Tijekom blagdana, kada uživamo u bogatoj hrani i piću, često zaboravljamo na najvažniji korak za dobro zdravlje i ravnotežu – dostatnu hidrataciju. Pametnom hidracijom prilagođavamo unos vode svojim individualnim potrebama, biramo kvalitetne izvore hidratacije te slušamo signale tijela. Ona pomaže boljem detoksu tijela podržavajući funkciju ključnih organa za detoksikaciju, poput jetre i bubrega. Pomaže i probavi, ubrzava metabolizam i smanjuje osjećaj nadutosti, što doprinosi cjelokupnom osjećaju lakoće i vitalnosti. Kombinacija vode, hidratantne hrane i dodataka poput limuna ili biljnih čajeva pojačavaju prirodni proces čišćenja organizma.
Što je pametna hidracija
Pametna hidracija odnosi se na svjestan i pravilan unos vode kako bi se osigurala optimalna hidratacija, uzimajući u obzir individualne potrebe, aktivnosti i uvjete u kojima se osoba nalazi. Cilj je održavati tijelo hidratiziranim na način koji podržava zdravlje, energiju i mentalnu jasnoću.
Ključni elementi su prepoznavanje potreba osobe i prilagođavanje količine vode koju pijemo. Ključna je i redovitost odnosno unositi vodu tijekom dana, a ne čekati osjećaj žeđi, koji je često znak da je tijelo već blago dehidrirano. Osiguranje da voda koju pijemo bude čista i bogata mineralima doprinosi boljoj hidrataciji i općem zdravlju.
Koliko tekućine unositi dnevno
Marina Matković, mag.nutr., iz Hrvatskog saveza nutricionista navodi koliko je bitno dnevno unositi tekućinu kroz pametnu hidraciju, a o kojoj je bilo riječ i na 9. Međunarodnom kongresu nutricionista koji se održao krajem studenog prošle godine.
“Važnost unosa tekućine, odnosno pravilna hidracija organizma je jedan od ključnih faktora u borbi za očuvanje zdravlja, budući da je voda neizostavna komponenta za obavljanje svih životno važnih funkcija. Upravo zato u današnjem ubrzanom načinu života unos tekućine ne smije biti zanemaren. Prema Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA) preporuka cjelodnevnog unosa tekućine za odrasle muške osobe je oko 2,5 litre dnevno, dok je za odrasle ženske osobe oko 2 litre dnevno.”
Koja vrsta tekućine spada pod pametnu hidraciju
Matković dalje navodi kako je za dostatnu pametnu hidraciju naglasak unosa na vodi, ali vrijedi i za unos mineralnih voda, nezaslađenih čajeva, mliječnih napitaka te 100% voćnih i povrtnih sokova. Osim kroz napitke koji čine 80% dnevnog unosa tekućine, 20% dnevnog unosa osnosi se na hranu kao što su mlijeko i fermentirani mliječni proizvodi, juhe i variva, ali i voće i povrće.
Današnji životni stil, zahtjevi potrošača te trendovi na tržištu doveli su do razvoja novih tehnologija i proizvoda poput funkcionalnih napitaka. Funkcionalne vode su obogaćeni proizvod kojem se dodaju nutrijenti ili komponente koje nisu prirodno prisutne u vodi. Međutim, osim navedenih inovacija, neizostavna je i nova tehnologija pametnih inovacija.
Pametna tehnologija može dovesti do boljeg upravljanja vodenim resursima
Matković navodi kako prema izvješću Ujedinjenih naroda o razvoju vode u svijetu, do 2050. godine više od 50 % svjetske populacije u nekom trenutku patit će zbog nestašice vode. Kako bi se izbjegao nedostatak vode, potrebno je sigurnije upravljati vodnim resursima. Pametne tehnologije mogu dovesti do boljeg upravljanja vodnim resursima, što može dovesti do smanjenja nestašice vode u cijelom svijetu, međutim visoki troškovi implementacije mogu djelovati kao prepreka implementaciji pametnih voda u zemljama u razvoju.
Pametna hidratacija kombinira tehnologiju, personalizirane strategije i svjesnost kako bi se optimizirao unos vode za bolje zdravlje i izvedbu. Pametna hidratacija nije samo pijenje više vode nego konzumiranje prave količine u pravo vrijeme za svaku osobu pojedinačno i njen stil života.
Moglo bi vas zanimati i: Kad tijelo kaže detox – Evo što vam je činiti.
Tekst: Marina Matković, Slowliving
Foto: Pexels, PR