Menopauza za mnoge je žene pomalo zastrašujuća riječ i razdoblje kojeg se mnoge pribojavaju. To nije začuđujuće ako se uzme u obzir da tada prestaje reproduktivna faza života svake žene, što sa sobom nosi brojne konotacije. No, prije samog potpunog izostanka menstruacije, žena može osjećati naznake menopauze. To razdoblje naziva se perimenopauza.
Perimenopauza je prijelazno razdoblje koje se javlja prije same menopauze. Iako je perimenopauza samo svojevrstan uvod u menopauzu, ova dva razdoblja imaju različite simptome. Osim tog, drukčije se postavljamo kad „liječimo“ simptome jednog i drugog.
Kad očekivati?
Tijekom perimenopauze mnoge žene počnu osjećati i doživljavati simptome menopauze, ali oni još ne postaju pravilo. Među tim simptomima mogu biti:
- Promjene u menstruacijskom ciklusu
- Valunzi
- Poteškoće sa spavanjem
- Promjene raspoloženja
Ako ste se našli u nekima od ovih simptoma, a smatrate da ste još premladi za menopauzu, pa da to nikako ne može biti niti perimenopauza, imamo vijesti za vas. Naime, hormonalne promjenee vezane uz menopauzu počinju se događati već osam do 10 godina prije menopauze. Dakle, neke biste simptome mogli osjećati i prije perimenopauze, odnosno već u 30-im ili 40-im godinama.
U perimenopauzi pada razina estrogena, hormona koji proizvode jajnici. No, dok u menopauzi razina isključivo pada, u perimenopauzi može padati i rasti, pa biste mogli imati neredovite cikluse. Kako se bliži menopauza, estrogen je sve niži. Ovo razdoblje može trajati nekoliko mjeseci, ali i do četiri godine.
Kad očekivati?
No, važno je imati na umu da žena sve do same menopauze može zatrudnjeti. Menopauza nastupa kad u potpunosti izgubite menstruaciju.
Inače, u menopauzu možete ući ranije ako su žene u vašoj obitelji također ranije ulazile u menopauzu, ako ste pušač, ako se liječili od raka…
Koji su simptomi perimenopauze?
- Neredovite menstruacije
- Menstruacije koje su nekad obilnije, nekad blaže
- PMS kakav vas prije nije mučio
- Osjetljive grudi
- Dobivanje na kilaži
- Promjene kose
- Nepravilni otkucaji srca
- Glavobolje
- Gubitak želje za seks
- Problemi s koncentracijom
- Zaboravljivost
- Infekcije urinarnog trakta
- Problemi s plodnošću
S druge strane, s vremenom bi se mogli pojaviti simptomi menopauze, a oni su:
- Noćno znojenje
- Valunzi
- Depresija
- Anksioznost ili iritabilnost
- Promjene raspoloženja
- Nesanica
- Umor
- Suha koža
- Suhoća rodnice
- Učestalo mokrenje
Simptome perimenopauze možemo „liječiti“ terapijom estrogenom, i to tako da se hormon daje kako ne bi bilo naglih povećanja i padova estrogena. Za ovo se svakako morate savjetovati s liječnikom!
Što se tiče prirodnih metoda borbe s perimenopauzom, na prvom mjestu tu je vježbanje. Ono vam može popraviti raspoloženje, riješiti problem dobivanja na težini, pa čak i valunge. Naravno, valja paziti na prehranu i izbjegavati velike obroke, treba prestati pušiti, a alkohol ograničiti, kao i kofein.
Ako ništa od ovog ne „radi“, a simptomi vam postanu nepodnošljivi – obratite se svom liječniku.