Koža se obnavlja i za sobom ostavlja mrtve stanice kože. S vremenom se mrtve stanice nakupljaju te se paralelno miješaju i s prirodnim uljima kože, šminkom kao i zaštitnim faktorom kojim se svakodnevno koristimo. Međutim, koža će vam dati do znanja što joj je potrebno i za čime žudi. U nastavku smo izdvojili znakove koji pokazuju da je vaša koža spremna za piling!
Puno vremena provodite na suncu
Koži je nakon učestalog izlaganja suncu piling prijeko potreban. Piling je odličan odgovor jer ljeti ujedno nanosimo i više slojeva zaštitnog faktora. Dakle, malo pilinga može pomoći koži nakon povratka s godišnjeg odmora i vraćanja u rutinu, a ne zaboravite da za pilingom ne smijete posezati ako ste izgorili na suncu.
Ne koristite se retinoidima
Dermatolozi vole naglašavati važnost retinoida koji utječu na povećanu proizvodnju kolagena u koži. Ističu da retinoidi pridonose tomu da se stanice brže dijele te se zbog toga ne nakupljaju na koži. Zbog toga što potiču kožu da proizvodi kolagen, vaša koža će biti zavidno glatka. Najučinkovitiji su način zaglađivanja kože, a samim time smanjuju se šanse i za nastankom bora. U slučaju redovnog korištenja retinoida piling se smatra dodatkom te u većini slučajeva nije niti ključan.
Proizvodi za njegu se ne upijaju
Ako imate osjećaj da proizvodi za njegu kože samo sjedaju na kožu te pro tomu ne prodiru dublje to je znak da trebate napraviti piling. Nakon pilinga i odstranjivanja mrtvih stanica vaša koža će upijati proizvode za njegu te će oni tek tada prodirati i raditi svoj posao u potpunosti.
Beživotna koža
Još jedan od znakova da vaša koža žudi za pilingom jest taj da njezin izgled postaje beživotan te da je izgubila svoj prirodni sjaj. Pilingom će površina kože postati glatka te će se na taj način koži vratiti i njezin prirodni sjaj.
Osjećaj začepljenosti
Primijetite li da katkada umivanje jednostavno nije dovoljno, u tom slučaju može vam pomoći piling. Osjećaj masne kože i svakodnevno korištenje dekorativne kozmetike neki su od čimbenika koji vode ka začepljenosti kože. Razlog je to zbog kojega brojni dermatolozi preporučuju piling jednom tjedno ako vaša koža nije pretjerano osjetljiva.
Neujednačena tekstura kože
U slučaju da primijetite promjene na koži, primjerice da vaša koža nije glatka te da postaje neujednačene teksture posegnite za pilingom.
Za kojom vrstom pilinga posegnuti?
Postoje dva načina pilinga, a to su mehanički i kemijski. Mehanički piling uključuje ručno tretiranje kože lica, bilo da je riječ o pilingu prstima, četkama ili sličnim dodacima. S druge strane, kemijski piling koristi se kiselinama poput glikolne i salicilne kiseline te na taj način kožu čini glatkom. Kada se odlučujete za metodu u obzir uzmite stanje kože te odaberite metodu koju će vaša koža bolje podnijeti. Piling može iritirati kožu i dovesti do crvenila i osjetljivosti pa bi svi oni s osjetljivom kožom najprije trebali potražiti savjet dermatologa i po strani ostaviti mehaničke pilinge. Kemijski pilinzi ne uključuju trljanje i struganje kože te ih tog toga koža bolje podnosi od fizičkih pilinga. Osim toga, kemijski piling može djelovati na dubljoj razini od mehaničke.
Moglo bi vas zanimati: Top savjeti za dugotrajno održavanje preplanulosti
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels