Ovako izgleda jutarnja rutina Jamesa Cleara, autora knjige Atomske navike

Savjeti za produktivnost

by Anđela Sabranović

Knjiga Atomske navike je sada već godinama jedna od najprodavanijih u svijetu. Ovdje smo izdvojili top savjete iz te knjige. Inače, James Clear, autor knjige je jako strastven oko načina na koje može unaprijediti svoju svakodnevicu. Nedavno je podijelio kako je odlučio unaprijediti svoju jutarnju rutinu jer je shvatio kako osoba koja živi oko 80 godina u svom životu doživi svega 25 000 svitanja te je shvatio kako je šteta da svoja jutra prespava i ustvari propusti. U nastavku saznajte koje je korake poduzeo da kreira jutra u kojima će stvarno uživati i koja će mu dugoročno služiti.

Organizira vrijeme prema energiji koju ima, a ne prema vremenu

James Clear navodi kako mu je oko organizacije posla i vremena najviše pomoglo osluškivanje sebe. Shvatio je kako je najproduktivniji ujutro te tada obavlja i one najzahtjevnije zadatke kao što je u njegovom slučaju primjerice pisanje. Poslije podne odgovara na mailove, obavlja telefonske pozive i ostale zadatke koje može obaviti i kada ne osjeća kreativnu energiju. Tjelovježbu također ostavlja za drugi dio dana.

Priprema se za novi dan večer prije

Svaku večer posveti 10 minuta zapisivanju zadataka koji ga čekaju sutra. Također, tada definira i što će pisati sljedeći dan. Kako navodi ta jednostavna radnja mu sljedeći dan uštedi puno vremena i usmjeri fokus.

Ne otvara mailove prije podne

Budući da je njegovo jutro rezervirano za kreativne poslove ne želi ga trošiti na odgovaranje mailove. Zato svaki dan mailove otvara tek oko podne jer zna da će dobiti poziv ako je nešto hitno.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli James Clear (@jamesclear)

Kada počne raditi mobitel ostavlja u drugoj prostoriji

Ovo je još jedan isprobani savjet koji mu je pomogao da sačuva svoj fokus od stalnih notifikacija ili želje za provjeravanjem društvenih mreža. Navodi kako mu je ova jednostavna strategija pomogla da čuva svoju pažnju za ono što mu je stvarno bitno bez da je rasipa.

Radi na hladnom mjestu

Vjerojatno ste primijetili kako se osjećate tromo i umorno kada je u prostoriji u kojoj radite vruće. Rashlađivanje prostora vam može pomoći da se lakše fokusirate.

Pazi na položaj tijela kada radi zbog dotoka kisika

Većina ljudi radi u pogrbljenog položaju i tako nesvjesno onemogućuju pravilan dotok kisika. Naš mozak treba kisik kako bi funkcionirao i zato je važno sjediti pravilno i omogućiti svojim plućima da rade na pravi način. Kada sjedite pogrbljeno, prsa su vam u spuštenom položaju, a dijafragma vam pritišće donji dio pluća, što ometa vašu sposobnost laganog i dubokog disanja. Sjednite uspravno ili ustanite i vidjet ćete da možete disati lakše i potpunije. Kao rezultat toga, vaš će mozak dobiti više kisika i moći ćete se bolje koncentrirati.

Intermittent fasting

James Clear prakticira intermittent fasting te svoj prvi obrok jede u podne. Kako navodi ujutro popije čašu vode. Zbog toga se osjeća energično, a primijetio je i kako post ima brojne pozitivne utjecaje na njegovo zdravlje. O tome je pisao ovdje. Obrok koji jede u podne je nutritivno bogat i obiluje proteinima i povrćem.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli James Clear (@jamesclear)

James smatra kako se način na koji počinjemo jutro zapravo odražava na cijeli dan. Izbori koje donosimo određuju život koji živimo, zdravlje koje imamo i posao koji stvaramo. Stoga vrijedi razmisliti kako ih možemo unaprijediti, zar ne?!

Moglo bi vas zanimati i: Podcasti, glazba, društvene mreže: Gdje je nestala tišina koja nam je toliko potrebna?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!