Vikend koji je pred nama donijet će nam sat vremena manje, odnosno točnije – oduzet će nam sat vremena. U noći sa subote na nedjelju prebacujemo se na ljetno računanje vremena, pa ćemo spavati sat vremena kraće. Osim roditelja male djece – oni će spavati dva sata kraće…
Iako se obično više veselimo dužim danima i dolasku ljeta, taj nas vikend obično ne veseli posebno. Zbog naznake dužih i toplijih dana, sve pregrmimo. No, ovo pomicanje na ljetno računanje vremena bi moglo biti jedno od posljednjih pomicanja sata, jer se očekuje ukidanje takvog računanja vremena na razini Europe.
I upravo će ovo, ljetno računanje vremena, biti ukinuto „ukinuto“ kad sporazum koji je već ranije postignut stupi na snagu. A razlog ukidanja je velikom većinom činjenica da se brojni znanstvenici protive pomicanju, tvrdeći da loše utječe na ljudski organizam, te da čak može biti opasno. Naime, navodno broj prometnih nesreća poraste na globalnoj razini kad se satovi pomaknu unaprijed.
Koje su to dobre, a koje loše strane pomicanja sata unaprijed? Da vidimo.
ZA ljetno računanje vremena
Duži dani
Logično, kad pomaknemo sat unaprijed, mrak će padati kasnije i dobit ćemo sat vremena u danu više – odnosno sat vremena dnevnog svjetla više. No, ne mijenja se, realno, vrijeme kad sunce zalazi. Mijenja se samo naša percepcija odnosno računanje kad se to događa. Neki tako kažu da je to samo s ekonomske strane korisno. Naime, kad su duži dani, ostajemo duže vani, duže smo u kupovini, duže poželimo nešto pojesti, baviti se sportom…
Više sunčeve svjetlosti
Kad je sunce duže na nebu i mi više vremena provodimo vani. Posebno se razlika vidi tijekom radnog tjedna. Nakon što završimo s poslom, uspijemo duže vremena provesti vani, i uz sve obveze. Tako „lovimo“ više vitamina D, što je korisno za organizam. Prirodno svjetlo korisno je i za oči, posebno za dječje oči. Izlaganjem dnevnom, prirodnom svjetlu možemo spriječiti pojavu kratkovidnosti.
Pored sveg tog – bolje spavamo. Prirodno svjetlo popravlja nam raspoloženje i pomaže kod lošeg raspoloženja, pa čak tjeskobe, a blagotvorno djeluje i na depresiju.
Manje umjetnog svjetla
Naravno, ovisno o tom gdje živite. Za zemlje uz Ekvator, to ne igra nikakvu ulogu. No, mi uistinu koristimo manje umjetnog svjetla ljeti zbog tih sat vremena.
PROTIV ljetnog računanja vremena
Ušteda energije?
Oko ovog znanstvenici se nisu jednoglasno složili. Turska je već 2016. godine ukinula prebacivanje na ljetno računanje vremena pod izlikom da će tako uštedjeti energiju. No, kad su 2020. znanstvenici ispitivali utjecaj na količinu potrošene energije, nisu pronašli značajnije uštede.
Rizik za zdravlje
Znanstvenici su povezali cijeli niz rizika za zdravlje s ljetnim računanjem vremena. Uočen je veći broj srčanih udara i drugih kardiovaskularnih stanja baš u vrijeme kad se mijenja vrijeme. Jedna je studija u Americi 2018. godine pokazala da je baš u to vrijeme bio povećan broj pacijenata s fibrilacijom atrija, odnosno nepravilnim otkucajima srca. Upravo to može dovesti do srčanog udara, zatajenja srca i krvnih ugrušaka.
Poremećaji sna
Sasvim je poznata činjenica da imamo problema sa spavanjem dok se ne prilagodimo novom računanju vremena. To, pak, može utjecati na pamćenje, usredotočenost, može poremetiti donošenje odluka i sposobnost pravovremene reakcije. Sve to nije zgodno kad, na primjer, vozite. Djeca će (a često i odrasli) ostati budni duže nego inače, te tako manje spavati.
Depresivne epizode
Pokazalo se također da su depresivne epizode češće tijekom razdoblja kad počinje ljetno računanje vremena. Razlog leži u poremećenom cirkadijalnom ritmu, koji je već povezan s depresivnim poremećajem.
Ono što možete napraviti je pokušati odlaziti na spavanje malo ranije – odnosno što bliže vremenu odlaska u krevet prije pomicanja sata. Prakticirajte to neko vrijeme, pa se polako prebacite na novo vrijeme odlaska u krevet.
Izbjegavajte kofein u poslijepodnevnim satima. Ako budete imali poteškoća sa snom, kofein će ih dodatno pojačati.
Pokušajte se buditi što ranije, kako biste uhvatili što više jutarnjeg sunca, a ujedno i možda lakše zaspali uvečer.
Kad idete spavati, zamračite prostoriju ako vam nije dovoljno mračna.
Sve u svemu – preživjet ćemo i pomicanje sata na ljetno računanje vremena, a onda uživati u dugim danima. Ako i osjetite posljedice, sjetite se da ćete se iduće godine vjerojatno žaliti kako je loše kad nema ovog pomicanja sata…
Moglo bi vas zanimati i: Sezonska depresija može se javiti i u proljeće
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva