Vikend pred nama nudi vam jedinstvenu priliku da se vratite u prošlost i uživate u bogatoj kulturnoj ostavštini skladateljice Dore Pejačević. Naime povodom 100. obljetnice njezine smrti, na čak sedam lokacija u Zagrebu od 1. do 5. ožujka održava se Festival Dora Pejačević s bogatim programom koncerata, izložbi, filmskih projekcija, razgovora, predstava i radionica. Ako do sada još niste stigli posjetiti neke od događaja, ne brinite jer vas i za vikend očekuje bogat program.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
U subotu, 04.03. na koncertu posvećenom Dori Pejačević u ciklusu Lisinski subotom glumica Zrinka Cvitešić pročitat će oproštajno pismo koje je kada je još bila trudna napisala svom suprugu. U tom pismu predosjeća svoju smrt, a umrla je iznenada 5. ožujka 1923. godine od posljedica sepse, nekoliko tjedana nakon što je rodila dječaka Thea. Za njega je tražila slobodu i širinu odgoja, mogućnost umjetničke izobrazbe i neovisnost o roditeljima i obitelji.
Iza sebe je Dora Pejačević ostavila 57 registriranih dijela koje su pohranjene u Hrvatskome glazbenom zavodu u Zagrebu.
Programima raspoređenim diljem Zagreba – od Gornjega preko Donjeg grada put Novoga Zagreba – stvorena je, čisto u fizičkome smislu, jedinstvena „mreža”, kojom će, u smislu poruke, Zagreb kroz pet dana biti premrežen Dorinom glazbom.
Program i sve ostale detalje možete pogledati na službenoj stranici festivala.
O Dori Pejačević
Dora Pejačević, kći hrvatskoga bana, grofa Teodora Pejačevića i mađarske barunice Lille Vay de Vaya, rođena je 10. rujna 1885. u Budimpešti. Glazbom se počela baviti kao djevojčica. Voljela je putovanja i često je putovala, ali uvijek se vraćala u obiteljski dvorac u Našicama. Tijekom života, osim u Hrvatskoj, njezina su djela vrlo često izvođena u inozemstvu (London, Dresden, Budimpešta, Stockholm, Beč, München i dr.) u interpretaciji glasovitih svjetskih glazbenika njezina doba, kao što su pijanisti Walther Bachmann, Svetislav Stančić i Alice Ripper, violinisti Joan Manén, Václav Huml i Zlatko Baloković, dirigenti Oskar Nedbal i Edwin Lindner, te ansambli Thomán trio, Hrvatski gudački kvartet, Zagrebačka filharmonija, Wiener Tonkünstlerorchester i Dresdenska filharmonija. Umrla je u dobi od svega 37 godina i pokopana je u Našicama.
Moglo bi vas zanimati i: Istra je idealna opcija za vikend getaway u ožujku, a evo gdje odsjesti
Teskt: Anđela Sabranović
Foto: https://festivaldorapejacevic.com/