Postoje čimbenici koje moramo uzeti u obzir kada raspravljamo o rastu kose. Na neke od njih je moguće utjecati dok su ostali već unaprijed određeni. Donosimo prijedloge kako možete usporiti gubitak kose i poboljšati njezin izgled kao i kojim hranjivim sastojcima biste trebali obogatiti vašu prehranu.
Američka akademija za dermatologiju (The American Academy of Dermatology) kroz svoj rad navodi da osobe mogu očekivati rast kose oko 6 centimetara godišnje. Međutim, treba uzeti u obzir da rast ovisi o genetici, dobi, spolu, hormonima, odnosno stvarima koje ljudi ne mogu kontrolirati. Jednako tako, valja uzeti u obzir da prehrana i životne navike mogu utjecati na zdravlje kose dok neki nedostaci mogu uzrokovati usporavanje rasta kose. Održavanje uravnotežene prehrane i načina života nekim ljudima pomaže u poboljšanju rasta i izgleda kose.
Pripazite na prehranu
The Trichological Society (TTS), neovisno i profesionalno tijelo koje je posvećeno znanosti o kosi te mu je cilj objediniti sve znanosti koje se bave ljudskom kosom i njezinim zdravljem kako bi educirali ljude, naglašava da je kosa ta koja odražava cjelokupno stanje tijela. Primjerice, lomljiva kosa ili kosa koja raste jako sporo može biti znak nekog prehrambenog nedostatka. Nagli gubitak kilograma ili smanjenje unosa bjelančevina može dovesti do stanja koje se naziva telogeni efluvij te se povezuje s manjkom određenih vitamina i minerala poput cinka, bakra ili željeza. Telogeni efluvij jedan je od najčešćih uzroka opadanja kose. Zbog toga stručnjaci iz TTS-a vole isticati da je najprije potrebno riješiti prehrambene nedostatke kako bi kosa bila zdrava i neometano rasla.
Kada je riječ o vitaminima, nedostatak vitamina B2 može biti povezan s gubitkom kose. Izvori vitamina B2 jesu: jaja, zeleno povrće poput špinata ili brokule, losos, puretina, rajčice, šparoge, grah, orašasti plodovi, pivski kvasac, integralne žitarice, soja, banane i gljive. Osim toga, manjak vitamina B7, poznatijeg kao biotin, može dovesti do stanjivanja kose ili njezinog opadanja. Biotinom su bogate namirnice poput batata, rajčica, badema, kikirikija, mrkve, oraha, lososa, banana te svježeg kravljeg mlijeka. Znanstvenici su tijekom svojih istraživanja primijetili da nedostatak folata može uzrokovati promjene u boji kose. On je prirodno prisutan u hrani pa se savjetuje konzumacija špinata, šparoga, prokulica, naranača, kikirikija i graha. Folnom kiselinom, čiji nedostatak može dovesti do anemije, obogaćene je kruh, a poželjno je unositi i avokado. Suplemente koje biste trebali konzumirati nakon tridesete potražite ovdje.
Prema članku koji su objavili članovi TTS-a nedostatak proteina može uzrokovati lomljivost kose što može dovesti do gubitka kose. Cistein je aminokiselina koja je važna za brzinu rasta dlake. Izvori aminokiselina u prehrani jesu svježi sir, jogurt, riba, perad, leća, grašak, grah, soja, sjemenke suncokreta i bundeve, kikiriki te proizvodi od žitarica koji uključuju heljdu i smeđu rižu.
U njegu uključite eterična ulja
Posljednjih godina istražuje se djelovanje eteričnih ulja na kosu, a rezultati pokazuju da postoje eterična ulja koja mogu potaknuti rast kose. Jedna od studija pokazuje da je ulje metvice učinkovitije od ulja jojobe i minoksidila koji se pripisuje za liječenje opadanja kose. Osim ulja metvice, preporučuju se i ulje lavande, sandalovine te ružmarina koja također djeluju na obnovu i rast kose.
Napravite masažu vlasišta
Masaža vlasišta pomaže u ublažavanju stresa, ali potiče i rast kose. Studija koja je provedena 2016. na skupini Japanaca pokazuje da izvođenje masaže vlasišta u trajanju od četiri minute svaki dan tijekom 24 tjedna utječe na rast kose. Nadalje, ostala istraživanja i izvođenje masaže vlasišta dva puta dnevno, svjedoče o stabilizaciji ili ponovnom rastu nakon gubitka kose.
Prestanite pušiti
Pušenje smanjuje cirkulaciju, a posljedica smanjenje cirkulacije znači da folikul dlake ne dobiva hranjive sastojke iz krvi. Osim što postoje dokazi da je kosa pušača znatno tanja, veća je i vjerojatnost da će kosa prerano posijediti.
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels