Plava laguna je idealna destinacija za romantični bijeg, a mi smo pronašli najljepšu od svih

by Petra Šafranko

Izlet iz Splita do Plave lagune trebao bi biti na vrhu vaše Bucket liste jer će vas ovaj egzotični raj, koji izgleda kao da je ukraden s Kariba, sa zadivljujućim prozirnim tirkiznim morem, pješčanim morskim dnom i netaknutom bijelom šljunčanom plažom podsjetiti i na otok Fidži gdje je sniman istoimeni kultni film davne 1980. Da Hrvatska ima jednako predivnu obalu, nismo ni sumnjali, a ova Plava laguna koju smo pronašli i koja je najljepša od svih, to i potvrđuje.

Ti si tako blesav Richarde! Nikada nećemo otići s ovog otoka. – rečenica je Brooke Shields koja je kao tinejdžerica igrala glavnu ulogu u filmu „Plava laguna“.

Vjerojatno bi se i mi tako osjećali kada bismo uskočili u tirkizno plavo more hrvatske Plave lagune jer nas je pogled na nju oborio s nogu. Plava laguna se prostire na površini od oko 200 metara dužine i 100 metara širine, dubina mora je oko 10 do 20 metara, a temperatura ugodnih 24 °C ljeti ili 13 °C zimi. Zbog svoje bistrine i svijetlog kamenitog dna lagune, koje nije preduboko, te u kombinaciji sa svijetloplavima nebom i blještavim suncem koje se reflektira na morskoj površini, krasi ju ne samo svijetlo plava jarka boja već efekt sjaja. Ekosustav ovog čarobnog fenomena prirode čini morski svijet sa 7 000 vrsta riba beskralješnjaka i 6 000 vrsta morskih biljaka.

Kako doći do Plave lagune?

Hrvatska Plava laguna se nalazi kod otoka Drvenik Veli, odnosno između Drvenika Velikog i još dva otočića, Krknjaš Mali i Krknjaš Veli. Do nje se može doći brzim brodom iz Splita za 30-45 minuta vožnje (udaljenost je oko 15 nautičkih milja). Od Trogira je udaljena samo 7 nautičkih milja, a od otoka Hvara oko 20 nautičkih milja (1-1,5 sat vožnje brodom). Kako Plavu lagunu ustvari štite drugi okolni otoci od vremenskih nepogoda, more u ovoj uvali je nerijetko mirno i vrlo bistro.

Kako se do Plave lagune može doći isključivo morskim putem i organiziranim izletima iz navedenih gradova (nema izravnog javnog prijevoza), obilasci i izleti su organizirani općenito samo od travnja do listopada.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Shkoy – Beach Bar & Restaurant @ Blue Lagoon (@shkoy_beach_bar)

Što se nalazi u blizini Plave lagune

Otok Drvenik Veli gdje se nalazi Plava laguna, sa samo 168 stanovnika koji žive od poljoprivrede, ribarstva i turizma, ima niz skrovitih kamenih uvala, stabala maslina i nekoliko zanimljivih crkava poput crkve sv. Jurja iz 16. stoljeća s interijerom koji uključuje venecijanski oltar i barokni namještaj. U blizini Plave lagune nalazi se Zelena špilja, još jedna zanimljiva atrakcija koju vrijedi posjetiti. Poželite li se opustiti uz osvježenje, u blizini se nalazi i Konoba Krknjaši s ponudom morskih plodova, te Shkoy – Beach Bar & Restaurant s ponudom modernih jela poput burgera, tortilja ili ribljih specijaliteta uz osvježavajuće koktele.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Shkoy – Beach Bar & Restaurant @ Blue Lagoon (@shkoy_beach_bar)

Druge Plave lagune u Hrvatskoj

Najljepše od svega je što ova Plava laguna nije jedina u Hrvatskoj, iako slovi kao najljepša od svih. Poželite li se okupati u tirkizno bistrom moru i osjećati se kao da ste na Fidžiju ili Karibima, možete ako posjetite neke od plavih laguna na sljedećim lokacijama:

  • u blizini Šibenika, točnije između otoka Kakan i Borovnjak Veli
  • Blue Lagoon Unije kod Pule koja se nalazi između otoka Unije i Školjić
  • plaža plava laguna u blizini Poreča
  • plava laguna kod otoka Visa koja se ustvari nalazi između otoka Veliki Budikovac te otočića Mali Budikovac i Sanak.

U svijetu postoji puno plavih laguna, najpoznatija je na Islandu, a još neke od poznatih nalaze se na otoku Lord Howe u Australiji, San Alfonso del Mar u Čileu, Teti’aroa u Francuskoj Polineziji, Laguna Aitutaki kod Cook otoka, Ko Olina na Havajima ili Comino kod Malte.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo su manje poznate plaže na samo dva sata vožnje od Zagreba

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Instagram, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!