Pilates sa sobom donosi niz prednosti od povećane snage preko boljeg držanja pa sve do mentalnog blagostanja. Ciljanim pokretima pilates može napraviti veliku razliku, ne samo fizički već pilates djeluje opuštajuće i na vaš um. U nastavku doznajte što vam je sve potrebno za izvođenje pilatesa te koje su sve njegove prednosti.
Pilates je sustav vježbanja i kretanja koji je dizajniran kako bi povećao snagu, fleksibilnost te poboljšao ravnotežu. Integriranjem daha i kretnji vježbama pilatesa aktiviraju se svi mišići tijela. Većina vježbi fokusira se na zdjelicu i trup, a prednost cijeloga koncepta jest u tomu što se može prilagoditi potrebama i sposobnostima svakog pojedinca. Satovi pilatesa odvijaju individualno ili u manjim grupama, a namijenjen je svim generacijama. Može se vježbati na prostirci koristeći vlastito tijelo s povremenim uključivanjem rekvizita ili na specijaliziranim aparatima za pilates.
Pilates na prostirci je odličan uvod u pilates za početnike. Za početak vam je potrebna samo prostirka na kojoj je moguće izvoditi više od 500 pilates vježbi. Vježbanje na prostirci zahtijeva fokus i preciznost zbog čega ovaj način vježbanja ima odličan učinak i na fizičko i na mentalno zdravlje. Postoje vježbe koje su namijenjene za početnike i omogućuju napredovanje u pogledu ravnoteže, snage i fleksibilnosti. S druge strane, pilates reformer se vježba sa strojem koji koristi opružni sustav. Reformator se sastoji od okvira i postolja s platformom, kompleta usponskih stupova s pričvršćenim remenima i konopcima, podnožja i kliznog nosača. Vježbanje na reformatoru prikladno je za napredne vježbače kao i za sve početnike. Ovakvi treninzi se odvijaju u specijaliziranim studijima za pilates, a vježbe vode stručno obučeni učitelji. Niz je prednosti koje donosi vježbanje pilatesa, a u nastavku izdvajamo neke od njih.
Povećana fleksibilnost. Mnogi pokreti u pilatesu imaju komponentu istezanja. Fleksibilnost je važna jer vam može pomoći pri učinkovitijem izvođenju vježbi te da se osjećate bolje u svakodnevnom životu i smanjite rizik od ozljeda.
Bolja ravnoteža. Brojne studije pokazuju da pilates može poboljšati ravnotežu. Mala studija koja je provedena 2007. na 34 zdrave odrasle osobe došla je do zaključka da su oni koji su završili 10 sati pilatesa vidjeli značajnu promjenu u dinamičkoj ravnotežu u usporedbu s onima koji nisu vježbali pilates.
Dodatno aktivira vaš trbušni zid. Pravilna aktivacija trbušnog zida ojačava taj dio tijela što do bolje ravnoteže, stabilnosti i cjelokupnog funkcioniranja kao i smanjenog rizika u donjem dijelu leđa.
Svjesnost pri izvođenju pokreta. Cilj je izvesti svaki pilates pokret s punom pažnjom, a svjesnost vam može dati bolji osjećaj u pogledu toga kako se krećete vlastitim tijelom i iskorištavate njegovu snagu i fleksibilnost.
Nježan je za zglobove. Pilates je nježan za vaše kosti i zglobove. Izvrstan je odabir za ljude koji se ne mogu baviti aktivnostima poput trčanja ili intenzivnog skakanja. Međutim, iako ne radite eksplozivne pokrete, za vrijeme vježbanja pilatesa ćete se svakako oznojiti.
Bolja koordinacija. Može utjecati na koordinaciju cijeloga tijela zbog toga što prilikom izvođenja jednog pokreta zahtijeva rad više dijelova tijela. Poboljšana koordinacija smanjuje rizik od ozljeda.
Svjesnost disanja. Pilates naglašava važnost dubokog disanja, a u pilatesu je naglasak stavljen na duboko i svjesno disanje koje vam može pomoći prilikom izvođenja vježbi. Tu praksu možete prenijeti i u svakodnevni život te svjesno udisati kada ste pod stresom kako biste se opustili.
Poboljšava sportske performanse. Pilates je sjajna nadopuna svakom obliku fitnessa zbog toga što poboljšava fleksibilnost, mobilnost i snagu – tri vještine koje općenito poboljšavaju učinkovitost pokreta. Razlog je to zbog čega brojni profesionalni sportaši redovito vježbaju pilates.
Razvija se osjećaj snage. Iako se u samim počecima izvođenja vježbi pilatesa možete boriti za određene poteze, s vremenom i predanim radom osjećat ćete se nepobjedivo i moćno.
Popravlja raspoloženje. Pilates je i lijek protiv stresa te rezultat boljeg raspoloženja. Vježbanje potiče proizvodnju endorfina, a usmjerenost na disanje utječe na stanje opuštenosti.
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels