Jeste li već primijetili prekomjerno dahtanje vašeg psa, bezvoljnost ili letargičnost? Mnogo je znakova koji ukazuju da naši kućni ljubimci trpe radi povišenih temperatura. Potrebno je na vrijeme reagirati kako ne bi iz stanja toplinske iscrpljenosti prešli u stanje toplinskog udara, kada već može biti kasno.
Da nije ni njima lako, govore mnoge činjenice u prilog tome. Osim što su naši krzneni ljubimci krzneni, nemaju žlijezde lojnice kao ljudi, osim na tabanima, pa se ne hlade znojenjem. Umjesto toga, psi dahću, dok se mačke intenzivnije uređuju jer je to njihov način hlađenja. Iako je njihova tjelesna temperatura viša od ljudske (normalna je u rasponu od 38,1 do 39,2 °C ), samo mala promjena temperature već od jedan stupanj, za njih može biti vrlo ozbiljna.
Toplinska iscrpljenost ili hipertermija događa se kada tjelesna temperatura vašeg ljubimca poraste iznad zdravog raspona (obično je to iznad 39,7 °C) te ono nije u stanju regulirati vlastitu tjelesnu toplinu. Ovo stanje može varirati od blage toplinske iscrpljenosti koja se može liječiti kod kuće, do ozbiljnog toplinskog udara. Ali, čak i kod blagih iscrpljenosti kojima su izloženi dulje vrijeme i kada temperatura ne pada ispod 41 °C , treba primijeniti određene mjere kako ne bi izgubili svijest ili doživjeli zatajenje organa.
Za početak, kao osnovno i zlatno pravilo, nikako ne ostavljate svog psa u autu za vrijeme visokih vrućina, čak niti uz poluotvoreni prozor. Ako boravite u prostoru u kojem nema klime, vjerojatno ćete primijetiti kako i mačke i psi leže po hladnijim mjestima kao što su pločice, skrivaju se ispod kreveta, vrlo su malo aktivni ili ne jedu toliko hranu. Uvijek im osigurajte neko hladnije mjesto, a ako boravite puno vani s njima, osigurajte im uvijek dostatnu količinu vode i boravak u sjenovitim mjestima. Ali svakako izbjegavajte šetati psa tijekom najvećih temperatura u danu.
Koji su znakovi toplinske iscrpljenosti kod vašeg kućnog ljubimca?
- tople uši
- tople i znojne šape
- suhi nos (suhi i vrući nos umjesto mokar i hladan)
- gubitak apetita
- gubitak elastičnosti kože (koža se ne vraća brzo kad se povuče)
- crvenilo oko očiju
- tamnjenje desnih i jezika (tamnocrvene ili ljubičaste boje) što je češće kod pasa, dok kod mačaka postaju više blijede ili sive boje
- pretjerano slinjenje ili dahtanje
- ubrzani i plitki otkucaji srca
- ubrzano i otežano disanje
- drhtanje ili grčenje mišića
- letargično ponašanje i tromost
- dezorijentiranost ili vrtoglavica (imaju problema sa stajanjem ili hodanjem)
- povraćanje ili proljev
Kako izmjeriti temperaturu vašem kućnom ljubimcu?
Temperatura se mjeri pedijatrijskim rektalnim termometrom koji se stavlja u rektum jedan inč (oko 2,5 cm). Ako je situacija hitna, a nemate ovaj termometar, poslužit će za prvu ruku i običan ljudski toplomjer samo pažljivo rukujte s njim (ako je starijeg tipa i ima živu). Toplomjer je najbolje prethodno podmazati lubrikantom ili dječjim uljem.
Drugi način mjerenja je provjera temperature ušiju i šapa. Vruće uši i šape koje su obično još i znojne, ukazuju na povišenu temperaturu.
Koje mjere poduzeti kada primijetite toplinsku iscrpljenost kod vašeg kućnog ljubimca:
- premjestite kućnog ljubimca u sjenovito i hladno mjesto, po mogućnosti zatvorenu prostoriju
- koristite vlažnu krpu na šapama, nosu, ušima, trbuhu, ispod pazuha i prepona
- možete ih i lagano polijevati hladnom vodom, ali ne prehladnom kako ne bi doživjeli šok
- dajte im male količine mlake ili hladne vode za piće da ju uzimaju pomalo i često
- u slučaju opeklina, nanesite prirodni proizvod od Aloa Vere na ta područja
- svakako kontaktirajte veterinara za dodatan savjet i daljnji postupak brige te sprječavanja toplinskog udara
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Pexels, Unsplash