Otkrijte zašto sve više ljudi bira svjetionike i samostane za odmor

by Anđela Sabranović

Priliku za potpuni odmor ponekad poželimo potražiti na osamljenim mjestima, daleko od užurbanosti, stresa i buke modernog života. Okruženost prirodom, izoliranost mjesta koja naprosto tjera na digitalni detox omogućit će lakše povezivanje s unutarnjim ja i uživanje u trenucima jednostavnih radosti. Jedno od takvih mjesta čine svjetionici, koji iako postaju sve popularniji kao smještaj za godišnji odmor, još uvijek nisu potpuno uobičajeni. Drugo su, vjerojatno još manje uobičajeniji,  samostani.

Sve više svjetionika se obnavlja i preuređuje u smještajne objekte za turiste. Zbog rasta interesa, vlasnici svjetionika vide priliku za razvoj turističkog sektora i očuvanje ovih povijesnih zdanja, a sve više se promoviraju i kao dio ekoturizma te održivog turizma. Njihova izolacija i prirodni okoliš privlače turiste koji traže ekološki prihvatljive opcije smještaja, iako ih ponekad ograničena dostupnost vode i struje te drugih resursa, uz direktnu okruženost morem i prirodnim ljepotama čini ustvari ekskluzivnima. Svjetionici nude raznolike opcije smještaja, od luksuznih do jednostavnijih, ili pak avanturističkih za jednostavniji život.

I život u samostanu često uključuje održive prakse kao što su uzgoj vlastite hrane i korištenje prirodnih resursa. Mnogi samostani imaju bogatu povijest i kulturnu baštinu, nerijetko smješteni u povijesnim zgradama i autentičnom okruženju starom nekoliko stoljeća. Pružaju priliku za učenje o lokalnoj povijesti, umjetnosti i arhitekturi, čime obogaćuju iskustvo gosta, a nude i posebne programe poput duhovnih retreata, radionica i seminara. Boravak u samostanu često je vrlo jednostavan, s osnovnim sadržajem, te bez luksuza poput televizije ili interneta čime se gosta ustvari potiče na jednostavniji način života. Sve više samostana otvara svoja vrata turistima kao način dodatnog prihoda i promocije svoje kulture i vrijednosti, prvenstveno u svijetu, ali niti Hrvatska ne zaostaje za time. Tako smo naišli na web stranicu monastays.com koja služi kao svojevrstan pretraživač samostana u Hrvatskoj i svijetu u kojima se može odsjesti. Cijene se kreću od povoljnih 15-ak eur pa sve do 150 eur.

Sve su to lokacije na lokacijama koje će zasigurno pomoći da usporite i fokusirate se na unutarnji mir i balans. U nastavku izdvajamo nekoliko takvih smještajnih jedinica, od svjetionika na osamljenim mjestima do samostana u povijesnim zgradama. Uživajte!

Svjetionik Crna Punta na poluotoku Istra kod Koromačnog, Labin

Svjetionik se rasprostire na dvije etaže, može smjestiti 8 osoba, a izgrađen je 1873. Ima dnevni boravak, 4 spavaće sobe i 3 kupaonice.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Lighthouse Croatia (@lighthouse_croatia)

Svjetionik Sv. Petar, Makarska

Ova prizemnica izgrađena 1884. ima apartman od 81 m2 koji se sastoji od 2 spavaće sobe za smještaj 4 osoba. Nalazi se na istoimenom poluotoku koji se nalazi na ulazu u Makarsku. Svjetionik je udaljen asfaltiranom cestom od centra Makarske  10-ak minuta hoda.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Svjetionik Sv. Petar Makarska (@lighthouse_svetipetar_makarska)

Svjetionik Marlera, Ližnjan

Svjetionik Marlera smještajne jedinice od 150 m2 može ugostiti 6-8 osoba, a nalazi se na osami na jugoistočnom vrhu poluotoka Istra, 4 km od sela Ližnjan i 10 km od grada Pula. Okućnica svjetionika se rasprostire na 1000 m² prekrivenih grmovima različitih biljaka lavande i ružmarina. Svjetionik je izgrađen 1882. godine i renoviran je u godini 2012. Smješten je na samim stijenama, a sastoji se od izdvojene kule sa svjetlom i prizemne zgrade.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli @mjao_mrnjao

Franjevački samostan Zaostrog

Povijesna zgrada franjevačkog samostana iz 14. stoljeća sadrži jednokrevetne, dvokrevetne ili trokrevetne sobe, za posjet pojedinačno ili u organiziranim skupinama. Blizina mora i plaže koja se proteže duž cijelog mjesta, samostanski botanički vrt te župna crkva čine ambijent koji poziva da utonete u stoljetni mir, a u kojem su nekoć uživali i stvarali fra Andrija Kačić Miošić i Ivan Despot. U ljetnim mjesecima, u čarobnom ambijentu klaustra samostana, servira se doručak, ručak i večera bazirani na tradicionalnoj dalmatinskoj kuhinji.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Adriatic Art (@aniadzu)

Kuća za odmor i samostan Presvetog Srca Isusova Orebić 

Ova kuća za odmor nalazi se na nekoliko minuta hoda od centra Orebića te je u vlasništvu samostana Anđela čuvara u Korčuli koji je sagrađen 1905. godine te u kojem živi red sestara Dominikanki. Osim što sestre uspješno rade s djecom u vlastitom suvremeno opremljenom vrtiću koji svojim radom obuhvaća sve dobne skupine djece, vode i kuću za odmor. Sobe u kući za odmor su s pogledom na more i planinski lanac Pelješac, a može se koristiti i veliki dnevni boravak za zajedničko druženje te kapelica Srca Isusova.

Moglo bi vas zanimati i: Što od Francuza možemo naučiti o slow living stilu života?

Tekst: Petra Šafranko

Foto: https://dominikanke.org/;  Instagram

Naslovna foto: Instagram (@lighthouse_svetipetar_makarska)

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!