Volimo slaviti Uskrs uz čokolade u obliku zeca, šarena jaja i lov na pisanice. Ali ono što ne volimo je obilan otpad koji dolazi s blagdanskim svečanostima. Srećom, ove godine Uskrs možete proslaviti i na ekološki način. U nastavku saznajte što sve trebate znati za ekološki prihvatljivu proslavu Uskrsa, od odabira hrane do uskrsnih dekoracija.
Uskrs je vrijeme slavlja, obiteljskih okupljanja i zabavnih aktivnosti. Međutim, to može biti i vrijeme rasipanja i pretjerivanja, s jednokratnim ukrasima, plastičnim uskršnjim jajima i bacanjem hrane. Važno je slaviti Uskrs na održiv način, kako bismo smanjili naš utjecaj na okoliš i sačuvali naš planet za buduće generacije. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost za svoje postupke i pozitivno utječemo na okoliš u ovo blagdansko vrijeme.
Svake godine Uskrs stvara značajnu količinu otpada. Osim ambalaže i materijala za pakiranje koji prate uskrsne darove, ukrase i hranu, potraga za uskrsnim jajima također proizvodi veliku količinu plastičnog otpada od jednokratnih uskrsnih jaja. U Velikoj Britaniji, na primjer, statistike navode da svake godine samo od pakiranja uskrsnih jaja i čestitki nastane više od 8000 tona otpada.
Kako Uskrs učiniti održivijim
Učiniti Uskrs održivijim zahtijeva svjestan napor za smanjenje otpada, ponovnu upotrebu materijala i recikliranje kada je to moguće. Evo pet savjeta kako proslaviti Uskrs na održiv način:
1. Odaberite ekološki prihvatljive ukrase
Umjesto kupnje jednokratnih ukrasa, odaberite ekološke alternative kao što su drvena jaja, domaći ukrasi izrađeni od recikliranih materijala ili biljke u posudama koje se mogu ponovno koristiti sljedeće godine. Pronađite na internetu upute za izradu različitih uskrsnih ukrasa i organizirajte zabavan dan za cijelu obitelj. Umjesto da kupujete gotove uskrsne košare koje
dolaze s plastičnom travom i celofanom, napravite vlastite košare koristeći višekratne vrećice ili košare i ekološki prihvatljivo punilo kao što je isjeckani papir, ostaci tkanine ili prirodni materijali poput mahovine.
2. Obojite uskršnja jaja ostacima hrane
Da, svoja uskršnja jaja možete obojiti prirodno koristeći ostatke hrane. Boje koje se kupuju u trgovinama uglavnom su prožete kemikalijama koje zagađuju slatkovodne ekosustave i oštećuju prirodne vodene tokove. Umjesto toga, isprobajte prirodne boje koje možete napraviti od povrća, začina i voća u svojoj kuhinji. Postupak je vrlo jednostavan. Sve što trebate je zakuhati vodu s dvije žlice octa i dodati ostatke hrane po izboru, ovisno o boji koju želite. Kuhajte sa sastojcima oko 30 minuta, a zatim ohladite i procijedite boju. Ostavite jaja da se namaču u vodi oko 30 minuta. Crveni kupus u vodi stvorit će živopisnu plavu boju, dok će crveni luk stvoriti boju žada. Kurkuma u prahu i sok od cikle obojati će uskršnja jaja u onu jarku žutu ili ružičastu boju. Samo pripazite da obavezno nosite rukavice jer će i one zaprljati vašu kožu.
3. Birajte lokalnu, organsku hranu i Fair Trade hranu
Kada planirate svoju uskršnju gozbu, odaberite hranu koja je Fair Trade, lokalnog porijekla i organska, kako biste smanjili ugljični otisak transporta, podržali lokalne poljoprivrednike i smanjili upotrebu štetnih pesticida. Nabavite ekološka jaja iz slobodnog uzgoja s lokalnih farmi. Za kupnju održivih slatkiša, čitajte etikete. Preporučujemo da potražite oznake s certifikatom Fair Trade, organske i ne-GMO. Također, potražite ambalažu koja se može reciklirati ili kompostirati. Ako imate vremena, probajte u potpunosti izbjeći ambalažu tako da sami napravite svoje uskrsne slatkiše i deserte.
4. Kupujte kvalitetne uskrsne darove koji će trajati
Umjesto da kupujete jeftine jednokratne uskrsne darove, odaberite kvalitetne, izdržljive predmete koji se mogu koristiti godinama, kao što su knjige, drvene igračke, umjetnički pribor ili oprema za bavljenje sportom.
4. Kupujte kvalitetne uskrsne darove koji će trajati
Umjesto da kupujete jeftine jednokratne uskrsne darove, odaberite kvalitetne, izdržljive predmete koji se mogu koristiti godinama, kao što su knjige, drvene igračke, umjetnički pribor ili oprema za bavljenje sportom.
5. Ekološke aktivnosti za Uskrs
Uskrsne košare već su godinama tradicionalni uskrsni dar. Često ih nađete pune čokolade, slatkiša i novih igračaka. Umjesto da praznik koristite za jačanje kulture materijalizma, ponudite dar za dijeljenje i stvaranje uspomena za ekološki prihvatljiviji Uskrs. Predložite izlet na lokalnu farmu gdje možete naučiti nešto o životinjama, sadnji ili nabaviti lokalne eko proizvode. Poklonite tečaj kuhanja ili odlazak na izlet u jedan od Nacionalnih parkova. Ovakva iskustva će se ionako dulje pamtiti od materijalnog poklona koji je obično kratkog vijeka.
Moglo bi vas zanimati i: Uskrsne dekoracije koje su u skladu s načelima minimalizma
Tekst: Slowliving.hr
Foto: Pinterest