Izlet iz Splita do Plave lagune trebao bi biti na vrhu vaše Bucket liste jer će vas ovaj egzotični raj, koji izgleda kao da je ukraden s Kariba, sa zadivljujućim prozirnim tirkiznim morem, pješčanim morskim dnom i netaknutom bijelom šljunčanom plažom podsjetiti i na otok Fidži gdje je sniman istoimeni kultni film davne 1980. Da Hrvatska ima jednako predivnu obalu, nismo ni sumnjali, a ova Plava laguna koju smo pronašli i koja je najljepša od svih, to i potvrđuje.
Ti si tako blesav Richarde! Nikada nećemo otići s ovog otoka. – rečenica je Brooke Shields koja je kao tinejdžerica igrala glavnu ulogu u filmu „Plava laguna“.
Vjerojatno bi se i mi tako osjećali kada bismo uskočili u tirkizno plavo more hrvatske Plave lagune jer nas je pogled na nju oborio s nogu. Plava laguna se prostire na površini od oko 200 metara dužine i 100 metara širine, dubina mora je oko 10 do 20 metara, a temperatura ugodnih 24 °C ljeti ili 13 °C zimi. Zbog svoje bistrine i svijetlog kamenitog dna lagune, koje nije preduboko, te u kombinaciji sa svijetloplavima nebom i blještavim suncem koje se reflektira na morskoj površini, krasi ju ne samo svijetlo plava jarka boja već efekt sjaja. Ekosustav ovog čarobnog fenomena prirode čini morski svijet sa 7 000 vrsta riba beskralješnjaka i 6 000 vrsta morskih biljaka.
Kako doći do Plave lagune?
Hrvatska Plava laguna se nalazi kod otoka Drvenik Veli, odnosno između Drvenika Velikog i još dva otočića, Krknjaš Mali i Krknjaš Veli. Do nje se može doći brzim brodom iz Splita za 30-45 minuta vožnje (udaljenost je oko 15 nautičkih milja). Od Trogira je udaljena samo 7 nautičkih milja, a od otoka Hvara oko 20 nautičkih milja (1-1,5 sat vožnje brodom). Kako Plavu lagunu ustvari štite drugi okolni otoci od vremenskih nepogoda, more u ovoj uvali je nerijetko mirno i vrlo bistro.
Kako se do Plave lagune može doći isključivo morskim putem i organiziranim izletima iz navedenih gradova (nema izravnog javnog prijevoza), obilasci i izleti su organizirani općenito samo od travnja do listopada.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Što se nalazi u blizini Plave lagune
Otok Drvenik Veli gdje se nalazi Plava laguna, sa samo 168 stanovnika koji žive od poljoprivrede, ribarstva i turizma, ima niz skrovitih kamenih uvala, stabala maslina i nekoliko zanimljivih crkava poput crkve sv. Jurja iz 16. stoljeća s interijerom koji uključuje venecijanski oltar i barokni namještaj. U blizini Plave lagune nalazi se Zelena špilja, još jedna zanimljiva atrakcija koju vrijedi posjetiti. Poželite li se opustiti uz osvježenje, u blizini se nalazi i Konoba Krknjaši s ponudom morskih plodova, te Shkoy – Beach Bar & Restaurant s ponudom modernih jela poput burgera, tortilja ili ribljih specijaliteta uz osvježavajuće koktele.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Druge Plave lagune u Hrvatskoj
Najljepše od svega je što ova Plava laguna nije jedina u Hrvatskoj, iako slovi kao najljepša od svih. Poželite li se okupati u tirkizno bistrom moru i osjećati se kao da ste na Fidžiju ili Karibima, možete ako posjetite neke od plavih laguna na sljedećim lokacijama:
- u blizini Šibenika, točnije između otoka Kakan i Borovnjak Veli
- Blue Lagoon Unije kod Pule koja se nalazi između otoka Unije i Školjić
- plaža plava laguna u blizini Poreča
- plava laguna kod otoka Visa koja se ustvari nalazi između otoka Veliki Budikovac te otočića Mali Budikovac i Sanak.
U svijetu postoji puno plavih laguna, najpoznatija je na Islandu, a još neke od poznatih nalaze se na otoku Lord Howe u Australiji, San Alfonso del Mar u Čileu, Teti’aroa u Francuskoj Polineziji, Laguna Aitutaki kod Cook otoka, Ko Olina na Havajima ili Comino kod Malte.
Moglo bi vas zanimati i: Ovo su manje poznate plaže na samo dva sata vožnje od Zagreba
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Instagram, Pexels