrocima pripremljenima kod kuće. Njihov stil života te njega kozmetikom koja sadrži prirodne sastojke dovode do tajne lijepog i mladolikog lica.
Što Japanke (ne)izbjegavaju?
Prvo je pravilo da proizvodi kojima tretiraju svoje lice moraju biti nježni te da u njima nema dodanih parabena, sulfata, boja i mirisa. Eliminirajući proizvode koji u sebi sadrže alkohol za prvi korak rutine biraju jednostavne i nježne čistače koji dopuštaju koži da ostane hidratizirana, a sva prirodna ulja lica ostaju u balansu dok to nije slučaj s agresivnim proizvodima. Iako je čišćenje lica nužno kako bi pore ostale čiste Japanke to najčešće čine jednom dnevno kako ne bi isušile kožu. Tonici koži daju dodatnu zaštitu od nečistoća i omogućuju da ostane glatka i mekana na dodir. Prilikom koraka u kojemu se nanosi tonik Japanke imaju običaj uzeti više minuta kako bi ga nježno utapkale i laganim pokretima umasirale u kožu iza čega slijedi bogata hidratacija. Osim što kožu lica štite pokrivalima za glavu Japanke veliko da kažu i zaštitnom faktoru za lice.
Kolagen, kolagen i još malo kolagena. Na taj način kožu održavaju hidratiziranom i održavaju elastičnost. Osim što ga nanose na lice Japanke često konzumiraju i pića s kolagenom, a osim pića tu su i kolagenske maske, kolačići, dodaci prehrani pa čak i rukavice.
Japanke ne izbjegavaju ulja. Na japanskim obalama najpoznatije je ulje kamelije, a postoji i priča da su se gejše koristile upravo tim uljem kako bi uklonile šminku i očistile kožu. Iako brojni zapadnjaci izbjegavaju ulja, posebno oni s masnom kožom, Japanke stoje iza činjenice koja kaže da se u uljima krije trik ljepote, borbe protiv starenja i hidratacije lica. Uz ulja zaštitni znak njege kože su i maske za lice. Tradiciju su započele gejše koje bi navlažile komad svile kimona u pročišćenoj cvjetnoj vodi i stavljale ga na lice. Nanošenje maski još je jedan od načina zadržavanja vlage u koži, a Japanke to čine nekoliko puta mjesečno nakon čega lice ne umivaju već laganim pokretima umasiraju preostali serum iz maske.
Stanovnice Japana vrijeme pred televizorom i omiljenom serijom ne koriste za unos dodatnih kalorija već masiraju lice masažerom za lice koji potiče protok krvi i umanjuje bore.
Koju hranu konzumirati za zdravlje i sjaj kože?
Osim što Japanke vješto barataju trikovima i metodama njege lica njihova prehrana svakako igra ulogu u održavanju balansa. Najčešće konzumiraju ribu, alge, rižu, voće, zeleni čaj i velike količine vode. Ono što je karakteristično za njih svakako je i činjenica da uopće ne posežu za šećerima jer su svjesne njihovih posljedica na ten.
Kako bi koža ostala glatka nužno je unositi namirnice bogate vitaminom C koji je važan za nastanak kolagena koji se s godinama proizvodi sve manje i manje. Neke od takvih namirnica su brokula, cvjetača, paprika, špinat, naranča, limun, kivi te jagode. Da bi se zadržao mladolik izgled kože tijelu je potrebno crveno meso te različite sjemenke poput suncokreta, sezama, maka ili klica pšenice. Kako bi koža bila sa što manje bora potrebno je konzumirati ribu, orašaste plodove i biljno ulje. Te namirnice bogate su omega 3 masnim kiselinama i utječu na starenje kože. Za hidratiziranu kožu osim vode u organizam je preporučeno unositi i voće i povrće bogato vodom poput lubenice, dinje, rajčica i krastavaca.
Međutim, kada smo usvojili trikove Japanki za zdrav i mladolik izgled kože važno je zapamtiti da istinska i potpuna ljepota dolazi i iznutra. Japan je jedna od kultura koja vjeruje da ljepota dolazi iznutra, a takav stav naziva se mienai oshare što bi u prijevodu značilo nevidljiva ljepota. Ljepota ne mora biti isključivo vanjska kako bi bila vrednovana i cijenjena već se ona odražava i u samopouzdanju, toplom osmijehu i energiji kojom osoba zrači.
Moglo bi vas zanimati: Kemijski piling kod kuće – ovo je sve što trebate znati
Tekst: Slowliving.hr
Fotografije: Unsplash, Canva