Za sve zaljubljenike u biljke godišnji odmor predstavlja i izazov jer prethodno moraju biti sigurni u to da su svim biljkama pružili pravilnu zaštitu. Vrlo je važno pripremiti biljke za period u kojemu ćete biti odsutni, a kako biste bili sigurni da vašim biljkama neće ništa nedostajati te da će vas dočekati u još raskošnijem izdanju donosimo neke savjete.
Koje biljke (ne)trebaju posebnu njegu?
Najprije je potrebno napraviti razliku između sobnog i balkonskog bilja. Ono sobno znatno je izdržljivije od balkonskog koje je potrebno zaštiti na način da se zakloni od direktnog sunca. Tako će biljka biti otpornija na bolesti, ali i na napade nametnika. Postavite balkonsko bilje na dio balkona gdje će najviše vremena biti u hladu, a kada se vratite s odmora vrlo je važno da biljke iznosite na direktnu sunčevu svjetlost postupno kako bi se ponovno adaptirale.
View this post on Instagram
Biljke koje imaju debele listove u ovim su situacijama zahvalnije jer ih nije potrebno zalijevati tri tjedna, a to su primjerice kaktus, aloe vera ili agava. Sve one biljke čiji su listovi mesnati trebaju manje vode jer u svojim listovima pohranjuju hranjive tvari i vodu. Ako imate vlastite začine imajte na umu da metvicu i vlasac morate obavezno pomaknuti u sjenu dok će kadulja, mažuran i origano bolje podnijeti sunce. S druge strane, kada je riječ o biljkama koje su osjetljive tada je potrebno primijeniti metodu samozalijevanja.
Što trebate učiniti prije odlaska na put?
Nekoliko dana prije odlaska na put posebno se posvetite svojim biljkama, uklonite ocvale cvjetove i uvele listove. Pomno ih pregledajte kako biste bili sigurni da ih ostavljate sasvim zdrave, bez nametnika na listovima i stabljikama. Dva dana prije ih nahranite gnojivom, a nekoliko sati prije odlaska na put obilno ih zalijte. Tanjuriće ispod posuda za cvijeće napunite kamenčićima i naspite vodu u podloške kako bi se na taj način vlažio zrak oko biljaka.
View this post on Instagram
Odaberite metodu samozalijevanja biljaka
Iako postoji više metoda samozalijevanja biljaka, dvije od njih su najjednostavnije te se za njima najčešće posežu ljubitelji biljaka. Riječ je o metodama pomoću plastične ili staklene boce te uz pomoć tkanine i velike kante vode.
Metoda s plastičnom ili staklenom bocom naziva se još i metoda kap po kap, a predstavlja najjednostavniji način kojim možete osigurati vodu biljkama dok ste na putovanju. Ovisno o veličini posude za cvijeće birate i boce pa tako može biti riječ on onima od 0, 5 pa sve do 2 litre. Na čepu je potrebno probušiti nekoliko sitnijih rupica, napuniti bocu vodom i dobro ju zatvoriti. Boca se stavlja okrenuta čepom prema dolje i na taj način osigurava vodu biljci dok vas nema.
Za drugom metodom obično posežu osobe koje imaju više biljaka. Bit će vam potrebna kanta ili lonac u kojega ćete uliti vodu i postaviti ga na povišeno u odnosu na posude s cvijećem. Sljedeće što će vam trebati jest tkanina ili špaga čiji ćete jedan kraj uroniti u posudu s vodom dok ćete drugi položiti na zemlju u posudi s cvijećem. Na ovaj način vaše biljke će biti opskrbljene vodom, a kod ove metode je najvažnije da se posuda s vodom nalazi na povišenom kako bi se osigurao što bolji protok vode.
View this post on Instagram
Posvetite se biljkama po povratku kući
Iako su vas vrlo vjerojatno vaše biljke dočekale zdrave, kada se vratite kući obavezno provjerite trebaju li posebnu njegu te odstranite uvenule listove i cvjetove. U slučaju da su biljke presušile obilno ih zalijte te pričekajte da se zemlja osuši pa ponovite isti postupak. Nakon toga biljku prihranite gnojivom.
Moglo bi vas zanimati: 12 navika koje vas vode do urednog i organiziranog doma
Tekst: Ana Carević
Foto: Instagram